Company Logo

Pašpārvalde

Publiskie iepirkumi

Noderīgas saites

Paziņojums

NODERĪGAS SAITES:

https://lv100.lv/programma/latvijas-skolas-soma/ 

Картинки по запросу skolas soma LOGO

 

Iniciatīva “Latvijas skolas soma” ir mācību procesa sastāvdaļa, kas papildina Latvijas skolās notiekošās mācību un audzināšanas aktivitātes.

 

 

Mākslas darbi iedvesmo!

            11.oktobrī Jēkabpils 2.vidusskolas 1.c klases skolēni ar klases audzinātāju Tatjanu Novikovu devās uz mākslas galeriju “Mans’s”, lai iepazītu mākslas darbu ekspozīciju, sekmējot skolēnu emocionālo un intelektuālo attīstību.

            Mākslas galerijā skolēni aplūkoja latviešu mūsdienu gleznotāju darbus, bija patīkami pārsteigti par keramiku, rotaslietām, kā arī suvenīriem. Pēc galerijas ekspozīcijas apskates skolēni guva iedvesmu radoši izpausties gleznojot, bija sirsnīgi un aizrautīgi sarunu biedri, jo mākslas galerijā gūto emociju bija daudz. Šāds pasākums brīvā atmosfērā ir lieliska alternatīva mācību stundai.

Atsauksmes:

„Mākslas galerijā “Mans’s” es guvu daudz jaunu iespaidu, apskatīju latviešu gleznotāju gleznas. Iespaidīgākais bija kāds mākslas darbs, kurā gleznotājs, manuprāt, apvienoja bailes, nāvi un izbrīnu. Katrā gleznā gleznotājs prot sarunāties ar krāsām.” (Milana)

            „Liels paldies programmai “Latvijas skolas soma” par iespēju apmeklēt galeriju “Mans’s”! Man bija ļoti interesanti iepazīt Jēkabpilī esošo galeriju, apskatīt gleznas, mākslas darbus un galerijā esošos priekšmetus. Es vēlos kopā ar ģimeni vēlreiz aiziet uz galeriju.” (Adelina)

 

1.c klases audzinātāja Tatjana Novikova


 

Rīgas muzeju aizraujošo nodarbību varā

10.10.2019. Jēkabpils 2.vidusskolas 9.b un 11. a klases skolēni programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros devās uz Rīgu.

Mācību mērķis: Papildināt skolēnu zināšanas Latvijas vēsturē, sekmēt skolēnu integrāciju Latvijas sabiedrībā, nacionālās un valstiskās identitātes un  patriotisma nostiprināšanos.

Rīgā skolēni apmeklēja Žaņa Lipkes memoriālu. Gida stāstījums bija tik emocionāls, ka skolēni varēja sajust Eiropas tautu traģisko likteni un izjust lepnumu par to, ka mūsu valstī ir tik drosmīgi cilvēki, kuri gatavi riskēt ar savu dzīvību citu cilvēku labā. Šāda veida programmas veicina tolerances veidošanos attiecībā pret dažādu tautību pārstāvjiem, māca cienīt visus cilvēkus.

Ļoti interesanta bija ar Ķīpsalas arhitektūru saistītā praktiskā nodarbība. Skolēniem bija jāatbild uz jautājumiem. Varējām apskatīt namus, kuri atvesti no Jēkabpils un kuri ir būvēti no koksnes, kura atvesta no Jēkabpils. Šādā veidā var iegūt jaunas zināšanas par dzimtā novada vēsturi.

LKA Rīgas kino muzejā notika praktiska nodarbība animācijas darbnīcā bērniem. Skolēniem kā atklājums bija fakts, ka Latvijā ir 20.gadsimta režisori un filmas, ar kurām vērts lepoties. Praktiskā nodarbība sniedza iespēju pašiem izveidot nelielu filmu. Izglītojoša bija nodarbība Dzelzceļa muzejā. Skolēniem tika izsniegtas darba lapas. Nodarbības laikā bija jāizpēta muzeja eksponāti un jāatbild uz dotajiem jautājumiem. Rezultāti bija jāpublicē sociālā tīkla vietnē Facebook. Izpētes darbs tika saistīts ar mūsdienu tehnoloģiju izmantošanu. Tika piedāvāta arī iespēja pabūt senajos vilcienu vagonos un pasēdēt pie mašīnista pults.

Latvijas Nacionālajā vēstures muzejā skolēniem tika piedāvāta praktiskā nodarbība „Mode Latvijā un Eiropā 17.- 20.gs.”. Uzzinājām daudz jauna par to, kā tērpās vīrieši, sievietes un bērni. Izbrīnīja 32. izmēra sieviešu kurpītes. Skolēni uzzināja, ka cilvēki 17.gadsimtā bija mazāki augumā nekā mēs, tādēļ apavu izmērs tiem arī bija mazāks. Aizraujoši bija pielaikot cepures un paturēt rokās 19.gadsimta džentelmeņa spieķi.

            Paldies programmas “Latvijas skolas soma” organizatoriem! Tieši muzeju apmeklējums un īpaši iespēja darboties praktiskajās nodarbībās, kuras tiek organizētas jauniešiem, sniedz praktiskās iemaņas, māca sadarboties, meklēt nestandarta risinājumus, gatavo skolēnus reālajai dzīvei, nostiprina draudzīgas attiecības, kas atbilst kompetenču pieejai izglītībā.

            Skolēnu atsauksmes:

v  Īpaši patika praktiskā nodarbība Dzelzceļa muzejā. Tieši tāpēc, ka mēs visu informāciju meklējām un atradām paši. Aizraujoši bija pasēdēt vagoniņā. Mūsdienās vilcieni ir pavisam citādāki.

v  Ļoti patīkami bija klausīties gidus, viņu skaisto, pareizo valodu.

v  Nekad nebiju apmeklējis 4 muzejus vienā dienā. Patika tas, ka nebija tikai lekcijas, bet arī praktiskās nodarbības, piemēram, savas mini filmiņas veidošana Kino muzejā. Uzzināju daudz jauna par modi. Negribētu nēsāt parūkas un zeķes kā 17.gadsimta vīrieši. Mūsu mode ir ērtāka. Mūsu apģērbā ir vienkāršāk. Ceru, ka turpmāk būs vairāk tādu izzinošu braucienu.

v  Man ļoti patika nodarbības muzejos. Uzzinājām diezgan daudz jauna, nostiprinājām to, ko zinājām iepriekš. Ļoti patika tas, ka mēs kaut ko darījām paši. Interesanti bija uzzināt Ķīpsalas vēsturi, par Žani Lipki, par modi senatnē (Latvijā), par to, kā tiek uzņemts kino, kā arī par Latvijas dzelzceļiem. Iespaidu ļoti daudz! Šī bija vispiesātinātākā ekskursija no visām, kurās es kādreiz esmu bijusi.

v  Aizkustināja stāsts par Žani Lipki. Gids stāstīja ļoti emocionāli. Uz mirkli pat likās, ka atrodos bunkurā un slēpjos no nacistiem. Mums jālepojas ar tādiem cilvēkiem kā Žanis Lipke.

 

9.b un 11.a klases audzinātājas Natālija Zarkeviča, Žanna Vinogradova


1.klašu skolēni iepazīst stīgu instrumentus

            30. septembrī Jēkabpils 2.vidusskolā notika koncertlekcija ''Shape of music'' programmas ''Latvijas skolas soma'' ietvaros. Ciemos bija atbraukušas trīs burvīgas mākslinieces - Lelde Zaržecka, Inese Fedorovska un Arta Abaroniņa, kuras iepazīstināja bērnus ar stīgu instrumentiem: vijoli, altu, čellu un kontrabasu, atskaņojot pasaulslavenu autoru skaņdarbus.
Koncertlekcijā piedalījās 1.a, 1b, 1.c klases skolēni un audzinātājas G. Auzāne. T. Novikova, S. Jekaraševa.

            Pasākuma mērķis bija sekmēt skolēnu emocionālo un intelektuālo attīstību, veidojot priekšnoteikumus, lai katrs spētu kļūt par aktīvu mūzikas klausītāju.

            Skolēniem pasākums ļoti patika. Visi uzmanīgi un ar interesi klausījās un skatījās. Mākslinieces deva iespēju izmēģināt instrumentu spēli arī bērniem.
Laiks aizritēja ļoti ātri un bērni ieguva labu pieredzi, par ko izsaka pateicību valsts programmai “Latvijas skolas soma”.

 

1.a klases audzinātāja Guna Auzāne


 

 

2018./2019.mācību gads

Projekta “Skolas soma” ietvaros 23.septembrī, arī mēs, četrdesmit seši trešo klašu skolēni izmantojām iespēju apmeklēt “Rīgas kino muzeju”. Mūs sagaidīja ļoti atsaucīgs kinostudijas darbinieks Juris Freidenbergs, kurš mūs aicināja uz kinozāli. Sākumā viņš pastāstīja par kino muzeja tapšanas vēsturi, uzsverot, ka muzejs darbojas no 1988.gada. Muzejā nav pastāvīgas ekspozīcijas, tāpēc tiek veidotas tematiskas izstādes. Muzeja fondā glabājas 32 tūkstoši eksemplāri, kas saistīti ar kino. Mums tika demonstrēti 19.gadsimta mēmo kinofilmu fragmenti: “Vilciena pienākšana” un “Lidojums uz Mēnesi”. Turpinājumā bērni dalījās 2 grupās, viena no tām skatījās latviešu animācijas filmas, bet otra devās iepazīt ekspozīciju “Aizekrānija”. Skolēni paši radīja savu animācijas filmiņu, izmantojot praksinoskopu. Bērni bija sajūsmā. Paldies projektam “Skolas soma” par doto iespēju iepazīt aizraujošo kino pasauli!

 3.klases audzinātāja Žanna Molčanova 


 2018.gada 18. oktobrī Jēkabpils 2.vidusskolas 5.а un 5.b klases 45 skolēni devās mācību ekskursijā uz Preiļiem, lai apskatītu Leļļu muzeju, un Aglonu, kur piedalījās muzejpedagoģijas nodarbībā Maizes muzejā. Mācību ekskursijas atbilda šādām “Latvijas skolas soma” saturiskajām jomām:

1. Latvijas valstiskuma attīstības un saglabāšanas liecības.

2. Latvijas kultūras vērtības un laikmetīgās izpausmes.

3. Latvijas daba un kultūrainava.

Pirms ekskursijas noskaidrojām skolēnu ieinteresētību par piedāvātajiem muzejiem, apskatījām muzeju mājas lapas. Latviešu valodas stundā pirms kāda laika izlasījām baltkrievu tautas pasaku “Vieglā maize”, kas izrādījās ļoti noderīga muzejpedagoģijas nodarbībā, un šīs zināšanas paaugstināja skolēnu pašapziņu un radīja vēl lielāku interesi par ražošanas procesu.

Mācību ekskursija attīstīja gan skolēnu sociālās prasmes un uzvedības normu ievērošanas nepieciešamību, gan latviešu valodas runas un klausīšanās iemaņas, gan praktiska satura uzdevumu risināšanas iemaņas, gan veicināja skolēnu vispusīgu attīstību. Skolēni izteica labas atsauksmes saviem vecākiem un vienaudžiem par muzeju ekspozīcijām un nodarbībām, ieteica citiem apmeklēt šos muzejus.

Ieskats skolēnu atsauksmēs:

* Mums ļoti patika šī ekskursija. Bija saulains laiks. Jau no paša rīta visiem bija labs garastāvoklis un priecīgs prāts.

* Leļļu muzejā bija tik interesanti! Mēs bijām izbrīnīti, ka lelles izskatījās kā dzīvas.

* Demonstrētā filma par lellēm un to tapšanu bija ļoti interesanta.

* Muzeja darbinieki palīdzēja mums, meitenēm, pārģērbties senlaicīgos tērpos, bet zēni uzvilka musketieru drēbes.

* Es labi iejutos musketiera lomā un tērpā.

* Es pārģērbos par rudens karalieni un sapratu, ka man ļoti piestāv ruda krāsa.

* Kad es pārģērbos, es pati jutos kā īsta lelle.

* Muzeja lelles bija vienkārši brīnišķīgas!

* Mani pārsteidza tas, ka lelli var izgatavot viens cilvēks 5-10 dienu laikā. Gandrīz neticami!

* Maizes muzejā mēs uzzinājām, no kādiem graudiem cep maizi. Mēs pat pagaršojām šos graudus.

* Izrādās, ka izaudzēt un izcept maizi – tas ir grūts darbs.

* Muzejā mūs uzcienāja ar pašas saimnieces cepto maizi un gatavoto tēju.

* Es uzzināju daudz jauna par maizes cepšanu.

* Muzeja veikalā es nopirku arī maizīti uz mājām. Tā bija ļoti garšīga!

5.b klases audzinātāja Silvija Avišāne


9.a un 9.b klases skolēni 30. novembrī projekta “Skolas soma ”ietvaros apmeklēja Aizkraukles Vēstures un mākslas muzeja ekspozīciju “Padomju laiki” un Latvijas Dabas muzeju Rīgā.

Projekta “Skolas soma ”ietvaros mēs, 37 devīto klašu skolēni apmeklējām Aizkraukles Vēstures un mākslas muzeja ekspozīciju "Padomju gadi" - plašāko 20. gadsimta 50.-80. gadu kultūrvēsturiskajam mantojumam veltīto ekspozīciju Baltijā - trīs stāvos, 1060 m2 platībā. Ekspozīcijas mērķis - parādīt padomju cilvēka dzīvi tās daudzpusībā: visu dzīves pušu ideoloģizāciju, sadzīvi, darbu un atpūtu, izglītību un kultūru.

Latvijas Dabas muzejā apskatījām ekspozīciju “Latvijas putni un dzīvnieki”.

Skolēnu atsauksmes:

Abos muzejos bija ļoti interesanti, it īpaši patika ekspozīcija “Padomju laiki”, jo ekskursijas vadītāja ļoti aizraujoši stāstīja par divdesmitā gadsimta laiku. (I.Skrimble)

Man ļoti patika mūsu ekskursija. Mēs uzzinājām, ka 2016. gadā Aizkraukles Vēstures un mākslas muzejs uzsāka projektu: pastāvīgās ekspozīcijas “Padomju gadi” izveidošanu trīs stāvos. 2017. gadā tika pabeigta 1. kārtas realizācija, kas ir ieguvusi plašu sabiedrības atzinību. Otrās kārtas izveide tika noslēgta 2018. gada novembrī, līdz ar to pilnībā pabeidzot ekspozīciju. Mēs iepazināmies ar to laiku kultūras un sociālo dzīvi. Latvijas Dabas muzejā mēs iepazināmies ar Latvijas dzīvniekiem un putniem. Ļoti sīki mums pastāstīja par cilvēka organismu, mēs varējām apskatīt arī cilvēka iekšējos orgānus. Mēs apmeklējām arī “Lido” (K.Isakova)

Man ekskursija ļoti patika, īpaši ekspozīcija “Padomju laiki”. Bija interesanti uzzināt, kā dzīvoja mūsu vecāki, vecvecāki. Muzejā apskatījām arī padomju laika automašīnas. Tas bija aizraujoši! Latvijas Dabas muzejā mēs apskatījām putnu un dzīvnieku izbāzeņus. Aizraujošs bija gides stāstījums par Latvijas dzīvnieku pasauli un cilvēka uzbūvi. (P.Burdeļnaja)

9.a un 9.b klašu audzinātājas J.Ivanova, I.Rusiņa


Interešu izglītības centra „Lielvārdi” un ’’Zelmas maiznīcas’’ apmeklējums Lielvārdē

Visi mīl ceļot. Šoruden, 6.novembrī četrdesmit 4.a un 4.b klases skolēni devās uz Lielvārdi. Pa ceļam mēs labprāt aplūkojām rudens ainavas, bijām pārsteigti par mūsu Pļaviņu HES.

Projekta Nr.8.3.5."Karjeras atbalsts vispārējās un profesionālās izglītības iestādēs" ietvaros Lielvārdē mēs apmeklējām Izziņas un eksperimentu centru. Centrs "Lielvārdi" piedāvā interaktīvas izglītojošas nodarbības skolēniem par dažādām tēmām. Mēs piedalījāmies eksperimentos ar Elektrību un iepazināmies ar 3D modelēšanas un 3D printēšanas pamatiem.

Nodarbību vadītāju pavadībā skolēni sākumā apguva teorētiskās zināšanas un pēc tam tās nostiprināja praksē ar dažādiem eksperimentiem.

Šajā nodarbībās uzzinājām par to, kas ir elektrība un kur tā rodas. Iemācījāmies saslēgt dažādus slēgumus un uzzinājām, kādi drošības noteikumi jāievēro darbojoties ar elektroierīcēm!

Noskaidrojām, kas ir 3D datormodelēšana un kur to šodien pielieto. Skolēni paši iemēģināja roku telpiskajā modelēšanā, lai saprastu, ka izmantojot modernākās tehnoloģijas, šis process nav nemaz tik sarežģīts un, galvenais, tas ir aizraujoši! Bērni paši iemēģināja – savu skolas modeli.

Centrs "Lielvārdi" piedāvā vērtīgas nodarbības, kas var palīdzēt jauniešiem izvēlēties savu nākotnes profesiju un karjeru. Eiropas Sociālā fonda projekts “Karjeras atbalsts vispārējās un profesionālās izglītības iestādēs” piedāvā īstenot izglītības iestādēm šīs nodarbības.

Pēc tam mēs projekta “Skolas soma” ietvaros apmeklējām Lielvārdes novada Lielvārdes pagasta “Zelmas maiznīcu”, kuras pamatnodarbošanās ir mājražošana. Īpašniece Ligita Lastmane nodarbojas ar maizes cepšanu mājas apstākļos. Skolēniem tika dota iespēja ieskatīties mazās ceptuvītes darbībā, izskaidrots maizes ražošanas process. Visi bērni izcepa dažādus kliņģerus.

Kopā ar saimnieci Ligitu dziedājām tautas dziesmu. Pēc tam gājām rotaļās. Noslēgumā dzērām piparmētru tēju ar pašu ceptiem kliņģeriem.

Šis brauciens uz mums visiem atstāja neaizmirstamu iespaidu.

Gribam pateikties skolas administrācijai par doto iespēju organizēt šādu mācību ekskursiju.

Sirsnīgu pateicību izsakām autobusa vadītājam Vilnim Cirponim par uzmanīgo attieksmi pret mums!

Bērnu atsauksmes:

Maiznīcas saimnieki savu darbu dara patiesi un no sirds!

Man ļoti patika ekskursija! Sevišķi Zelmas maiznīca!

Interesanti bija eksperimenti ar elektrību!

Gribu vēl reizi apmeklēt šīs vietas!

Ļoti interesanti bija izveidot mūsu skolas modeli!

4.klašu audzinātājas: S.Jekaraševa, T. Novikova


Iniciatīvas “Latvijas skolas soma” ietvaros 26.11.2018. Jēkabpils 2.vidusskolas četrdesmit 2.klašu un speciālās izglītības klases skolēni apmeklēja Rēzeknes teātra “Joriks” muzikālo izrādi “RIEKSTKODIS” pēc E.Hofmaņa pasakas motīviem. Skolēni uzrakstīja atsauksmes par redzēto.

Lielisks brauciens!

           Nesen ar klasi mēs bijām ekskursijā Rēzeknē. Braucām ar autobusu. Autobusa šofere bija sieviete. Pa ceļam mūs baroja un mēs spēlējām spēles. Bija jautri. Kad atbraucām uz teātri, skatījāmies pasaku “Riekstkodis”. Aktieri uz skatuves dziedāja un dejoja. Skanēja skaista mūzika. Mēs uzzinājām, kā pasakas galvenais varonis kļuva par riekstkodi – pie visa bija vainīgas peles. Izrāde man ļoti patika. Bija skaisti un interesanti. Pēc uzveduma mēs atgriezāmies mājās  ar patīkamiem iespaidiem.                               

Iļja Skopenko, 2.bklase

26. novembrī visa mūsu klase devās ekskursijā uz teātri. Teātris atradās Rēzeknes pilsētā. Es īstā teātrī biju pirmo reizi. Izrādes nosaukums bija “Riekstkodis”. Izrāde man ļoti patika. Esmu ļoti apmierināts ar braucienu.

 VladislavsDeruks, 2.b klase

Šī gada novembrī visas otrās klases brauca uz izrādi. Braucām mēs ar autobusu, brauciens ilga pusotru stundu.Autobusā mēs spēlējāmies, runājām. Mums nebija garlaicīgi. Rēzeknes pilsētā izrāde notika kultūras namā. Zāle bija pilna. Mēs skaļi applaudējām aktieriem, tāpēc, ka uzvedums ļoti patika.

                                                                                  Kirils Krasuļenko, 2.bklase

Man ļoti patika brauciens ar klasi uz izrādi “Riekstkodis”Un uz skatuves visinteresantākās bija peles.

Dins Sekretovs, 2.аklase

Bija ļoti skaisti, neparasti, dīvaini, bailīgi, interesanti un aizraujoši. Man ļoti patika.

Aleksandra Seļivanova, 2.аklase

Izrāde bija lieliska. Man bija labi un es biju priecīgs.

Aleksandrs Barbakars, 2.аklase

Man ļoti patika izrāde. It īpaši patika Riekstkodis. Bija viņu žēl. Teātrī bija forši. Paldies!

Poļina Aļimkina, 2.аklase

Brauciens bija satriecošs! Izrāde bija ļoti interesanta, tikai žēl, ka tik īsa, un brauciens autobusā paskrēja ļoti ātri, kā viena minūte.

Vladlens Mālnieks, 2.а klase

 Nekad nebiju domājis, ka teātrī var būt tik tumšs, un patika mūzika.

Dmitrijs Aļimovs, 2.а klase

Teātrī ļoti patika. Bija jautri, forši un lieliski!

Kristiāns Maslobojevs, 2.аklase

 Teātrī es redzēju princesi, karali, karalieni. Kad peles dejoja, bija mazliet bail, bet es zināju, ka viss būs labi. Labs brauciens! Es atkal gribu uz teātri.

Darina Lukjanova, 2.аklase


Decembris- tas ir svētku un dāvanu gaidīšanas laiks. Arī mums- 8.a un 8.b klašu skolēniem- mūsu Valsts, par godu savai 100.-tajai dzimšanas dienai, 5.decembrī sagādāja dāvanu- ekskursiju uz Rīgu.

Laikapstākļi bija mums vēlīgi: nedaudz uzsala, nebija ne lietus, ne sniega.

Mūsu ceļojums sākās ar Latvijas Nacionālās bibliotēkas (jeb Gaismas pils), kura tiek uzskatīta par vienu no mūsdienu ievērojamākajām arhitektūras celtnēm Latvijā, apmeklējumu. Pēc tam mēs devāmies uz Vecrīgu, kur viesojāmies Latvijas Kara muzejā. Jau ieejot muzejā, ap mums virmoja vēstures “gars”, senās fotogrāfijas, dažādu gadsimtu ieroči, dokumenti, dažādu laikmetu un armiju karavīru formastērpi un ikdienas piederumi, kuri bija apskatāmi ekspozīcijās vairākos stāvos.

Piederību savas valsts vēsturei pilnīgāk palīdzēja izjust interaktīvā nodarbība “Lielais Ziemeļu karš Latvijas teritorijā 1700.-1710.gados”.

Batutu centra “Sky jump” apmeklējums un atpūtas centra “Lido” Ziemassvētku un Jaunā gada rotājumu pilnā atmosfēra palīdzēja mums visiem atcerēties bērnības priekus un izpriecāties no sirds.

Pēc brauciena mums visiem sirdīs palika patīkamas atmiņas un vēlēšanās izzināt pagātni un uzzināt jauno.

Oļesja Stankeviča 8.a, N.Zarkeviča, K.Mičko


 7. klašu skolēnu ekskursija “Latvijas skolas soma” ietvaros

2018. gada 7. decembrī 7.a un 7. b klases skolēni kopā ar klases audzinātājām V. Lovčinovsku un V. Mežaraupi, kā arī latviešu valodas un literatūras skolotāju J. Taškāni projekta “Latvijas skolas soma” ietvaros devās ekskursijā uz Rīgu. Ekskursijā devās 37 skolēni.

Kā apskates objektus izvēlējāmies Latvijas Nacionālo bibliotēku, Latvijas Kara muzeju. Dodoties mājup, apmeklējām pirmo iekštelpu batutu parku “Jump Space”.

Ekskursija Latvijas Nacionālajā bibliotēkā notika gidu pavadībā, tāpēc uzzinājām ļoti interesantus faktus, piemēram, pašlaik bibliotēkā strādā ap 400 darbinieku un dienā ir iespējams apkalpot 3000 lasītāju, viņu ērtībām ir iekārtotas tūkstoš lasītāju vietas, bibliotēkas krājumā ir vairāk nekā 4 miljoni vienību. Ikvienam ir iespēja dāvināt Latvijas Nacionālajai bibliotēkai sev nozīmīgu grāmatu, titullapā ierakstot vēlējumu vai personisku stāstu, kas saistās ar šo grāmatu. Tā kopā ar citām tiks glabāta Gaismas pils Tautas grāmatu plauktā, kas sniedzas piecu stāvu augstumā. Interesenti gida pavadībā var doties ekskursijā pa bibliotēku no pirmā stāva līdz divpadsmitajam. Ekskursanti uzzina par lasītavām un bibliotēkas piedāvātajiem pakalpojumiem, apskata Rīgas panorāmu no augšas. Ekskursijas tiek organizētas latviešu, krievu, angļu un vācu valodā. Latvijas Nacionālajā bibliotēkā apmeklētājiem pieejamas dažādas lasītavas- Periodikas lasītava, kuras krājumu veido Latvijā un citviet pasaulē izdotie laikraksti un žurnāli latviešu valodā, kā arī Latvijā citās valodās publicētie laikraksti un žurnāli. Materiāli saglabājušies no 18. gadsimta līdz mūsdienām. Audiovizuālajā lasītavā glabājas skaņu un video ieraksti, filmas, multimediju izdevumi, valodas mācību līdzekļu komplekti, aptverot periodu no 20. gadsimta sākuma līdz mūsdienām. Kolekcijā ietilpst klasiskās un populārās mūzikas un teātra mākslas ieskaņojumi, dabas skaņu un tehnisko trokšņu ieraksti. Pieejami arī operu, baletu un koncertu videoieraksti, kā arī dažādu žanru un tematikas filmas. Karšu un ģeotelpiskās informācijas lasītava piedāvā informāciju par Latviju un citām pasaules valstīm. Apmeklētāji var aplūkot kartes, pilsētu plānus, atlantus, globusus, tūrisma ceļvežus.

Latvijas Kara muzejā bija ekskursija pa muzeju un radošā darbnīca ”Kā kļūt par karavīru?” Ekskursijas laikā noskaidrojām, ka Latvijas Kara muzejs ir viens no vecākajiem muzejiem Latvijā. Varējām atklāt Latvijas militāri politisko vēsturi, apskatīt ieroču, foto, dokumentu, ordeņu, formas tērpu kolekcijas. Kā izaicinājums izrādījās radošā darbnīca, jo ne visi bija gatavi pildīt pavēles kā armijā. Par pavēles nepildīšanu bija sods- piepumpēšanās 5 reizes. Radošajā darbnīcā bija dažādi vēstures jautājumi (vajadzēja atpazīt Latvijas prezidentus, bija āķīgi jautājumi par armijas formu, izmēģinājām savu precizitāti šaujot mērķī- labākā izrādījās skolotāja Jolanta).

Tā kā mums, 7. klases skolēniem, patīk aktīvā izklaide un sports, tad lēkāšana uz batutiem Jump Space batutu parkā bija ne tikai jautra laika pavadīšana, bet arī liels ieguvums mūsu veselībai, jo lēkāšana uz batuta stiprina kaulus, locītavas, kā arī palielina kaulu blīvumu.

Skolēnu atsauksmes:

 • Man ļoti patika Latvijas Nacionālā bibliotēka, jo tā ir ļoti augsta un neparastas formas būve.(Artjoms Kozlovs, 7.b klase)
 • Latvijas Nacionālajā bibliotēkā es uzzināju, ka tā celta pēc G. Birkerta projekta. Iespaidīga celtne! Interesanta ekskursija, interesanti pavadīts laiks kopā ar klases biedriem. Noteikti apmeklētu vēl!( Jekaterina Zeņina, 7.a klase)
 • Latvijas Nacionālajā bibliotēkā bija interesanti! Bijām augšējā bibliotēkas stāvā, varējām apskatīt Rīgu no augšas. Kara muzejā bija interesanti stāsti par Latvijas vēsturi, interesantas ekspozīcijas!( Artūrs Krastiņš, 7.a klase)
 • Ekskursija izdevās! Interesanta informācija, atraktīvi gidi! Atgriezīšos vēlreiz!( Angelina Zapivalova, 7. a klase)
 • Visvairāk atmiņā paliks Latvijas Nacionālā bibliotēka. Daudz stāvu, katrs stāvs citā krāsā. Interesants fakts- varu uzdāvināt kādu grāmatu bibliotēkai! Tik daudz moderno tehnoloģiju! Noteikti apmeklēšu vēlreiz!( Anastasija Veličko, 7. a klase)
 • Gribu kļūt par policisti! Ekskursija Latvijas Kara muzejā mani  pārliecināja, ka piepildīt sapni var ar mērķtiecību, darbu.(Daniella Saveļjeva, 7. b klase)

12. klašu skolēnu ekskursija uz Melngalvju namu un Rīgas Motormuzeju

Ņemiet ekskursijas gida pavadībā!

2018. gada 7. decembrī 28 divpadsmito klašu skolēni un 2 pedagogi projekta “Latvijas skolas soma” ietvaros devās ekskursijā uz Rīgu. Apmeklējām Melngalvju namu un Rīgas Motormuzeju.

12. a klases audzinātāja Ludmila Movčane un 12. b klases audzinātājs Andris Lazdiņš kopā ar skolēniem klases stundā apsprieda, ko skolēni vēlas apskatīt projekta “Latvijas skolas soma” ietvaros, tad tika nosūtīti pieteikumi uz izvēlētajiem apmeklējuma objektiem.

Apmeklējam Rīgas vizītkarti – krāšņo Melngalvju namu! Apskatījām greznās, kristāla lustru apmirdzētās Melngalvju nama svētku zāles, izzinājām Melngalvju brālības pagātni 14. gadsimta pagrabos. Uzzinājām, ka Melngalvju nams celts 1334. gadā kā pilsētas elites centrālā sanāksmju un reprezentāciju telpa, kā arī tirgotāju sanākšanas un svinību vieta. Tā ir viena no krāšņākajām mūsdienu Rīgas celtnēm, kas glabā unikālu mantojumu par leģendām apvīto Melngalvju brālību.

Rīgas Motormuzejaekspozīcijā ir apskatāmi vairāk kā 100 unikāli senie spēkrati. Seno spēkratu ekspozīcija veidota kā aizraujošs stāsts par unikāliem spēkratiem, ievērojamām personībām un auto pasaules nozīmīgākajiem vēstures notikumiem.

Kas vislabāk patika?

 • Diāna, 12. a kl. : “Bija ļoti interesanti iepazīties ar arhitektūras objektiem, kuri tika atjaunoti, lai mēs varētu to visu redzēt un iepazīt.”
 • Aļina, 12. a kl. : “Ļoti ieinteresēja Melngalvju nams, īpaši gida stāstījums. Pārsteidza ēkas skaistums un greznība. Ļoti patika divas zāles, kā arī klases biedrs bruņinieka tērpā. Bija interesanti izkalt savu monētu. ”
 • Diāna, 12. a kl. : “Man bija ļoti interesanti klausīties gidu, kas stāstīja mums par to, kas notika Melngalvju namā. Motormuzejā patika aplūkot dažādus vecos auto. ”
 • Viktors, 12. b kl. : “Melngalvju namā es uzzināju ēkas vēsturi un to, kas tur atradās”
 • Aleksandrs, 12. b kl. : “Man ļoti patika ekskursija, it īpaši Motormuzejs, gids ļoti skaidri un interesanti pastāstīja par automašīnu vēsturi. Ekskursijas rezultātā uzzināju daudz jauna”.
 • Helēna, 12. b kl. : “Es sen gribēju apmeklēt Melngalvju namu, un beidzot mans sapnis piepildījās. Tur bija ļoti interesanti. Motormuzeju es apmeklēju jau otro reizi. Šoreiz bija interesantāk, jo ekskursija bija kopā ar gidu, varēja uzzināt arī daudz par automašīnu vēsturi. Mans ieteikums: brauciet uz Rīgas Motoru muzeju un ņemiet ekskursiju kopā ar gidu, tad varēsiet uzzināt daudz vairāk.”
 • Nadežda, 12. b kl. : “Bija ļoti interesanti apmeklēt Melngalvju namu no iekšpuses, es vairākas reizes redzēju to no ielas. Melngalvju manā ļoti patika skaistā arhitektūra, interesanti stāsti par nama dibinātājiem, par tradīcijām. ”
 • Lulu, 12. b kl. : “Man viss patika. Melngalvju namā bija ļoti skaisti, patika vēsturiskā atmosfēra. Interesanti bija skatīties filmu par ēkas rekonstrukciju. Motormuzejā mēs redzējām daudz interesanta vecām automašīnām”.

Ekskursijas laikā skolēni papildināja savas zināšanas par Latvijas kultūru un vēsturi, padziļināja zināšanas par auto tehnikas daudzveidību un attīstības vēsturi.

Paldies “Latvijas skolas somai!”

12. klašu audzinātāji L. Movčane un A. Lazdiņš


Radošās darbnīcas zinātkāres centrā ,,Zinoo” Daugavpilī.

6.decembrī projekta “Skolas soma ” ietvaros, mēs, četrdesmit divi 8.c un 5.c klases skolēni apmeklējām Dinaburgas cietoksni, Rotko mākslas centru un ,,Zinoo” centru Daugavpilī.

Mēs apskatījām gobelēnu izstādi, ka arī citus mākslas darbus Rotko centrā. Noklausījāmies gida aizraujošo stāstu par Dinaburgas cietokšņa likteni dažādos laika posmos un pastaigājamies pa tā teritoriju. Zēnus, protams, vairāk interesēja lielgabali, kuri eksponēti cietokšņa teritorijā, un visus ieinteresēja zirga spoks netālu no ieejas vārtiem. Bet meitenes bija sajūsmā no redzētā izstādē un no vietēja runča Ādolfa.

Zinātkāres centrā ,,Zinoo” mūs gaidīja radošā darbnīca, kur 8.klases piecas komandas būvēja tiltus no spageti makaroniem, katram darbam bija jāpiedalās konkursā “Visizturīgākais tilts”, bet 5.klases komandām no kartona, papīra, kokteiļsalmiņiem jābūvē trīsstāvu māja uz pāļiem, kurai jāiztur spēcīga zemestrīce. Tad tiltus pārbaudīja uz nestspēju, bet mājas – uz spēju izturēt zemestrīci. Tas bija tik tiešām aizraujoši! Vēl mums atlika laiks izmēģināt dažādus interaktīvus eksponātus –šķību istabu, iepazīties ar fizikas likumiem, spēlēt videospēli, uzrāpties uz klinšu sienas un citus. Viennozīmīgi, pavadīt laiku ,,Zinoo” centrā patiktu katram. Paldies par tādu iespēju “Skolas somai”!

                                          5.c, 8.c un klases audzinātājas M.Voitenko un I.Semjonova


 5.b un 5.c klases teātra apmeklējums Rēzeknē

13.februārī projekta “Skolas soma” ietvaros mēs, 5.b un 5.c klases 44 skolēni,  apmeklējām Rēzekni, kur skatījāmies Rēzeknes teātra “Joriks” izrādi “Sārtais ziediņš”.

Mēs iepazināmies un apskatījām Rēzeknes pilsētu, kura ir Latvijas republikas nozīmes pilsēta. Uzzinājām, ka pēc iedzīvotāju skaita tā ir septītā lielākā pilsēta valstī, ka pilsēta atrodas Rēzeknes upes ielejā un Rēzekne ir izvietojusies uz 7 pakalniem.

Iebraucot pilsētas centrā, mūsu redzeslokam pavērās piemineklis "Vienoti Latvijai", kurš ir Latgales atbrīvošanas piemineklis (tautā dēvēts “Latgales Māra”). Tas arī ir Rēzeknes simbols.

Mēs uzkāpām uz viena no šiem pakalniem, kur atrodas Rēzeknes ordeņa cietokšņa pilsdrupas; vērojām pilsētas skatus no turienes, uzklausījām skolotājas stāstu par pilskalna vēsturi, pētījām tuvāko apkārtni un mēģinājām iedomāties, kur kas varēja atrasties pirms pils tika nopostīta, kā cēla šo pili, kādus instrumentus un materiālus lietoja.

Blakus pakalnam vērojām ļoti interesantu celtni – Austrumlatvijas radošo pakalpojumu centru “Zeimuļs”. To sauc par mūsdienu arhitektūras pērli.

Apskatījām nozīmīgākās Rēzeknes vietas: Rēzeknes koncertzāli – Latgales vēstniecību GORS. Skolēni izteica vēlēšanos to apmeklēt kādā pasākumā. Ēkas tuvumā ir gan neliels atpūtas parks ar estrādi un rotaļu laukumu, bet interesantākais objekts ir koks ar sirsniņām, kurš nosaukts par “Sapņu koku”, kura “lapotne” kalpo par pamatu cilvēku pozitīvo emociju, atmiņu un vēlmju uzkrāšanai. Mēs arī sajutām prieku, atrodoties tam blakus.

Apskatījām no ārpuses Rēzeknes Jēzus sirds Katedrāli, kura ir slavena ar savām vitrāžām un pirmo Livonijas bīskapu – Svētā Meinarda un Svētā Alberta, attēlojumiem tajās. Uzzinājām, ka kopš 1995. gada te atrodas Rēzeknes-Aglonas diecēzes kūrija.

Nobraucām gar Olimpiskā centra atklāto baseinu un topošo stadionu pa tautā iesaukto serpentīna ceļu. Nedaudz laika pavadījām Rēzeknes kultūras un atpūtas parkā. Tur atrodas Raiņa piemineklis, skeitborda celiņi un rotaļu laukumi.

Ekskursijas noslēgumā mēs devāmies uz teātra studiju “Joriks”, kur noskatījāmies izrādi “Sārtais ziediņš”. Mums ļoti patika iestudējums, dekorācijas, atbilstīga mūzika, aktieru spēle un kostīmi. Neparasti bija tas, ka izrādē visi aktieri dziedāja, izrāde bija ļoti raita un iespaidīga. Daudzi skolēni teātri apmeklēja pirmo reizi, un bija sajūsmā par redzēto.

Saka, ka Rēzekne – pilsēta, kurā piepildās sapņi. Un mums tur patika. Paldies projektam „Latvijas skolas soma” par iespēju labāk iepazīt Latgales kultūras centru – Rēzekni – un baudīt tur teātra mākslu!

5.b, 5.c skolēni un klases audzinātājas S.Avišāne un M.Voitenko


Jēkabpils 2. vidusskolas 12.a un 12.b klases skolēni viesojas  Rīgas Doma ansamblī

    2019. gada 1. martā mēs devāmies uz Rīgu, vēlējāmies apmeklēt izstādi “Skola 2019” un projekta “Skolas soma” ietvaros Rīgas vēstures un kuģniecības muzeju.  Rīgas vēstures un kuģniecības muzejs atrodas Rīgas vēsturiskajā centrāRīgas Doma ansamblī, ko veido baznīca, gotiskā krusteja un muzejs. 

Ekskursijas sākumā gids pastāstīja mums, ka šis muzejs ir vecākais publiskais muzejs Latvijā un Baltijā, kurā apskatāma plaša ekspozīcija 16 zālēs par Rīgas rašanos un attīstību vairāk nekā 800 gadu laikā, kā arī par kuģniecību Latvijas teritorijā no 10. gadsimta līdz mūsdienām.

Muzejā redzējām vienu no Rīgas senajiem brīnumiem un simboliem – 17. gadsimta skulptūru "Lielais Kristaps". 

Nākamajā zālē mūs sagaidīja viduslaiku bruņinieki un demonstrēja savus ieročus. Katram bija iespēja piemērīt bruņinieku bruņas, paņemt rokā zobenu, nofotografēties ar kaujas cirvi un bruņucepuri. 

Mums bija iespēja aplūkot daudzus unikālus eksponātus: Rīgas bendes zobenu, rotas, darbarīkus, ieročus, apģērbus un mākslas darbus; 13. gadsimta "Rīgas kuģi"; ļoti skaistus Rīgas sudrabkaļu darinājumus. Ļoti patika Kolonnu zāle, kura bija  celta pilsētas bibliotēkas vajadzībām bijušā Doma klostera austrumu spārna otrajā stāvā pēc arhitekta Kristofa Hāberlanda projekta. Tā uzskatāma par vienu no izcilākajām klasicisma sabiedriskajām telpām Rīgā.  

Pēc muzeja ekspozīcijas apskates mēs nokāpām Rīgas Doma krustejā, kur uzreiz varēja just gadsimtu elpu, jo tā celta 13. gadsimtā. Gids pastāstīja, ka krusteja ir 118 metru garš agrās gotikas meistardarbs. Sākotnēji krusteja savienoja arhibīskapa katedrāli Rīgas Domu ar klosteri – augstākās garīdzniecības padomes mītni. Rietumu spārnā darbojās 1211. gadā dibinātā Domskola.  16. gs. klosteris beidza pastāvēt un tā telpas izmantoja saimnieciskām vajadzībām. Krustejā var apskatīt Rīgas vēstures un kuģniecības muzeja kolekcijas: lielgabalus un lodes, kapaplāksnes… 

Visvairāk mums patika Doma baznīcā, gandrīz visi skolēni te bija pirmo reizi. Doma baznīca pārsteidz ar savu iespaidīgo lielumu, greznumu un senlaiku gaisotni. Un, protams, 1884. gadā tapušās ērģeles ar 6800 stabulēm, kas savulaik bija lielākās pasaulē. 

Pateicamies programmai “Latvijas skolas soma” par sniegto iespēju ieskatīties  Rīgas vēstures nozīmīgākajos brīžos, uzzināt daudz interesantu faktu par skaisto Rīgas vizītkarti- Doma ansambli.

 Jēkabpils 2. vidusskolas 12. a klases skolnieces

Diāna Noveičuka un Diāna Jageloviča


11.a klases ekskursija uz Rīgu

 Mēs pastāstīsim par šo aizraujošo, piedzīvojumu pilno ekskursiju.

Vispirms, projekta “Skolas soma” ietvaros, mēs aizbraucām uz Motormuzeju (“Skolas somas” programmas ietvaros). Tur mēs apskatījām senās automašīnas, kuras mūsdienās vairs nav redzamas uz ielām. Ļoti interesanti bija uzzināt par automašīnu ražošanas vēsturi, bija daudz jaunu faktu, kuri mums likās ļoti aizraujoši. Patīkami pārsteidza tas, ka muzejā bija brīnišķīgs un daudzveidīgs dizains, daudz vietu, kur var veidot skaistas bildes un jauki pavadīt laiku.

Tālāk mēs apmeklējam centru “Accenture”, tur mēs daudz uzzinājām par jaunākajām tehnoloģijām. Bija aizraujoši vērot ieprogrammēta robota darbību. Darbinieki stāstīja par savu darbu, centra darbību un dažādām neparastām lietām.

Pēc tam, projekta Nr.8.3.5."Karjeras atbalsts vispārējās un profesionālās izglītības iestādēs" ietvaros, mēs apmeklējām mācību iestāžu izstādi Ķīpsalā. Liels paldies organizatoriem par lielisko izstādi! Daudziem iegūtā informācija noderēs, izvēloties nākotnes profesiju un veidojot karjeru.

Visiem jauniešiem un skolotājiem ekskursija palika atmiņā, un par to ir labas atsauksmes. Mācību ekskursija bija ļoti interesanta. Marijas viedoklis par ekskursiju ir šāds: ,,Mēs bijām Rīgas Motormuzejā, kur uzzinājām daudz jauna par mašīnbūves vēsturi, arī jautri pavadījām laiku centrā ,,Accenture”. Tur mums pastāstīja par visjaunākajām tehnoloģijām. Ķīpsalā mums bija iespēja uzzināt vairāk par savu sapņu profesiju un uzdot jautājumus par dažādām mācību iestādēm. Iegūtā informācija bija ļoti noderīga.”

Pateicamies par iespēju doties interesantā un izglītojošā ekskursijā par  valsts piešķirtajiem  līdzekļiem.

11.a klases skolnieces Diāna Ivanova un Marija Klencare


Cita Rīga 10.a un 8.b klases skolēnu acīm

2019.gada 9.aprīlī projekta „Latvijas skolas soma” ietvaros 8.b un 10.a klases skolēni devās ekskursijā uz Latvijas galvaspilsētu – Rīgu. Tā bija lieliska iespēja izbaudīt viduslaiku arhitektūru, iepazīt citu Rīgu. Pateicoties gida aizraujošajam stāstījumam, mēs nokļuvām pilnīgi citā pasaulē. Iespaidīgi izskatījās lodziņš, kurā bende izlika melnu cimdu, ja bija gaidāms nāvessods. Mēs gājām pa ieliņu, pa kuru tika vesti uz nāvi notiesātie.

Apskatījām to, par ko runājām vēstures stundās: Sv. Pētera baznīcu, Rolanda statuju, Melngalvju namu, Doma baznīcu.

Doma baznīca pārsteidza ar savu varenību, vitrāžām logos, interjeru.

Visspilgtāko iespaidu atstāja ekskursija Melngalvju namā. Tā pagrabos, kad turējām rokās bruņukreklu un zobenu, mēs sajutāmies kā viduslaiku bruņinieki. Par piemiņu mums paliks monēta, kuru paši izkalām.

Melngalvju nama zāles žilbināja ar savu mirdzumu, bagātību. Tik daudz zelta, kristāla lustru un trauku mēs nebijām redzējuši! Neviļus radās vēlme paviesoties neprecētu, bagātu vācu tirgotāju sabiedrībā.

Atgriezties 21.gadsimtā nemaz negribējās. Tomēr brauciens beidzās. Paldies par iespēju labāk iepazīt mūsu valsts vēsturi!

 Skolēnu atsauksmes:

„Man ļoti patika Melngalvju nams, kur mēs uzzinājām, kā radās tā nosaukums un daudz ko citu. Kā arī patika staigāt kopā ar gidu pa Vecrīgu, jo es ieguvu jaunu informāciju, ko vēl nezināju līdz šim.”

„Ļoti patika ekskursija Melngalvju namā un Vecrīgā gidu pavadībā. Tagad daudz vairāk zinu par baznīcām un citām vēsturiskajām ēkām. Arī informāciju par Melngalvju brālībām es iepriekš nebiju dzirdējusi.”

„Man iepatikās gids, kurš mums stāstīja par Vecrīgu, un patika arī Melngalvju namā, jo arī tur mums interesanti stāstīja par šī nama vēsturi. Pats Melngalvju nams izskatījās skaisti. Man viss patika. Es esmu apmierināts!”

„Ļoti patika Melngalvju namā. Lielisks gids, ļoti interesanti stāstīja. Protams, pašam izkalt monētu bija aizraujoši.”

10.a, 8.b skolēni un klases audzinātājas Ž.Vinogradova un N.Zarkeviča


Gaismas pils un Melngalvju nama apmeklējums

28. martā 9.a un 9.b klases skolēni devās braucienā uz Latvijas galvaspilsētu Rīgu.

Brauciena mērķis bija Gaismas pils jeb Latvijas Nacionālās bibliotēkas un Melngalvju nama apmeklējums.

Dalāmies ar mūsu iespaidiem no redzētā un dzirdētā:

Poļina Burdeļnaja, 9.b

Man patika ekskursija, īpaši Melngalvju nams, kur bija 5D. Bija ļoti interesanta informācija, kuru varēs izmantot vēstures eksāmenā.

Inese Skrimble, 9.b

Šī semestra ekskursija bija ļoti aizraujoša. It īpaši man patika Melngalvju nams, kur bija greznas zāles un gleznas. Vēl mēs apmeklējām Nacionālo bibliotēku, kur mums pašiem vajadzēja orientēties šajā ēkā.

Valērija Radionova, 9.b

Visvairāk man patika Melngalvju namā, jo es atcerējos to, ko agrāk mācījos vēstures stundās. Kā arī man patika Nacionālā bibliotēka, jo es jau agrāk to gribēju apmeklēt. Diemžēl mēs tur bijām ļoti neilgu laiku.

Karina Isakova, 9.b

28.03.2019. mēs ar klasi braucām ekskursijā uz Rīgu. Tur mēs apmeklējām Latvijas Nacionālo bibliotēku un Melngalvju namu. Visvairāk man patika Melngalvju nams, jo tur mums plaši pastāstīja par šīs vietas vēsturi.

Aļona Krutova, 9.b

Ekskursija izdevās ļoti interesanta. It īpaši man patika uzdevums, kas bija iedots Nacionālajā bibliotēkā. Tur mums izdevās patstāvīgi izpētīt telpas.

Dana Blakunova, 9.b

No šīs ekskursijas es neaizmirsīšu lielās gleznas, kuras mums parādīja Melngalvju namā. Neaizmirsīšu arī tos interesantos faktus, par kuriem mums pastāstīja gids, tērpts simboliskā tērpā.

Cik labi, ka pastāv iespēja skolu jaunatnei bez maksas ceļot pa Latviju, pieredzēt Latviju, izzināt un iepazīt Latvijas vērtības.

 9.b klases skolēni un audzinātāja I.Rusiņa


7.klašu skolēni Rīgas muzejos

           26. aprīļa rīts sākās ar labu noskaņojumu, jo mēs, 7.a un 7. b klases skolēni, kopā ar klases audzinātājām V. Lovčinovsku un V. Mežaraupi, kā arī ar skolotāju J. Taškāni projekta “Skolas soma” ietvaros devāmies ekskursijā uz Rīgu. Pirmais apskates objekts bija Rīgas Motormuzejs. Motormuzejā mūs sagaidīja draudzīgi gidi.

Rīgas Motormuzejs - lielākais un modernākais seno spēkratu muzejs Baltijas valstīs.  Muzeja ekspozīcijā ir apskatāmi vairāk kā 100 unikāli senie spēkrati, bet muzeja krājums arvien tiek papildināts ar nozīmīgiem jaunieguvumiem. Seno spēkratu ekspozīcija veidota kā aizraujošs stāsts par unikāliem spēkratiem, ievērojamām personībām un auto pasaules nozīmīgākajiem vēstures notikumiem. Muzeju varējām  iepazīt ar modernu, daudzveidīgu multimediju un dizaina palīdzību, līdzdarbojoties dažādās interaktīvās nodarbēs. Bija sajūta, ka nokļūstam citā laikā, tālā pagātnē. Ieraugot pirmo automobili, kuram bija trīs riteņi, sākumā domājām, ka tas ir velosipēds. Uzzinājām, kā attīstījusies auto vēsture pasaulē un Latvijā. Jauki, ka muzejā bija arī dažādas interaktīvās lietas, piemēram, ikkatrs varēja izbaudīt, kā strādā ātrumkārba, bija piedāvātas spēles planšetēs, piemēram, vienai mašīnai varēja mainīt izskatu, tur bija arī autobuss, kurā varēja iekāpt un sajust, ka it kā tas brauc pa īstam. Jauki, ka Latvijā ir tik moderni muzeji! Tālāk mūsu ceļš bija uz Rīgas vēstures un kuģniecības muzeju, jo ieplānots bija apskatīt vecāko publisko muzeju Latvijā un vienu no vecākajiem Eiropā. Mēs iepazināmies ar Rīgas rašanās vēsturi un attīstību vairāk kā 800 gadu laikā. Muzejā bija unikālas vēstures liecības - senlatviešu rotas, ieroči un darbarīki. Latviešu valodas skolotājas Vinetu un Jolantu iepriecināja tas, ka bez aizķeršanās varējām izstāstīt teiku par Lielo Kristapu, jo tas ir arī viens no muzeja eksponātiem. Īpašs piedzīvojums ekskursijas - lekcijas gaitā bija iespēja pašiem apskatīt, aptaustīt, izpētīt vairākus arheoloģiskajās ekspedīcijās iegūtos priekšmetus - zobenus, šķēpus, alebardes, arbaletus, stopus un bultas. Laiks paskrēja nemanot.

Pateicoties projektam „Skolas soma”, mēs mācījāmies darot. Kopīgi guvām pozitīvas emocijas, eksperimentējām, pētījām, secinājām, sadarbojāmies un uzzinājām daudz ko jaunu, bijām kopā. Vēsture, tradīcijas, cilvēki, notikumi, daba – tā ir Latvija, kuru mēs iepazinām šajā mācību gadā.

V. Mežaraupe, 7.b klases audzinātāja


Ceļojums no 16. gadsimta līdz “padomju gadiem”

Jēkabpils 2. vidusskolas 12.a un 12.b klases skolēnu ekskursija uz Rundāles pili, Bausku un Aizkraukli

Skaistā, saulainā un siltā pavasara dienā pēdējo reizi savā skolas dzīvē devāmies mācību ekskursijā. Programma bija plaša: Rundāles pils muzejs (tā gadījās, ka pa 12 skolas gadiem klases ekskursijā uz Rundāli nebijām devušies), Rīgas Motormuzeja filiāle Bauskā, ekspozīcija  “Padomju gadi" Aizkraukles Vēstures un mākslas muzejā. 

Rundāles pils ansamblis – izcilākais un skaistākais baroka un rokoko arhitektūras un mākslas piemineklis Latvijā. No gida stāstījuma uzzinājām, ka pils celta Kurzemes hercogam Ernstam Johanam Bīronam pēc arhitekta F. B. Rastrelli projekta divos periodos - no 1736. līdz 1740. gadam un no 1764. līdz 1768. gadam. Pils austrumu korpusā mūs pārsteidza reprezentācijas telpas – Zelta zāle, Baltā zāle un Lielā galerija. Centrālajā korpusā - hercoga apartamenti – parādes saloni un privāto apartamentu telpas, bet rietumu korpusā – pilnībā restaurētas hercogienes apartamentu telpas. Varējām iepazīties ar lietišķās mākslas, tēlotājmākslas un kultūrvēsturiskām izstādēm. Tad devāmies apskatīt franču stila regulāro parku ar rožu dārzu, Zaļo teātri un strūklaku. 

Rīgas Motormuzeja filiālē Bauskā divās plašās telpās mūs sagaidīja liela seno spēkratu izstāde - ekskluzīvi vieglie auto, ar kādiem latvieši devās izbraukumos pagājušā gadsimta 30.-50. gados, bet lauku noskaņu radīja traktori, kuļmašīna, autoveikals un citi 20.-30. gadu lauksaimniecības un kara tehnikas paraugi. Visvairāk atmiņā palika traktori Forg Fordson un Lanz Buldog, kā arī vieglie automobiļi Pobeda un Mosvič.

Pēdējais ceļojuma punkts - ekspozīcija “Padomju gadi" Aizkraukles Vēstures un mākslas muzejā. Liekas, ka laika mašīna pārnesa mūs, 2019. gada 12. kl. Absolventus, 60 gadus senā vēsturē, mūsu vecvecāku bērnības laikā. Atmiņā palika partijas funkcionāra kabinets, gāzētā ūdens aparāts, medicīnas kabinets. Atsevišķas telpas veltītas emigrācijai, padomju gadu represijām, valsts struktūrām (milicija, armija) un sportam. Daudzi priekšmeti no muzeja ekspozīcijas mums bija labi pazīstami: kādam vasarnīcā vēl stāv tāda sekcija, kāds atceras traukus, ko redzēja pie vecmammas…   

Ceļojums 300 gadu ilgumā. Tā vienā teikumā varam raksturot šo braucienu. Paldies “Skolas somai” par iespēju labāk iepazīt Latviju un lieliski kopā pavadīt laiku.

2019. gada 26. aprīlī 

Jēkabpils 2. vidusskolas 12. a klases skolnieces

Diāna Jageloviča un Diāna Noveičuka


 

 

5.a klases skolēnu ekskursija projekta “Skolas soma” ietvaros

 27.maijā mēs, 5.a klases  skolēni,  apmeklējām Rēzekni, kur skatījāmies Rēzeknes teātra “Joriks” izrādi “Sārtais ziediņš”. Mums ļoti patika iestudējums, dekorācijas, atbilstīga mūzika, aktieru spēle un kostīmi. Neparasti bija tas, ka izrādē visi aktieri dziedāja, izrāde bija ļoti raita un iespaidīga. Daudzi skolēni teātri apmeklēja pirmo reizi, un bija sajūsmā par redzēto.

 Pēc tam mēs devāmies uz Gaigalavu. Gaigalavā, savā senlaiku mūzikas instrumentu darbnīcā, mūs gaidīja Gunārs Igaunis. Mūzikas stundās mēs runājām par latviešu un krievu tautas mūziku. Arī iepazināmies ar latviešu un krievu tautas instrumentiem, klausījāmies, kā instrumenti skan, apskatījām ilustrācijas.

 Gunārs Igaunis ir liels mūzikas instrumentu  kolekcionārs, viņš arī pats tos darina un spēlē. Viņa ekspozīcijā ir vairāk nekā 100 dažāda veida instrumenti, kas pēdējo 120 gadu laikā tika spēlēti Latvijas teritorijā - akordeoni, ermoņikas, garmoškas, bajāni, kokles, cītaras, cimboles un daudzi citi. Vecākais viņa kolekcijas eksemplārs ir simtgadīgais akordeons. Gunārs Igaunis arī izgatavo un remontē mūzikas instrumentus. Izgatavošanas tehniku Gunārs apguvis pats. Muzeja saimnieks ļauj arī katram sajusties kā muzikantam. Gunāram Igaunim ir savas metodes, kā viesus īsā laika sprīdī pārvērst muzicējošā orķestrī, to viņš laikam apguvis, strādājot par pedagogu mūzikas skolā.

Apmeklētājiem piedāvā noklausīties stāstus par instrumentu vēsturi un izgatavošanas procesu. Viesi var iesaistīties muzicēšanā, kā arī pasūtīt un iegādāties pašdarinātus instrumentus.

Pateicamies par piešķirtajiem valsts līdzekļiem šai interesantajai un izglītojošajai ekskursijai. Mēs visiem iesakām apmeklēt šo brīnišķīgo muzeju.

5.a klases skolēni un klases audzinātāja I.Korabovska


6.klašu ekskursija “Latvijas skolas soma” ietvaros

Šī gada 25.aprīlī Jēkabpils 2.vidusskolas 6.a un 6.b klases skolēni (kopā 47 skolēni) un viņu skolotājas I.Velecka, L.Kravcova un L.Koņeva devās mācību ekskursijā uz Jaunpils pili projekta “Skolas soma” ietvaros.

Ekskursijas laikā gide kopā ar bērniem  devās pastaigā pa pili, sniedzot ieskatu bruņinieku pils vēsturē, sadzīves notikumos un ievērojamāko personu dzīves stāstos.  Skolēni tika iepazīstināti ar pils celtniecības noslēpumiem, arhitektūras detaļu simboliku, pils iekšējās kārtības ruļļiem, barona un galminieku ikdienu, galma manierēm, viduslaiku audzināšanas metodēm, bruņinieku ieroču valdīšanas māku. Ekskursijas aktivitātes norisinājās pils pagalmā, tornī un Vīna pagrabā. Bērniem tika sniegta iespēja ne tikai apskatīt, bet arī paturēt rokās viduslaiku ieročus. Ekskursijas noslēgumā par godu pils viesiem šāva senais zviedru lielgabals.

Jaunpils pils apmeklējums deva skolēniem iespēju gūt jaunas zināšanas viduslaiku vēsturē.

Skolēnu atsauksmes par ekskursiju:

 • Violeta (6.a): Jaunpils pilī mums stāstīja par senajiem laikiem, kad dzīvoja bruņinieki. Pilī dzīvoja baroni. Senatnē tikai bagāti cilvēki varēja kļūt par bruņiniekiem. Lai varētu atpazīt bruņiniekus, viņiem bija speciāli karogi. Jaunpils pils bruņinieku karogu rotāja melnais krusts.
 •  Linda(6.a): Ekskursija bija interesanta. Mēs braucām uz Jaunpils pili. Mums stāstīja par muzeju, un mēs uzzinājām par to, ka šajā pilī dzīvo spoks Brunis. Muzeja darbinieki mums rīkoja spēles, tas man ļoti patika. Noslēgumā mūs uzcienāja ar garšīgu tēju un pankūkām. 
 • Alīna (6.a): Es piedalījos ekskursijā uz Jaunpils pili. Tur bija ļoti interesanti. Mums pastāstīja par bruņinieku spoku. Bija interesanti uzzināt, ka bruņinieki mazgājās 3 reizes gadā. Pilī bija ļoti skaisti. Mēs spēlējām spēles. Spēles bija dažādas: cīņas ar maisiem, boulings, “krustiņi un nullītes”, loka šaušana. Man tur ļoti patika.

Paldies projektam “Skolas soma”!

Skolotājas I.Velecka un L.Kravcova


Ekskursija  uz Daugavpils Novadpētniecības un mākslas muzeju

 2019. gada 9.maijā Jēkabpils 2.vidusskolas 1. klašu skolēni apmeklēja Daugavpils Novadpētniecības un mākslas muzeju.

Daugavpils Novadpētniecības un mākslas muzejs ir viens no vecākajiem un lielākajiem muzejiem Latgalē. Tas dibināts 1938. gadā, un atrodas vienā no pilsētā skaistākajām jūgendstilā celtajām ēkām, kura ir kultūrvēsturisks arhitektūras piemineklis. 

Muzejā mēs apskatījām ekspozīciju - “Daugavpils novada kulturvēsture”.
Ekspozīcija sniedza ieskatu novada vēsturē no 9. gadsimta līdz pat 1940. gadam. Tajā bija eksponēti autentiski priekšmeti, kuri stāsta par novada pagātni. Ekspozīcijā īpaša uzmanība veltīta notikumiem, kas ir saistīti ar 13. gs. celto Dinaburgas pili un 19. gs. celto Dinaburgas cietoksni. Turpinājumā mēs pievērsāmies dabai, aplūkojot ekspozīciju “Daugavpils novada daba”. Bērni uzzināja par novadam raksturīgākajiem dzīvniekiem, ieguva informāciju par skujkoku un jaukto koku mežiem, aplūkoja retus un aizsargājamus augus un dzīvniekus, kuri ir iekļauti Latvijas Sarkanajā grāmatā. Bagāti un daudzveidīgi tika pārstāvēta novada kukaiņu fauna. Ekspozīcijā varēja iepazīt dažādus dabas retumus, atklāt daudzus dabas noslēpumus un iegūt jaunas zināšanas par Latvijas dabu.

Eksursija tika organizēta interaktīvā formā. Stāsts bija veidots bērnu uztveres līmenī, bija daudz spēļu un interesantu uzdevumu, jaunā informācija bija aizraujoša un saprotama, tāpēc bērniem nekļuva garlaicīgi.

Pēc ekskursijas bērniem bija piedāvāta iespēja piedalīties ļoti interesantā nodarbībā par etiķeti - "Etiķete laika griežos". Skolēni uzzināja par uzvedības normām senatnē, mācījās uzvesties pie galda. Radošajā darbnīcā bērniem tika piedāvāta iespēja izveidot savu vēdekli un uzrakstīt savu vizītkarti ar spalvu.

Ekskursija bērniem ļoti patika, tādēļ pateicamies iniciatīvai “Latvijas skolas soma” par iespēju izzināt Daugavpils novadu.

                                              Bērnu atsauksmes par redzēto:

Vladislāvs Murāns, 1.а klase:  “Man patika rakstīt ar spalvu. Tas bija ļoti grūti."

Daniils Ļebedevs, 1.bklase: “Man patika ekskursijā viss, kas tur bija. Bet visvairāk – pils un rakstīt ar tinti.” 

Marija Dubovska, 1.аklase: “Bija ļoti interesanti. Man patika veidot savu vēdekli.” 

Renāte Račko, 1.b klase: “Ekskursija man patika. Tur mēs uzzinājām daudz jaunas un interesantas lietas. Man iepatikās istaba pilī.” 

Iļja Iļuks, 1.аklase: “Muzejā bija interesanti. Man patika skelets un bruņas. 

Vitalijs Ivanovs, 1.bklase: Tur bija ļoti interesanti. Tur bija ļoti senas pils makets. Muzejā bija īstas bruņas.”

Polina Grigorjeva, 1.b klase: “Ekskursijā man ļoti patika veidot vēdekli, un ar mums daudz spēlējās.”

Nika Peškova, 1.аklase: “Man ļoti patika brauciens ar klasi uz muzeju. Bija ļoti interesanti.”

Informāciju apkopoja 1.a  un 1.b klases audzinātājas T.Karnauhova un J. Džeikuna


Jēkabpils 2.vidusskolas skolēni elektroenerģijas ražotnē un ādas izstrādājumu darbnīcā

 2019.gada 23. maijā Jēkabpils 2.vidusskolas 2.а un 2.b un S klases 45 skolēni devās mācību ekskursijā uz Kokneses Ādas izstrādājumu darbnīcu „Mazā Kāpa”, Ķeguma HES un Enerģētikas muzeju.

 Mācību ekskursija atbilda šādām “Latvijas skolas soma” saturiskajām jomām:

 • Latvijas kultūras vērtības un laikmetīgās izpausmes
 • Zinātnes un inovāciju attīstība Latvijā
 • Latvijas daba un kultūrainava

Ekskursijas mērķis:

 • Iepazīšanās ar Latvijas enerģētikas mantojumu.
 • Uzzināt par Ķeguma spēkstacijas vēsturi.
 • Apgūt elektrodrošības zināšanas.
 • Iepazīt ādas darbnīcu, tās izstrādājumus un tapšanas gaitu.
 • Sava suvenīra izgatavošana.
 • Gūt izpratni par ētiskajām vērtībām – godīgumu, čaklumu, uzticību, draudzību.
 • Attīstīt pilsoniskās aktivitātes prasmes.

Pirms ekskursijas skolēni tika iepazīstināti ar ādas darbnīcu, tās izstrādājumiem un tapšanas gaitu, ar uzvedības normām ādas darbnīcā. Iepriekš  tika novadīta dabaszinību mācību stunda “Elektrība”. Iepazināmies ar drošības noteikumiem Ķeguma HES.

Skolēnu atsauksmes:

“Mēs ar klasi braucām ekskursijā. Mēs braucām uz Koknesi. Mēs taisījām atslēgu piekariņu. Pēc tam braucām uz Ķeguma HES, tur bija interesanti. Un vēl aizgājām uz Latvenergo muzeju. Man ļoti patika.” Alimkina P.

 “Man patika, ka mēs bijām Koknesē. Tur mēs bijām ārā un tur bija suns. Mēs taisījām atslēgu piekariņu.” Zujevs D.

 “Man patika braukt ar autobusu, taisīt atslēgu piekariņu un spēlēties ar suni.” Sekretovs D.

“Mēs braucām uz Koknesi un Ķeguma HES. Mēs taisījām atslēgu piekariņus. Vēl mēs dzērām tēju un spēlējāmies ar suni.” Seļivanova A.

                             O.Demčenko, J.Jaskova, I.Ozoliņa


Pasaules izzināšana Latvijas Dabas muzejā

 

29.05.2019. 3.klašu skolēni devās ekskursijā uz Latvijas Dabas muzeju Rīgā. Šī lieliskā iespēja mums tika sniegta valsts programmā “Latvijas skolas soma”.

Latvijas Dabas muzejs – tā ir lieliska laika pavadīšana –  modernas un interaktīvas ekspozīcijas, daudzveidīgas izstādes, ekskursijas gidu pavadībā, izzinoši un daudzveidīgi vides izglītības pasākumi, dabas izpēte, aktuāli notikumi un jaunumi dabas pasaulē, plašas dabas bagātību kolekcijas. Tās ir tikai dažas lietas, kas raksturo Dabas muzeju.

    Kā kustas planēta Zeme? Kāpēc dažās zemeslodes vietās ir ļoti karsts, bet citur savukārt – ļoti auksts? Zemes un saules kustīgā modeļa – telūrija – demonstrējums palīdzēja labāk saprast, kāpēc uz mūsu planētas ir tik atšķirīgi dabas apstākļi. Atšķirīgi esam arī mēs – cilvēki. Kur un kā dzīvo dažādu tautību pārstāvji? Mums, kā spēles dalībniekiem, bija iespēja „izdzīvot” dažādu zemeslodes tautību dzīves veidu, sekojot viņu tradīcijām. Bija sagatavoti spēļu modeļi – dažādu atšķirīgu cilvēku manekeni, tiem atbilstošie mājokļu tipi, sadzīvei nepieciešamie priekšmeti; kā arī uzdevumu komplekti, kuros bija jāatrod pareizās atbildes. To visu uzzināt un izjust ļāva mums nodarbība “Ceļojums pa kontinentiem – daba un cilvēki”.

3.a klases audzinātāja J.Blumentāle


 

Latvijas dabas un kultūras izzināšana

            Lietainā 27.maija rītā Jēkabpils 2.vidusskolas 4.klašu skolēni ar klases audzinātājām devās ekskursijā. Vispirms bija paredzēts apmeklēt Rēzeknes teātri “Joriks”. Pēc teātra izrādes noskatīšanās, daudzi skolēni atzina, ka labprāt vēl apmeklēs šo teātri, jo ļoti patika profesionāļu uzstāšanās.

            Pēc izrādes uz autobusu visi devās priecīgi un emocionāli saviļņoti, jo bija paredzēts pikniks. Bija iespēja noklausīties interesantu stāstu par Lubānas ezeru, lielāko ezeru Latvijā, izstaigāt apkārtni un aplūkot vietu, kur tiek audzētas karpas. Pie Lubānas ezera visi arī garšīgi paēda.

Nākamā pietura - Teirumnīku purva taka, kas ir  ap 800 m gara laipu taka, kur var iepazīt augstā purva ainavu, Teirumnīku ezeru un purva augu valsti. Pa purvu varēja pastaigāties un elpot tīru gaisu, nedaudz gan traucēja lietus. Bet visi bija apmierināti ar šo braucienu.

Mājupceļā bija doma labāk iepazīt arī Teiču purvu, kas ir arī dabas rezervāts. Diemžēl ekskursija pa dabas rezervātu nenotika nelabvēlīgu laika apstākļu dēļ.

            Kopumā ekskursija bija gan izglītojoša, gan izklaidējoša, tādēļ liels paldies programmai “Latvijas skolas soma”, kas ļauj labāk iepazīt un izzināt Latviju.

4.a un 4.b klases audzinātājas S.Jekaraševa un T.Novikova

 

 

 

 

 

 

 

 

 

SKOLAS KONTAKTIContribute!

Powered by Joomla!®. Designed by: joomla 1.6 templates web hosting Valid XHTML and CSS.