Company Logo

Pašpārvalde

IZSOLE

Noderīgas saites

Paziņojums

NODERĪGAS SAITES:

https://lv100.lv/programma/latvijas-skolas-soma/ 

 Iniciatīva “Latvijas skolas soma” ir mācību procesa sastāvdaļa, kas papildina Latvijas skolās notiekošās mācību un audzināšanas aktivitātes.

Iniciatīva "Latvijas skolas soma"
2020./2021.m.g.
Šajā sarežģītajā laikā, kad valstī saistībā ar ārkārtējo situāciju pieņemtie ierobežojumi ievērojami samazina iespējas organizēt mācības un jebkāda veida pasākumus klātienē, t.sk., īstenot programmas "Latvijas skolas soma" norises, ir rasta iespēja papildināt programmas piedāvājumu ar maksas digitālajām norisēm.
Kā norāda programmas vadītāja Aija Tūna: ,, Tas ir gan lielisks veids, kā izmantot skolēnu digitālās prasmes, gan sekmēt pašvadītu mācīšanos un apziņu, ka arī viņi piedalās mācību procesa veidošanā."
Līdz ar to atbilstoši programmas finansējuma mērķim ir atjaunota iespēja skolēniem iepazīt Latviju mākslas un kultūras norisēs - mūzikā, teātrī, dejā, cirkā, vizuālajā mākslā, kino, arhitektūrā, dizainā, materiālajā un nemateriālajā kultūras mantojumā, literatūrā un grāmatniecībā.
Ne tikai Programmas "Latvijas skolas soma" bagātīgais kultūras norišu piedāvājums, bet arī visu vecumgrupu skolēnu un skolotāju pozitīvās atsauksmes ir vislabākais šī darba vērtējums.
Turpinām baudīt kultūru, uzkrāt pozitīvas emocijas, paplašināt savu redzesloku un pieredzēt Latviju!


2021.-2022.m.g.

7.b klases ekskursija uz Līgatni.

2. c klases skolēni Kaldabruņas skolā

Āraišu ezerpils

10.klases ekskursija Līgatnes papīrfabrikā

6.klašu ekskursija “Mēs - pētnieki”.

Mākslas un zinātnes krustpunkti

Sveču darbnīca

Ceļojums ar koklīti.

“Pa grāfa Borha piedzīvojumu takām”

2020.-2021.m.g.

Koncertlekcija “Atmodas dziesmas. Dziesmotā revolūcija”

Kāpēc pēc grupas “Pērkons” koncerta jaunieši izdemolēja vilcienu?

Kāpēc tauta protestēja pret Daugavpils HES būvniecību?

Kāpēc ziedu nolikšana pie pieminekļa tika uzskatīta par likumpārkāpumu?

Lūk, jautājumi, par kuriem aizdomājās skolēni pēc koncertlekcijas “Atmodas dziesmas. Dziesmotā revolūcija” noskatīšanās. Mūsu klasei noteikti būtu lieti noderējis, ja blakus atrastos kāds vēstures zinātājs. Kāds, kurš atbildētu uz jautājumiem par trīsdesmit gadus neseno vēsturi, par Latvijas Republikai svarīgiem notikumiem un par mūzikas lomu tajā visā. 

Programmas „Latvijas skolas soma” ietvaros 28.maijā 5.m klase noskatījās šo izzinošo koncertlekciju. Tajā autoru kolektīvs skolēniem skaidroja, kā Latvijā vairāku dziesmu likteņi ir saistīti ar visas tautas likteni. Skaidroja, kā noteiktā vēstures periodā atsevišķas dziesmas tika aizliegtas, bet tās tika izplatītas un atskaņotas paslepus, lai vēlāk kļūtu par atmodas laika simbolu.  Video minēti izcilie Latvijas komponisti Zigmārs Liepiņš, Imants Kalniņš, Raimonds Pauls, Juris Kulakovs, un atskaņoti viņu radītie skaņdarbi. Tas, kas šobrīd šķiet pašsaprotams, reiz bija kādam jāizcīna, lai nodrošinātu brīvību, valstiskumu, nācijas tiesības uz pašnoteikšanos. Iespējams, tieši šis pasākums un stāsts par Latvijas Neatkarības atjaunošanas laiku liks skolēniem izprast, kā var risināt konfliktus. Ne vienmēr problēmu labākais risinājums ir pārdrošs un kareivīgs, bet lielisku rezultātu var panākt, ja esi stiprināts ar dziesmām un garīgām vērtībām.

Lai biežāk skolēniem ir izdevība un vēlēšanās izbaudīt pasākumus ar kvalitatīvu saturu, pasniegtu dinamiskā un interaktīvā formātā. Pasākumus, kuri liek uzdot svarīgus jautājumus.

Jēkabpils 2.vidusskolas 5.m klases audzinātāja Antra Skutela


 

27. maijā 4.c klases skolēni noskatījās projekta Latvijas skolas soma ietvaros piedāvāto Liepājas teātra mācībizrādi “Kā top Izrāde?” Tas bija atraktīvs ceļojums pa izrādes tapšanas posmiem.

Liepājas teātra aktieri skolēnus iepazīstināja ar savu studiju gadu notikumiem, norādīja uz svarīgākajiem mācību priekšmetiem, kā arī izstāstīja dažus kuriozus atgadījumus. Tas skolēniem lika padomāt, cik nozīmīga ir sadarbība ar līdzcilvēkiem. Aktieri uzsvēra, ka izrādes tapšanā ir iesaistīti ne tikai aktieri, bet arī daudzu citu profesiju pārstāvji (piemēram, šuvēji, frizieri, maketētāji, komponisti, režisori u.c.).

Izrādes turpinājumā skolēni piedalījās bezpriekšmetu etīdē, kurā bērni tika aicināti iztēloties rokās neesošus priekšmetus. Etīdi paspilgtināja dažādu emociju pievienošana, ko vajadzēja parādīt ar mīmikas palīdzību. Tas bija aizraujoši!

Šī mācībizrāde bija izzinoša un vērtīga, skolēni to skatījās ar lielu interesi un aizrautību. Dzīves galvenā vērtība ir iemācīties savu darbu darīt tā, lai pašam ir interesanti un patīkami. Jo aizraujošāk to darīsi, jo patīkamām būs uz to noskatīties apkārtējiem.

4.c klases audzinātāja Līga Vītola


 

7.a un 7.c klases piedalījās digitalā pasakumā “Tikšanās vieta – Rīgas pilsētas 2. teatris.”

“Teātra izrāde man patika, bet dažreiz bija nesaprotami, par ko tiek runāts. Interesanti bija atgriezties senā pagātnē, paskatīties, kā  pieņēma vēsturisko Latvijas Republikas proklamāciju. Arī patika cilvēka balss, kura komentēja visu šo izrādi, tādā mūsdienu valodā. Bija skaista arī izrādes atmosfēra.”

                                                                       ( Iveta Vaivode 7.a klase)

“Pēc izrādes noskatīšanās man ir daudz dažādu emociju. Izrādes sākumā nebija skaidrs, kas notiek un kāpēc tiek traucēta skaņa, bet pēc tam viss kļuva skaidrs. Izrāde tika izdomāta ļoti oriģinālā veidā. Es pat nevarēju iedomāties, ka kaut kas tāds kādreiz tiks izdarīts. Man ļoti patika priekšnesums; ir balsu izvēle, interesanti komentētāji, un pati tēma ir ļoti interesanta.”

                                                                       ( Diāna Skeranska 7.a klase) 

“Izrāde bija interesanta, neskatoties uz to, ka skatījos to internetā. Tā man ļoti iepatikās. Ceru, ka tādu neparastu izrāžu  būs vairāk un tās būs vēl interesantākas.”

                                                                         ( Viktorija Hucanu 7.a klase ) 

“Galvenā doma - viss ir tavās rokās. Dzīve ir atkarīga no cilvēka domām, uzņēmības, apņēmības, drosmes, uzmanības, izpratnes, u.t.t. Cilvēks ir savas dzīves saimnieks un noteicējs. Tikai mēs paši veidojam savu pasauli apkārt, ar savām domām un uztveri par esošo realitāti. Tas viss veido indivīda personību un dod iespējas ikvienam radoši izpausties. Ļoti pamācoša un ar dziļu domu veidota izrāde par cilvēka būtību.”

                                                                             ( Julianna Serafima Grāvīte 7.a klase) 

“Pats teatris bija garlaicīgs. Bet, ja tikai klausīties balsis, tad ir drusku interesantāk. No paša teātra var uzināt par daudziem politiķiem.”

                                                                         (Jekaterina  Kozlova 7.c klase)

Teātra digitālā versija man patika. Bija interesanti sekot līdzi notiekošajam. Sižets šķita vienlīdz interesants un reizēm pat uzjautrinošs. Izrāde bija izzinoša un pamācoša, skatītāju mudinot aizdomāties par tagadni un nākotni.                                                                    

 ( Jevģēnija Cimbaļuka 7.c klase)


 

Tiešsaistes muzejpedagoģiskā programma “Mana Latvija”

Jānis Čakste, Kārlis Ulmanis, Dainis Īvāns. Šīs un citas Latvijas Republikai nozīmīgas personības bija stāsta galvenie varoņi. Stāsta, kuru mūsu skolēniem izstāstīja Latvijas Nacionālā vēstures muzeja darbiniece.

Programmas „Latvijas skolas soma” ietvaros 5.maijā 5.m klase piedalījās tiešsaistes muzejpedagoģiskā programmā “Mana Latvija”. Tās laikā skolēni vairāk iepazinās ar valstij vēsturiski svarīgiem datumiem un notikumiem: Latvijas Republikas proklamēšana, neatkarības zaudēšana, Republikas neatkarības atjaunošana. Šis pasākums veicināja skolēnos izpratni, patriotismu, cieņu pret mūsu  valsti, tās simboliem un vērtībām – valsts ģerboni, valsts karogu, valsts himnu un latviešu valodu. Kā neatņemams papildinājums nodarbības vadītājas                                        stāstījumam bija muzeja krājuma priekšmetu demostrēšana. Skolēni aplūkoja vēsturiskas fotogrāfijas, Valsts apbalvojumus - ordeņu un goda zīmes. Klausoties stāstījumā, kurš vijās cauri gadu desmitiem, skolēniem radās arī atsevišķi jautājumi. Cik atļāva nodarbības laiks, muzeja darbiniece visu profesionāli izskaidroja.

Par ko visvairāk aizdomājās piektklasnieki?

-        Nav jābūt karavīram, lai saņemtu ordeni! Ir arī tādi ordeņi, ko saņem skolotāji, rakstnieki un cilvēki, kuri darījuši daudz Latvijas vai kādas pilsētas labā.

-        Vēsture ir ļoti interesanta un sarežģīta. Būs daudz jāpapūlās, lai to visu atcerētos no galvas.

-        Latvijā ir bijis daudz drosmīgu cilvēku, kuri visus spēkus veltīja tās labā, nebaidījās par sodiem un neizdošanos.

Novembris ir patriotisma mēnesis. 5.m klases skolēni to ir gatavi svinēt vairākas reizes gadā, arī maijā!

Jēkabpils 2.vidusskolas 5.m klases audzinātāja Antra Skutela


 

Izglītojoša, muzikāla darbnīca ritma un skaņu pasaulē

Laika posmā no 24.05.2021. – 28.05.2021. 2.m, 2.u, 4.m klases skolēni, “Skolas somas” ietvaros, izmantoja iespēju un iepazina mūzikas pasauli kopā ar mūziķiem, perkusionistiem Nilu Īli un Maiju Sējāni Īli. Nodarbība notika attālināti, video formātā. Nodarbības laikā skolēni ne tikai iepazinās ar vismaz 50 dažādiem mūzikas un skaņu instrumentiem, bet arī darboties līdzi, izmantojot savus iepriekš sagatavotos instrumentus no mājās atrodamiem priekšmetiem.

Skolēni, skatoties video filmu, varēja aktīvi darboties sitamo mūzikas instrumentu iepazīšanā, attīstīt ritma izjūtu, gūt plašāku ieskatu daudzveidīgajā ritma, perkusiju pasaulē. Īpaši bērniem patika gatavot šeikerus, ar kuriem paši varēja muzicēt un izpildīt ritmu.

Klašu audzinātājas: Ilze Čevere, Līga Mūrniece, Maija Kondrāte


 

19.aprīlī 5.b klase programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros piedalījās digitālajā nodarbībā.

Pasākumā nosaukums “Zinātnes un mākslas krustpunkti”, un to mums nodrošināja laboratorium.lv.

Pasākuma vadītājs Vladislavs deva mums iespēju ieskatīties filmas “Dvēseļu putenis”  veidošanas  procesā. Viņš stāstīja,  ko vajadzēja darīt, lai skatītāji noticētu, ka tiešām filmas varoņi tika ievainoti un brūces ir īstas. Parādīja, ka var uztaisīt gandrīz īstu sniegu. Klases zēni bija sajūsmā par to, kā vienkāršās lietas pārvērtās  par īstām asinīm.

Pasākums bija izzinošs un neparasts.

 

5.b klases audzinātāja Inna Semjonova


 

Jēkabpils 2.vidusskolas 2.a klases skolēni, ‘’Skolas somas ‘’ietvaros, noskatījās starptautisko cirka izrādi’’ Alise Brīnumzemē’’, ar starptautisku nosaukumu’’Ah, Liz’’.

    Brīnumi patiešām notiek- tā saka Alise, būdama Aizspogulijā. Izrāde ir ļoti krāšņa, ar skaistu mūziku un aizraujošu saturu. To var noskatīties vienā elpas vilcienā un nepamanīt , ka ir pagājusi 1 stunda un 10 minūtes. Tur var ieraudzīt žonglierus, burvju māksliniekus, ļoti spilgtas dekorācijas un skaistus tērpus.

-Man patika krāšņie tērpi- tā saka Karīna.

-Patika Alise, bet nepatika Karaliene. Bija interesanti truši un arī stāstījums- stāsta Daniels.

Viktorija piebilst-Visvairāk patika, ka pūta lielus burbuļus.Man patika skaistie tērpi, zaķis, kārtis un Alise.

Andrejam patika akrobāti, kopumā visa izrāde, izņemot klaunus, no tiem viņam ir bail.

—  Tas nav svarīgi, kāpēc nozīmīgais pārtop par nenozīmīgo. Tas vienkārši notiek. Ne vienmēr tas, kas mums attiecīgaja brīdī šķiet nozīmīgs, ir patiesi tāds. Laiks jau daudz ko parāda, kas ir vai nav bijis nozīmīgs, un tās lomas jau mainās.- Tā runā Alise izrādē.

   No izrādes var daudz ko mācīties. Vajag sapņot un fantazēt, jo tad ir interesanatāk dzīvot. Jāsmaida, jo tad dzīve ir pozitīva un veselīga.

   Arī Alise to saka-. Smaids ir patiesi vajadzīgs, tas dziedē, tas paceļ, tas iedvesmo, tas nomierina. Smaidiet no sirds , jo tas patiesi ir vajadzīgs.

Lielu paldies sakām par iespēju baudīt šo kultūras piedzīvojumu! 

2.a klase un audzinātāja Guna Auzāne

 


 

Atmodas dziesmas. Dziesmotā revolūcija.

2021.gada maijā Jēkabpils 2. vidusskolas 6.i klase varēja noskatīties projekta “Latvijas skolas soma” koncertlekciju „Atmodas dziesmas. Dziesmotā revolūcija.”

 „Ir tik labi dzīvot brīvā Latvijā, vai ne? Ir tik labi, ka mums ir sava valsts, mēs esam saimnieki savā zemē,” saka Mikus Abaroniņš, uzrunājot jauniešus un dodot viņiem iespēju ielūkoties pagātnē, uzzināt par vienu no svarīgākajiem notikumiem Latvijas vēsturē, stāstot, kas tika piedzīvots un pārdzīvots, kā notikumi virzījās un attīstījās.

Pēc koncertlekcijas noskatīšanās skolēniem tika piedāvāta krustvārdu mīkla un jautājumi, uz kuriem skolēni sniedza atbildes gan vēstures, gan mūzikas jomā.

Daloties sajūtās par koncertlekciju un tās nozīmi patriotisma celšanā, skolēni atzina, ka ir diezgan vienkārši un interesanti izprast vēstures notikumus ar dziesmu palīdzību, ieklausoties Latvijai tik nozīmīgās un tik populārās dziesmās kā „Dzimtā valoda”, „Manai tautai”, „Pie laika”, „Zilais lakatiņš”, „Atgriešanās” no rokoperas „Lāčplēsis”, „Atmostas Baltija”, „Virs galvas mūžīgs piena ceļš” u.c.

 •  Man ļoti patika koncertlekcija, es uzzināju daudz ko jaunu, interesantu. Mani ļoti ieinteresēja dziesmas, kuras skanēja pēc katra notikuma. (Gita Mazureviča)
 • Man ļoti patika šī lekcija, sākumā, kad pateica, ka būs jāklausās lekcija, es noteikti negaidīju, ka tā būs ik interesanta un viegli noklausāma. Uzzināju interesantus faktus un paklausījos vienkārši ļoti labu mūziku. (Anete Bērziņa)
 •  Man koncertlekcijā patika klausīties latviešu dziesmas, jo dzirdēju tādas dziesmas, kuras nezināju. Koncertlekcijā arī uzzināju daudz ko jaunu par Latviju. (Evelīna Cirpone)
 • Man patika visas dziesmas, kas bija šajā koncertlekcijā, tās izklausījās vecmodīgas, bet diezgan patriotiskas. Lai gan to bija daudz un tās juka kopā, bet man tas patika. (Vanesa Isaka)
 • Man koncertlekcijā patika tas, ka tur pastāstīja visu ļoti vienkāršos un skaidros teikumos. Vēl man patika tas, ka ir interesanti fakti saistībā ar Latviju un tās vēsturi. (Roberts Krīvars)
 • Koncertlekcijā man patika tieši dziesmas, jo man patīk mūzika, un latviešu dziesmas, izrādās, ir diezgan skaistas. (Lauma Minalto)
 • Man koncertlekcija likās ļoti izglītojoša, es uzzināju dziesmas, kas iepriekš nebija zināmas. Viena no interesantākajām lietām, kas palika atmiņā, ir vafeles „Daugava”, par tādām nebiju dzirdējusi. Un pēc katra vēstures fakta bija dziesma, kas bija kā starpbrīdis – laiks pārdomām par to, kā ir bijis.(Ieva Dzalbe)

 6.i klases audzinātāja Līga Radzeviča


 

Klāt 29.marts, un ‘’Latvijas skolas somas ‘’ ietvaros 4.i un 6.c klase vēro interaktīvo nodarbību ‘’Mākslas un zinātnes krustpunkti”.

Gaidījām brīnumus un sagaidījām! Skolēni uzzināja, kā filmās rodas ticami efekti - asinis, kā tās iegūst, kā tiek veidotas rētas uz cilvēka ķermeņa, kā deg roka vai cilvēka ķermenis, bet cilvēks to nejūt, jo ir apstrādāts ar speciālu degošo šķidrumu. Vēroja un uzzināja, kā var pagatavot mākslīgo sniegu, ko nevar atšķirt no īstā sniega. Viens brīnums sekoja otram brīnumam.

Vēl skolēniem bija iespēja vērot filmas ‘’Dvēseļu putenis’’ uzņemšanas gaitu un kaskadieru darbu.

Nodarbība rosināja palūkoties apkārt! Ap mums ir brīnumu pilna pasaule  un šos brīnumus radījis cilvēks! Nodarbība visiem bija kā aizraujošs, neaizmirstams piedzīvojums!

Paldies ‘’Latvijas skolas soma’’ laboratorium.lv par izzinošo un interesanto nodarbību.

Skolotājas- Ilze Eglīte

         Anita Hamatzjanova


 

Muzejpedagoģiskā nodarbība Iluzionisma muzejā ‘’ Mystero’’.

Burvju triki…. Nu kam gan tie nepatīk! Gandrīz katrs no mums bērnībā ir sapņojis par to, kā parādīt kādu triku citiem!

Un tā burvju triku meistari Dace un Enrico Pecoli piedāvāja paviesoties muzejpedagoģiskajā nodarbībā Iluzionisma muzejā ‘’ Mystero’’.

Dace un Enrico Pecoli iepazīstināja ar burvju skatuves mākslas noslēpumiem un šīs jomas attīstības vēsturi.

Izrādās, ka burvju mākslinieka profesija ietver ļoti daudz zināšanu. Mākslinieki uzsvēra, ka šajā profesijā noder jebkuras zināšanas, ko esi apguvis. Noder visi mācību priekšmeti, ko esi mācījies skolā.

Dace Pecoli sāka ekskursiju uz Galveno zāli, kurā trenējas burvju mākslinieki. Šeit bija apskatāmi plakāti no 1850.gada.  Sekoja stāstījums par burvju māksliniekiem no Ēģiptes un Grieķijas.

Tālāk parādījās pats Enrico Pecoli. Vai esi gatavs burvju trikiem?

Mākslinieks uzaicināja bērnus veikt pašiem kādu triku! Pirmais triks bija ar rokām, bet nākošais ar bumbiņām.

E. Pecoli mācīja, kā kļūt par burvju mākslinieku- vispirms pirkstu vingrinājumi. Šos vingrinājumus nācās veikt kopā ar mākslinieku.

Pēc vingrinājumiem D. Pecoli uzaicināja visus doties uz Zelta istabu. Šajā istabā atrodas kastītes, kurās paslēpti dažādi priekšmeti. Šie priekšmeti domāti triku veikšanai.

Nākošā telpa – Mistēriju istaba. Šajā istabā tika rādīts triks ar trauku, kurā ir ūdens. Berzējot rokas gar trauka malu, bija dzirdama skaņa, un ūdens ‘’lēkāja’’ uz augšu.

Pašā noslēgumā – ziepju burbuļu triki. No bērnības jau zinām, kas ir ziepju burbuļi. Taču burbulis burbulī…., burbuļu tārpiņi…

Ieskatoties ’’ Zemūdens burbuļu šova’’ fragmentos, gribējās to redzēt daudz vairāk!

Paldies māksliniekiem par iespēju paviesoties šajā muzejā!

3.i klases audzinātāja Dace Pauļuka


 

Preses relīze par cirka/teātra izrādi “Alīse brīnumzemē”

      Visiem bērniem un pieaugušajiem  patīk cirks un teātra izrādes. Tad jums noteikti patiks  Kanādas cirka trupas “Saules Cirks” (Cirque du Soleil), Pecolli  krāšņa izrāde “Alise Brīnumzemē”.

     14. maijā 2021.gadā Jēkabpils 2. vidusskolas 3. a un 3.b klases skolēniem bija iespēja apmeklēt cirka/ teātra izrādi “Alise Brīnumzemē”. Izrāde ir bagāta ar specefektiem, 3D projekcijām, iluzionisma mākslu, piemēram, Alises auguma izmēra pārvērtībās vai Cepurnieka trikos. Skolēniem bija iespēja doties piedzīvojumos Maģiskajā dārzā un Karalienes pilī kopā ar izrādes varoņiem . Izrādē piedalījās mākslinieki no Itālijas, Amerikas ,Ukrainas un Krievijas. Izrādē tiek izmantoti dažādi specefekti – piena dūmu paklājs, krāsaini ziepju burbuļi un citi vizuāli brīnumi.  Izrādes autore- Dace Pecolli.

     Pirms izrādes skolēni izlasīja grāmatu L.Kerolla “Alīse Bŗīnumzemē ”, paskatījās multfilmu un piedalījās viktorīnā. Pēc izrādes bērniem bija iespēja satikties tiešsaitē ar izrādes autoriem un aktieriem un uzdot jautājumus, kuri radās bērnu galvās izrādēs laikā. Pēc šis interesantas tikšanās skolēni uzrakstīja savas atsauksmes par izrādi un uzzīmēja ilustrācijas .

     Tāda veida nodarbības ar bērniem ir izglītojošas, aizraujošas un ļoti noderīgas dzīvē.

Bērnu atsauksmes:

Darja Cvetkova: Man no cirka izrādes patika, kad zaķis pūta interesantus burbuļus, kā 4 vīrieši rādīja spēka akrobātiskos vingrinājumus, kā viņi veidoja krēslu piramīdu aizvien augstāk un augstāk, un arī pūķis, kas devās skatītāju rindās.                                                 

 Irina Mališa: Nesen es noskatījos cirka izrādi "Alise Brīnumzemē". Šajā cirka izrādē bija interesanti vērot akrobātiskos šovus, burbuļu šovu, iluzionista maģiskos trikus. Ļoti skaists izrādes noformējums un krāšņi tērpi. Visvairāk man patika akrobātu uzstāšanās.                       

 Nils Maļcevs: Nesen es apmeklēju cirka izrādi "Alise Brīnumzemē". Tā bija skaista, oriģināla izrāde. Visvairāk mani šokēja tas, ka aktieri spēlēja dzīvniekus. Man tas bija īsts atklājums, jo, spēlējot tik daudz, tev jābūt talantīgam cilvēkam. Man tas ļoti patika. Es gribēju vēlreiz  izlasīt grāmatu.                                      

 Renāte Račko: Man patika cirks, jo tas bija burvīgs un interesants. Tur bija Alise Brīnumzemē. Es ieteiktu to noskatīties, jo bija smieklīgi un jautri.                       

Vitālijs Ivanovs Man patika cirks. Tas bija ļoti interesants. Daudzi triki mani pārsteidza, tādus vēl neesmu redzējis. Kā arī ļoti iespaidoja dekorācijas, efekti bija skaisti.

 

                                                                   

3.a klases skolotāja T.Karnauhova

3.b klases skolotāja J.Džeikuna


 

"Iepazīsti stikla mākslu"  

           Sociālais uzņēmums “Stikla Māja” darbojas kultūras daudzveidības un izglītības veicināšanas jomā. Studijā “Glass Point” rada šedevrus no otrreiz pārstrādāta stikla, meistarklasēs izglīto par stikla mākslu un vides jautājumiem.

           2021.29.04. 1.A un 1.B klases bērni kopā ar SIA Stikla māja pārstāvjiem, projekta “Skolas somas” ietvaros, piedalījās praktiskā nodarbībā “Radošā darbnīca”.

Vispirms bērni noskatījās video filmu par stikla iegūšanu, stikla pūšanu, stikla matēšanu, stikla kausēšanu, Tifanny tehniku, liesmā kausēto stiklu, vitrāžu izgatavošanu. Studija “Glass Point” nodrošināja katram skolēnam stikla pamatni sirds formā un krāsainus stikla gabaliņus, kā arī līmi, ar kuru palīdzību bērni piestiprināja mazus krāsainus stikla gabaliņus pie sirds pamatnes. Bērni aizraujoši veidoja savus neatkārtojamus darbus. Katrs mēģināja izveidot savu īpašu sirsniņu, kuru dāvinās savai māmiņai Mātes dienā. Bērni filmas laikā uzzināja, ka, veidojot stikla sirsniņu, ir nepieciešams ievietot darbiņu krāsnī un apstrādāt to ar ļoti karstu temperatūru. Katra sirsniņa tika iepakota un nosūtīta ar kurjeru uz uzņēmumu “Stikla Māja”. Pēc neilga laikā bērni saņēma atpakaļ savus gatavos darbiņus, kurus varēja piekarināt pie iestrādātas cilpiņas.

          Uzskatām, kā tāda veida nodarbības ar bērniem ir izglītojošas, aizraujošas un ļoti noderīgas, iepazīstot pasauli.

1.a klases audzinātāja Jeļena Blumentāle

1.b klases audzinātāja Žanna Molčanova


 

Visi ir ieinteresēti ielūkoties aizkulisēs, saprast, kā rodas īsta māksla. To mēs, 5.a  klases skolēni, izdarījām vienā no mūsu klases stundām par tēmu " Zinātnes un mākslas krustpunkti ". Process norisinājās ZOOM platformā.

Interaktīvā nodarbībā mēs uzzinājām, kā zinātne mūsdienās palīdz veidot filmas un teātra izrādes. Pamatojoties uz Latvijas vēsturisko spēlfilmu "Dvēseļu putenis", mums tika parādīts, kas nepieciešams, lai radītu ticamus efektus un visprecīzāk atspoguļotu filmā notiekošos notikumus. Bija aizraujoši uzzināt, kā sagatavot mākslīgās asinis, īpašus viegli uzliesmojošus šķidrumus, kā kaskadieri tiek apmācīti dažādu darbību veikšanai. Tam nepieciešami ļoti precīzi aprēķini un specializētas zināšanas.

To visu nebūtu iespējams izpētīt bez programmas "Skolas soma", kas palīdz mums uzzināt par šo brīnišķīgo pasauli mums apkārt. Mēs savām acīm redzējām, uz ko šodien ir spējīga zinātne, mūsu redzesloks ir paplašinājies. Mūsu klase ir ļoti pateicīga par šo interesanto pieredzi. Paldies, Skolas soma!

5.a klases skolniece Arina Plotičkina


 

Iluzionisma teātris un muzejs Mystero

Iluzionisma teātra, muzeja "Mystero" veidotāji, burvju mākslinieki Dace, Dante un Enrico Pecoli (Pezzoli) izveidojuši muzejpedagoģisku nodarbību skolēniem programmas "Latvijas skolas soma" ietvaros. 2021. gada 13. maijā šo programmu noskatījās arī Jēkabpils 2.vidusskolas 6.a un 6.b klases skolēni.

Virtuālās video nodarbības laikā skolēni iepazinās ar burvju skatuves mākslas noslēpumiem un attīstības vēsturi Latvijā un pasaulē. Viņi ielūkojās visās iluzionisma muzeja "Mystero" istabās (Alberta hallē, Zelta istabā, Hudini  istabā, Mistēriju istabā un citās).  Visinteresantākās bija Mistērijas istaba, telpa, kur viss ir iespējams, kur zinātne satiekas ar maģiju, un Zelta istaba, kurā atradās kolekcija ar kastītēm, kurās ir priekšmeti burvju triku rādīšanai. Skolēniem bija iespēja  iepazīties ar burvju skatuves mākslas noslēpumiem un šīs jomas aizsākumiem, kas jau ir meklējami senajā Ēģiptē. Pilnīgā un daudzpusīgā informācija bija ļoti viegli uztverama, jo tika pasniegta atraktīvā veidā, skolēniem līdzdarbojoties. Skolēniem bija dota iespēja izprast  burvju skatuves mākslinieka pienākumus un šīs profesijas apguves iespējas.

Nodarbības laikā skolēni varēja  ne tikai iepazīt muzeja vēsturi un triku meistaru atribūtiku, bet arī mācīties un izmēģināt mākslinieku rādītos trikus. Skolēniem bija iespēja visiem kopā darboties līdzi – iemācīties burvju triku ar monētu. Interesants bija roku triks, kur sāka ar mazo pirkstiņu un izspēlēja, līdz uzminēja pēdējo. Lai izpildītu dažādus trikus, ir vajadzīgas zināšanas matemātikā un loģiskā domāšana, kā arī prasme noturēt skatītāju uzmanību. Skolēni bija sajūsmā par šo iespēju uzzināt vairāk par iluzionistiem un dažādiem trikiem. Pēc virtuālā muzeja apmeklējuma skolēniem ir vēlme doties apskatīt muzeju klātienē.

Skolēnu atsauksmes:

Nikola Kuļikova, 6.a: Sākšu ar to, ka muzejs man patika. Bija interesanti uzzināt ilūziju un iluzionistu rašanās vēsturi. Es uzzināju daudz jauna, piemēram, par pašiem pirmajiem un populārākajiem iluzionistiem. Vēl man ļoti patika tas, ka man un arī pārējiem cilvēkiem, kuri apmeklēja šo muzeju, bija iespēja iemācīties dažus trikus.

Karina Kovaļova, 6.a: Mūsu klasei notika attālināta ekskursija pa Mystero muzeju. Tika rādīts video, kurā stāstīja par dažādiem trikiem. Sākumā rādīja galveno zāli, kurā uzstājas burvju mākslinieki. Pēc tam tika stāstīts par burvju mākslinieku vēsturi, beigās rādīja arī trikus. Es atceros vienu no populārākajiem burvju māksliniekiem – Hariju Hudini. Viņš mācēja atsvabināties no visāda veida ķēdēm un saitēm. Šī ekskursija bija interesanta.

Martins Mašinskis, 6.a: Es gribu padalīties ar emocijām un kopējo sajūtu pēc Iluzionisma teātra un muzeja "Mystero" apmeklējuma. Šis muzejs māca un rāda ilūzijas un trikus. Video saturā viņi rāda vispopulārāko triku ar monētu. Māca arī, kā šos trikus izpildīt. Video stāsta par ilūziju un triku vēsturi - no kurienes tie ir radušies. Man patika šis muzejs, jo tur bija interesanti triki un ilūzijas, bija interesanti skatīties, kā rādās pirmie triki un ilūzijas. Viss bija ideāli!

Anastasija Medvedeva, 6.a: Es piedalījos virtuālā ekskursijā Iluzionisma teātrī un muzejā “Mystero”. Ekskursijas laikā tika parādīta skatuve, mākslinieku garderobe, vairāki triki. Tika stāstīts par populārākajiem burvju māksliniekiem, viens no tiem ir Harijs Hudini. Virtuālā ekskursija man patika. Bija interesanti, bet es vēlētos to visu redzēt klātienē.

Darja Bočarova, 6.a: Es noskatījos šo virtuālo ekskursiju, un man tā patika! Man patika stāsti par burvju māksliniekiem, jo tie bija interesanti. Man patika triks ar monētu un  kā vīrietis gāja pa vīna glāzēm. Es gribētu šo muzeju apmeklēt dzīvē.

Viktorija Bekiša, 6.a: Maģija ir māksla! Aktieri runāja ar spokiem (tas bija aktieris). Man patika, kā rādīja trikus un kā stāstīja par šo muzeju. Tika demonstrēti 2-3 triki.

Milana Martinkēviča, 6.b: Man ļoti patika galvenās zāles atmosfēra. Patika daudz interesantas informācijas, it īpaši par burbuļiem. Nepatika, ka bija tik daudz informācijas, ka visu nevar atcerēties.

Karalina Tretjakova, 6.b: Ekskursijas laikā man patika tas, ka daži burvju triki tika parādīti ļoti detalizēti, kā tie tiek veikti. Bija interesanti dzirdēt par maģijas vēsturi Latvijā. Īpaši patīkami bija dzirdēt, ka mūsu pirmais Latvijas burvis saņēma dāvanā zelta adatu ar dimantiem, tas liek aizdomāties, ka Latvijā ir daudz talantīgu cilvēku. Ekskursijas beigās bija interesanti vērot zemūdens burbuļu šovu - tas uzreiz radīja svētku sajūtu un labu garastāvokli. Vienīgais, kas man nepatika, tā ir mūzika ekskursijas sākumā  -  tā man atgādināja mūziku no šausmu filmām un radīja manī bailes.

Anna Mokrjakova, 6.b: Man patika virtuālā ekskursija, jo burvju triki ir ļoti interesanti un izklaidējoši. Bija ļoti interesanti uzzināt, kā tiek veikti populārākie burvju triki. Ļoti patika, ka bija iespēja uzzināt, kā burvju triki ir radušies un attīstījušies gadsimta gaitā. Patika arī tas, ka tika parādīts, kā veikt dažus burvju trikus. Ja nebūtu vīrusa, labprāt šo muzeju apmeklētu dzīvē.

Sindija Jelinska, 6.b: Man ļoti patika šis ceļojums maģijas pasaulē! Stunda pagāja kā 10 minūtes. Vienīgais, kas man nepatika, ir tas, ka video ilgums ir tikai stunda, man gribētos, lai tas būtu visas dienas garumā. Mani ļoti aizrauj maģija, tāpēc noteikti vēlos šo muzeju apmeklēt klātienē. Man patika klausīties stāstus par iluzionistiem!

 

Materiālu sagatavoja

Jeļena Graudiņa, 6.a klases audzinātāja

Marina Ļitvinova, 6.b klases audzinātāja


 

4.a un 4.b klases skolēnu virtuālās ekskursija tiešsaiste

Iluzionisma teātrī, muzejā Mystero

projekta “Skolas soma” ietvaros

 Iluzionisma teātra, muzeja "Mystero" veidotāji burvju mākslinieki Dace, Dante un Enrico Pecoli (Pezzoli)  iepazīstināja skolēnus ar burvju skatuves mākslas noslēpumus un attīstības vēsturi Latvijā un pasaulē. Bērniem bija iespēja virtuāli ielūkoties visās iluzionisma muzeja "Mystero" istabās - Alberta hallē, Zelta istabā, Hudini  istabā, Mistēriju istabā un citās. Skolēni uzzinājās, kurš ir pirmais zināmais burvju mākslinieks pasaulē un, kurš ir populārākais burvju triks pasaulē, redzēsiet to arī nodemonstrētu. Bērni bija liecinieki dažādiem trikiem un pat iemācījās paši izpildīt trīs trikus.

 Skolēnu atsauksmes:

Man ļoti patika virtuālā ekskursija, it īpaši fokusi ar bumbiņu un monētām. Mājās man ir grāmata par fokusiem. Es mācos visādus trikus. Šogad Ziemassvētku vecītis uzdāvināja man kasti ar visādiem eksperimentiem. V.Kostenko, 4.b klase

Man patika virtuālā izrāde, jo es uzzināju jaunus trikus. D.Getta, 4.b klase

Man ekskursija patika, jo bija interesanti. Es uzzināju noslēpumus, burvjus trikus. Man patika burvju triks, kur no rokas pazuda monēta. Es gribu braukt apskatīt muzeju pa īstam. I.Skopenko, 4.b klase

Man ļoti patika virtuālā ekskursija iluzionisma muzejā. Es uzzināju daudz trikus, kuri dod iespēju domāt. R.Daļecka, 4.b klase

Bija interesanti uzzināt par burvju vēsturi un populārākajiem iluzionistiem pasaulē un Latvijā. V.Korpačova, 4.b klase

Interesanti bija ieraudzīt grimētavu. Gribētu tur aizbraukt. D.Alimovs,4.a klase

           Ļoti gribētu redzēt izrādi, kur viņi uzstājās citas valstīs ar savu priekšnesumu ar lieliem burbuļiem. A.Seļivanova, 4.a klase

            Manuprāt, levitācijas noslēpums slēpjas montāžā. K.Maslobojevs, 4.a klase

            Man patika stāstījums par triku vēsturi, uzzināju daudz jauna. Es arī uzzināju, ka iluzionistiem ir speciāla aparatūra, instrumenti, lai radītu trikus. Bija interesanti skatīties, kā tiek izdomāti un realizēti triki. D.Sekretovs, 4.a klase

            Uzzināju, ka ir ļoti bīstami cilvēka dzīvībai triki. N.Mūrnieks, 4.a klase

             Uzskatu, ka iluzionists ir mākslinieks, kur galveno lomu spēlē roku veiklība. Rādot trikus, izmanto tehniskus palīglīdzekļus. D.Lukjanova, 4.a klase

             Es uzzināju, ka iluzionista darbs ir ļoti grūts un prasa no viņiem daudz laika. Ir bīstamie fokusi. Man šī virtuālā ekskursija ļoti patika! D.Zujevs, 4.a klase


 

Kā vienā projektā apvienot aktierus, māksliniekus un ķīmiķus? Kas kopīgs mākslai un zinātnei?

Projekta “Skolas soma” ietvaros 30.aprīlī 6.m klases skolēni to varēja noskaidrot Laboratorium.lv piedāvātajā aizkadru stundā „Mākslas un zinātnes krustpunkti”.

Kāpēc aizkadru stundā? Interaktīvā nodarbībā skolēniem tika radīta iespēja ielūkoties filmas “Dvēseļu putenis” tapšanas gaitā. Skolēni uzzināja, kas nepieciešams, lai radītu ticamus efektus un pēc iespējas precīzāk attēlotu filmā redzamos notikumus.

Skolēniem tika parādīts, kā gatavo mākslīgās asinis, rada sniegu, kurš ir tik līdzīgs īstajam, ka ar to var pat pikoties, kā pagatavot speciālus degošos šķidrumus, kuri nenodarīs kaitējumu aktierim, kā dažādu darbību veikšanai trenējas kaskadieri utt.

Dažas skolēnu atziņas pēc nodarbības:

-        Šī nodarbība bija ļoti fascinējoša. Es apguvu daudzas interesantas lietas par specefektiem. Viltus asinis varētu noderēt kādam 1.aprīļa jokam. Šādas nodarbības ir aizraujošas, jo  stāsta par lietām, kas interesē mani.

-        Man patika šī nodarbība, jo varēja uzzināt, kā tieši filmās tiek veidoti dažādi pēc skata bīstami efekti, nenodarot pāri aktierim. 

-        Man šķita interesanti un noteikti kādreiz izmēģināšu kaut ko no nodarbībā minētā par grimu (neīstas asinis un āda), jo varēju uzzināt,  kā to radīt.

-        Bija interesanti, jo nodarbības vadītājs to pastāstīja tā, ka mēs paši to varētu kādreiz izmēģināt, protams, neaizmirstot arī viņa minētos drošības noteikumus.

6.m klases audzinātāja

Solvita Ukre


 

Spēja saskatīt neparasto ikdienišķajā- nemaldīga gudrības pazīme.

                                                                                                                                                 /Emersons/

               Ar kaut ko neikdienišķu, neparastu un brīnumainu iesākās aprīļa nogale daudzām Jēkabpils 2.vidusskolas sākumskolas klasēm. Stikla mākslas studija “Glass Point” sadarbībā ar projektu “Latvijas Skolas soma” skolēniem piedāvāja iespēju iepazīties ar stikla  tapšanas vēsturi un ražošanas procesu. Mākslinieces Kitija Almane un Anna Varnase pastāstīja bērniem par dažādo un pārvērtībām pilno stikla dzīvi – kausēšanu, veidošanu, krāsošanu, rūdīšanu. Skolēni ar lielu aizrautību skatījās videomateriālu par stikla pūtēja fiziski smago, bet radošo un pārsteigumiem bagāto profesiju. Nodarbības laikā bērni  dalījās ar savu pieredzi – kādi trauki no stikla atrodas viņu mājās, kur stikla izstrādājumi  ir sastopami ikdienā, cik tie ir praktiski.

          Nodarbības praktiskajā daļā bērniem bija jāveic uzdevums, kuru Kitija un Anna soli pa solim izstāstīja videorullītī. Un te pat bravurīgākajiem aizrāvās elpa – cik interesanti bija darboties ar sīkajām stikla lauskām uz tik nelielas, caurspīdīgas sirsniņas formas! Tās bija jānovieto gan ģeometriski pareizi, gan gaumīgi saskaņojot krāsas. Daudzi tās gatavoja māmiņām, jo tuvojās pavasara skaistākie un mīļākie svētki – Mātes diena. Tika veiktas pat telefoniskas ekspresaptaujas par mīļākajām krāsām un toņiem, kādus vēlētos redzēt māmiņas gaidāmajā pārsteigumā.

   Izmantojot iespēju, bērni starpbrīžos draudzīgi veidoja no mazajiem stikla gabaliņiem savas mozaīkas, salika pa krāsām, saskaitīja, cik to ir! Sanāca tāda īsta starppriekšmetu saikne!

    Un tad pats grūtākais – sagaidīt no Rīgas atvestos gatavos darbiņus! Ar kādām prieka un saviļņojuma emocijām tika vaļā raisīts katrs sainītis! Pie tam mākslinieces stikla sirsniņai bija pielīmējušas klāt mazu cilpiņu, lai tās varētu pakārt goda vietā – tā, lai visi redz un priecājas! Bērni ar lielu prieku tieši pirms Māmiņdienas varēja doties mājas ar PAŠA GATAVOTU dāvanu savam vistuvākajam cilvēkam.

Vai patika šī nodarbība? Jā, par visiem 100%!

2.i klases audzinātāja Judīte Januškeviča


Harmonijas skaņas Nila Īles mūzikas studijā

     8.a klases skolēni 6. maijā 2021. gadā devās attālinātā ekskursijā, vēroja audioierakstu Nila Īles muzikālā perkusija”, ko piedāvāja ” Skolas soma”.

    Lieliska iespēja izbaudīt muzikālu priekšnesumu ar izglītojošu programmu, iesaistoties darbībā. Ieskatīties savā apziņā, ka cilvēka ķermenis ir mūzikas instruments. Varēja vizuāli izbaudīt dažādu valstu mūzikas instrumentu skaņas un zināšanas par dažādu instrumentu gatavošanas materiāliem. Cik brīnumaini skaista ir mūzikas pasaule, kurā valda harmonija un miers! Cik dažādi mūzikas instrumenti, ko var pagatavot ikviens, un katrs instruments var ar pāris rokas pirkstu kustībām sākt skanēt.

 Kā mājas darbs pirms priekšnesuma skolēniem bija uzdots sagatavot savu mūzikas instrumentu. Kā paraugs bija stikla burciņa, kurā iebērti pārtikas zirņi, kustinot burciņu, rodas skaņa, kad zirņi “viens otram birst uz galvas”. Dzīvnieku veikalā nopirktās suņiem domātās mantas- cūciņas, pīles arī var arī izmantot kā sava veida mūzikas instrumentu.

Bērnu atsauksmēs varēja lasīt vārdu salikumus-ļoti interesanti, paldies par doto iespēju, lieliska mūzika, maģisks ritms….

Jauka uzruna no Maijas un Nila: “Izglītojoša, muzikāla darbnīca ritma un skaņu pasaulē ir vienu stundu gara audiovizuāla programma kopā ar mums - mūziķiem, perkusionistiem Nilu Īli un Maiju Sējāni Īli, kuras laikā skolēni ne tikai tiek iepazīstināti ar vismaz 50 dažādiem mūzikas un skaņu instrumentiem, bet tiek aicināti darboties līdzi, izmantojot savus iepriekš sagatavotos instrumentus no mājās atrodamiem priekšmetiem. Šī muzikālā saruna ir spējusi iedvesmot ne vienu vien skolēnu turpināt attīstīt sevi muzikālā jomā arī turpmāk. Programma ir veidota vadoties pēc iepriekšējas pieredzes tā, lai skolēniem ne mirkli nekļūtu garlaicīgi. Tā būs brīnišķīga iespēja jautri pavadīt laiku muzicējot un iepazīstot dažādus mūzikas instrumentus, tādēļ iesakām ar skolēnu kopā piedalīties visai ģimenei. Lai sajustu ritma un skaņas vibrāciju sevī - vecumam nav nozīmes.”

   Organizatori padomāja arī par darba lapu, ko skolēni aizpildīja un atstāja atgriezenisko   saiti viņu mājas lapā, kā arī izglītojošajā mācību procesā mijiedarbību starppriekšmetu saiknē.

   Fragments no darba lapas:

1.Ar ko Tev saistās vārds perkusijas?

Atbilde: Perkusijas ir mūzikas instruments, kas rada skaņu piesitot pie tā, pakratot, berzējot vai jebkādi citādāk izraisot vibrācijas.

2.Nosauc dažus materiālus no kādiem var būt izgatavotas perkusijas?

3.Kāda āda ir uzvilkta uz runājošās bungas korpusa, kuru iepazināt muzikālajā darbnīcā?

 • Kazas • Vistas • Ķirzakas

4.Kā sākotnēji izmantoja māla mūzikas instrumentu Udu?

5.Kāds mūzikas instruments mums vienmēr un visur ir līdzi?

 • Mobilais telefons • Bungas • Ķermenis

6.No kāda materiāla bija izgatavota svilpe – pūcīte, kuru redzējāt video materiālā?

 • no metāla • no plastmasas • no koka

7.Kādas dabā sastopamas skaņas saklausījāt muzikālajā darbnīcā?

Skolēnu atsauksmes :

 • Liels paldies! Bija interesanti un aizraujoši. Lieliska mūzika, maģisks ritms!
 • Ļoti interesanti!
 • Bija jauki, paldies!
 • Bija interesanti klausīties un uzzināt kaut ko jaunu šajā brīdī! Saprotams video un interesanti stāsti par mūzikas instrumentiem no jebkā. Esmu skatījusies ar vecākiem, kuri sniedza  labas atsauksmes par nodarbību, bet tiešām žēl, ka nevaram aizbraukt un dzirdēt visu klātienē!

  Atsauksmes varat apskatīt šeit - http://www.nilsilestudio.lv/atsauksmes/muzikalas-ekskursijas/

Mūzikas studijas darbība atrodama arī sociālajos tīklos http://www.nilsilestudio.lv/

 

Rakstu sagatavoja Vēsma Madžule

sadarbībā ar 8.a klases skolēniem.


Programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros  Jēkabpils 2. vidusskolas 1.d klases skolēni skatījās attālināti Latvijas Leļļu teātra izrādi “Sniega karaliene.” 

Hansa Kristiana Andersena  pasakā „Sniega karaliene” valda ledains aukstums un Sniega karalienes ļaunums. Iestudējuma režisoram, leļļu un dekorāciju māksliniecei, mūzikas autoram un aktieriem ir izdevies panākt, ka teātra izrādē pārsvarā valda labestība un mīlestība. Mazajai Gerdai ar savu  mīlestību un sirds siltumu  izdodas atkausēt Kaja ledus kristālā sasaldēto sirdi.

Nejaukā laupītāju banda un vārnu runas veids mazajiem skatītājiem sagādāja jautrību. Bērniem patika skaistā un labestīgā Gerda. Šī muzikālā un sirsnīgā leļļu izrāde mācīja bērniem, kādām jābūt īstu draugu attiecībām. Draugi ir kopā ne tikai priecīgos brīžos, bet arī palīdz viens otram nelaimē. Skolēni mācījās, ka ar neatlaidību un labestību var izpildīt jebkuru vēlēšanos.

Klases audzinātāja Aija Lapuha


13. martā programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros 3.e klasei bija iespēja noskatīties digitālā formātā Latvijas Leļļu teātra izrādi "Un atkal Pifs...".

Izrāde ļāva nokļūt kādā Parīzes mājā, kur dzīvo sunītis Pifs, kurš mācīja mums būt draudzīgiem un izpalīdzīgiem. Kaķa Herkulesa nebēdnības bieži kaitēja ne tikai Pifam, bet arī pašam. Abu dzīvnieku ķīviņi ļāva izsmieties ne pa jokam. Vienīgi pelīte mūs pārsteidza ar savu klātbūtni, jo grāmatas lapaspusēs tādu netikām manījuši.

Skolēni pēc izrādes noskatīšanās atcerējās interesantos piedzīvojumus, kas pašiem palicis atmiņā visvairāk pēc grāmatas izlasīšanas. Skolēni pat dungoja līdzi izrādes dziesmām, izdzīvojot teātra prieku - kaut arī tikai attālināti.

3.e klases audzinātāja Jolanta Šinkūne


Mūzikas un kino pasaulē

Pateicoties projektam ”Latvijas skolas soma”, 5.s klases skolēniem bija iespēja vērot audiovizuālu koncertlekciju “Kino mūzikas vēsture”. Mūsdienās kino un mūzika ir neatņemama kultūras sastāvdaļa. Šajā lekcijā bērniem bija iespēja uzzināt, kā ir radies kino un kā mūzika ir palīdzējusi šim žanram attīstīties.

Koncertlekciju vadīja dziedātājs Mikus Abaroniņš kopā ar multiinstrumentālisti Artu Abaroniņu. Viņi izpildīja spilgtākos un pazīstamākos kino mūzikas skaņdarbus no dažādu žanru kino filmām: zinātniskās fantāzijas, piedzīvojumu filmām, drāmām un multfilmām. Īpaša uzmanība bija veltīta Latvijas kino mūzikas šedevriem.

Mikus Abaroniņš stāstīja un rādīja, kā mūsu ikdiena tika padarīta krāsaināka, sākot ar fotoaparāta un kineskopa rašanos, beidzot ar spilgtiem video specefektiem un izteiksmīgu skaņu. Programmu papildināja īpaši sagatavoti video materiāli.

Koncertlekcijas digitālais formāts deva plašākas iespējas skolēniem nodemonstrēt mūsdienu tehnoloģiju izmantošanu kino. Kopumā koncertlekciija bija gan izglītojoša, gan izklaidējoša un patika skolēniem.                                                                                                                                                                         

                                                                      5.s klases audzinātāja Ludmila Anufrijeva


  Neticami, bet 1.m, 2.u, 3.m skolēni atgriezušies no lidojuma kosmosā!!!

Tas pateicoties projektam ‘’Skolas soma’’, ‘’Dirty deal teātra’’ izrādei ‘’Misija Zeme’’, ko skolēniem bija iespēja noskatīties 24.martā tiešsaistes platformā Zoom.
Savādāk nekā ierasti, bet ne mazāk aizraujoši. Šī bija lieliska iespēja noskatīties izrādi par to, kā radusies Zeme un dzīvība uz tās. Cik svarīgi to saglabāt citām paaudzēm!
Skolēnu domas par izrādi:
1.m klase.
Jautra, interesanta un aizraujoša izrāde. Ļoti patika dinozauri un kosmosa kuģis. Labprāt dotos vēl šāda veida ceļojumā.
2.u klase.
Ļoti patika izrāde. Visinteresantākā lieta bija iesaistīšanās izrādē ar čata palīdzību un lielais pārsteigums izrādes noslēgumā –‘’Zaļais mežs’’.
3.m klase.
Aktieri labi spēlēja lomas. Padarījuši labu darbu, viss pārdomāts. Visu labi varēja redzēt un dzirdēt. Ļoti patika, smieklīga izrāde, gaidīsim nākamo Misiju.

Paldies par sadarbību!

Līga Marķīza, Vija Stepa, Līga Mūrniece


Programmas “Latvijas skolas soma” projekta mērķis ir nodrošināt katram izglītojamajam iespēju vismaz vienu reizi mācību semestra laikā apmeklēt norises, kas saistītas ar mācību un audzināšanas darba saturu un dod iespēju iepazīt Latviju mākslas un kultūras norisēs(skatuves mākslā, mūzikā, vizuālajā mākslā, literatūrā, dejā, arhitektūrā, dizainā un kino), kā arī izzināt Latvijas kultūrainavu, kultūras vērtības un laikmetīgās izpausmes, vēsturisko mantojumu un radošās industrijas.

Otrdien, 6.aprīlī, iniciatīvas “Latvijas skolas soma” ietvaros mums, 9.b klasei, bija  zinātniskā teātra tiešsaistes izrāde “Zinātnes un mākslas krustpunkti”, kuru piedāvāja: Laboratorium.lv. Interaktīvā nodarbībā varējām uzzināt, kā mūsdienās zinātne palīdz veidot filmas un teātra izrādes. Par pamatu tika ņemta Latvijas vēsturiskā pilnmetrāžas spēlfilma “Dvēseļu putenis”. Kas nepieciešams, lai radītu ticamus efektus un pēc iespējas precīzāk attēlotu filmā redzamos notikumus?

Aktiera, ķīmiķa Vladislava Šavlovska  aizraujošā, izglītojošā, zināšanām bagātā nodarbība un eksperimenti radīja lielāku interesi par fiziku un ķīmiju, jo tika demonstrēti arī specefekti, piemēram, kā var uztaisīt mākslīgo sniegu, kā gatavo mākslīgās asinis, speciālus degošos šķidrumus, kā veido grimu: mākslīgu, elastīgu, reālistisku rētu un mākslīgo ādu. Mēs aizrautīgi vērojām piecus eksperimentus un sapratām, ka, lai eksperiments būtu izdevies, ir nepieciešamas precīzas sastāvdaļas un aprēķini. Izbrīnu radīja tas, ka pilnmetrāžas spēlfilmu “Dvēseļu putenis” filmēja 5 gadus (2014.-2019.), kā arī tas, cik daudz mākslīgo asiņu (10 litri) bija nepieciešams, lai attēlotu filmā redzamos specefektus. Spēlfilmā “Dvēseļu putenis” ir redzama aina, kā ilgstoši deg cilvēks. Kaskadiera degšanu filmēja ik pēc 2 sekundēm, taču no dažādiem rakursiem. Tad kadri tiek samontēti kopā, un sanāk fragments no filmas. Uzzinājām, ka drēbes vispirms sasmērē ar speciālu šķidrumu, taču ādu ar gēlu, kas pasargā no apdegumiem. Visam pamatā, attēlojot degšanu, ir drošība,  precīzas sastāvdaļas un aprēķini! 

Skolēnu atsauksmes:

Marija atzīst: ”Es uzzināju, ka specefektus mājas apstākļos īstenībā ir ļoti viegli un elementāri sataisīt, taču drošība ir pirmajā vietā.”

Dāvids atzīst: “Izbrīnīja, ka , lai uztaisītu mākslīgās asinis, izmanto kartupeļu cieti.”

Vlads atzīst: “Interesanti, saprotami, pamācoši!”

Viktors atzīst:” Gribētu vēlreiz  tikties ar zinātnisko teātri, jo palika vēl neuzzinātas lietas!”

Paldies par iespēju!

Jēkabpils 2.vidusskolas 9.b klase (kl. audz. Vineta Mežaraupe)


Tādu izrādi mēs visi vērojām pirmo reizi

Ja teātra jēga pastāvētu tikai izklaidējošā uzdevumā, iespējams, nebūtu vērts tajā ieguldīt tik daudz pūļu. Bet teātris ir māksla atspoguļot.

 Jau gadu mēs nevaram doties uz teātri, bet ar tehnoloģiju palīdzību varam bagātināt mācību saturu un nodrošināt iespēju baudīt izrādes viedierīču ekrānos.

2021. gada 3. martā „Latvijas skolas somas programmas” ietvaros 10.-12.klašu skolēniem bija iespēja noskatīties Rēzeknes teātra digitālo izrādi PuSHkins. Dzīvs” un pēc tās piedalīties sarunā ar aktieriem un režisoru.

PuSHkins. Dzīvs” – izrāde par to, ka  ļoti bieži nevaram saprast, kādēļ mums skolā māca to, kas, mūsuprāt, dzīvē nebūs vajadzīgs. Izrāde stāsta par parasto cilvēku un viņa neparastajām attiecībām ar Puškinu. Neizpratne, kāpēc ir jālasa un jāmācās par Puškinu? Problēmas mīlestībā, arī  Puškina dēļ un galvenā varoņa naids pret rakstnieku, bet galu galā, no naida līdz mīlestībai ir viens solis. Galvenais varonis līdz kaula smadzenēm ienīst Puškinu, bet zina par viņu visu…

 Izrāde norisinājās ZOOM platformā. Šī bija mūsu pirmā pieredze ar šāda veida teātra izrādēm. Skatoties ZOOMĀ, mēs neietekmējāmies no citu skatītāju reakcijām, kā tas notiek izrādēs klātienē, bet vairāk vērojām aktiermākslu, sejas izteiksmes, skatienus un sejas vaibstus. Bija vairāk spēju ieklausīties tekstā un saprast lugas nozīmi un būtību.

 Skolēni ļoti atzinīgi novērtēja redzēto:

*Izrāde stāsta par parasto cilvēku un viņa neparastajām attiecībām ar Puškinu. To, ka no naida līdz mīlestībai ir tikai viens solis, un tā ir mūsu izvēle, ienīst cilvēku vai nē. Mums nevar apkārtējie pateikt, lai vienu cilvēku mēs mīlam, bet otru ienīstam. Tas viss ir atkarīgs tikai no mums pašiem.

*Visi aktieri nospēlēja savu lomu perfekti. Es nevaru pateikt, kurš bija labāks, kurš sliktāks. Man visi patika, jo katrs izteica savu ideju un parādīja savu prasmi uzstāties uz skatuves, tāpēc bija ļoti interesanti skatīties.

*Šī bija mana pirmā pieredze, es iepriekš nekad nebiju bijis teātrī, esmu ļoti priecīgs, ka radās šāda iespēja. Es biju sajūsmā par aktieru darbu, to, kā viņi nodeva emocijas skatītājiem. Tas ir neizmērojams darbs, talants un profesionālisms. Žēl, ka nebija iespējas izrādi skatīties klātienē- teātrī.

*Nelielu iespaidu uz mani atstāja aktieris, kurš tēloja Petuņinu. Mani pārsteidza viņa aktierspēle un tēla atveidojums. Cilvēks ir savas jomas profesionālis.

*Visharizmātiskākā bija aktrise, kura tēloja skolotāju. Viņas aktierspēle mani savaldzināja.

*Aktieri veiksmīgi tika galā ar savu uzdevumu tik sarežģītos apstākļos.

*Es pirmo reizi skatījos izrādi onlainā. Bija ļoti interesanti, man viss patika, jo pat, neskatoties uz to, kas notiek pasaulē, mēs varam kaut ko izdomāt, lai varētu no visa atpūsties, tostarp no stundām.

  Pēc izrādes aktieri un režisors atbildēja uz mūsu jautājumiem, stāstīja par to, kā kļuva par aktieriem, kādas bija mīļākās lomas, ko domā par savu varoņu tēliem, dalījās savos radošajos plānos. 

Radošā komanda

 • Režisors: Edvīns Klimanovs
 • Scenogrāfija: Jeļizaveta Sidorova

Lomās:

 • Tatjana Suhiņina – Pecka,
 • Larisa Ščukina,
 • Larisa Beilo,
 • Aivars Pecka,
 • Genādijs Voronovs,
 • Vladimirs Petrovs

Paldies radošajai komandai par lielisku izrādi!

Materiālu sagatavoja

Natālija Zarkeviča, 10.a kl. audzinātāja,

Ludmila Movčane, 11.a klases audzinātāja,

Žanna Vinogradova, 12.a klases audzinātāja 


 

Zinātnes un mākslas krustpunkti

 Aizejot skolēnu brīvdienās, šī gada 12. martā, 6.d klasei “Latvijas skolas somas” ietvaros bija iespēja ielūkoties laboratorium.lv online nodarbībā “Zinātnes un mākslas krustpunkti”. 

 Šajā nodarbībā skolēniem bija iespēja uzzināt, kā šķietami nesavienojamas lietas -  zinātni un mākslu iespējams  apvienot. Skolēni uzzināja, kā iegūt mākslīgās asinis, rētas un speciālus degošus šķidrumus. Tāpat skolēni guva nelielu ieskatu kaskadieru darbā.

 Tā kā par pamatu šai nodarbībai bija ņemta latviešu spēlfilma, tad papildus ķīmijas eksperimentu vērošanai skolēniem bija iespēja uzzināt līdz šim nezināmus faktus par  spēlfilmas “Dvēseļu putenis” uzņemšanu.

 Paldies programmai “Latvijas skolas soma”, laboratorium.lv par radošo, izzinošo un interesanto nodarbību.

 

6.d kl. audzinātāja Daira Voičonoka


Mūsu Maestro. Raimonds Pauls.

 Programmas „Latvijas skolas soma” ietvaros 4.februārī 5.m klase vēroja audiovizuālu koncertlekciju Mūsu Maestro. Raimonds Pauls. Tā kā 5.m klase padziļināti apgūst mūzikas mācību priekšmetu, šis pasākums bija īpaši vērtīgs un nederīgs. Laikā, kad apstākļi neļauj apmeklēt kultūras pasākumus un koncertus klātienē, skolēni saņēma lekcijas noskatīšanās pieejas saiti un vēroja šo muzikālo sniegumu  attālināti: mājās, skatoties pasākumu savā datorā vai telefonā.

 Maestro Raimonds Pauls nupat svinēja savu 85 gadu jubileju. Tai par godu mūziķi- dziedātāja Rūta Dūduma Ķirse un komponists Jānis Ķirsis izveidojuši šo koncertlekciju Mūsu Maestro. Raimonds Pauls. Šo nodarbību var salīdzināt ar ceļojumu. Tas veda klausītājus no izcilā komponista bērnības un skolas gadiem, cauri bagātajai radošajai darbībai līdz pat mūsdienām. Koncertlekcija iepazīstināja skolēnus arī ar citām spožām personībām, ar kurām Maestro sadarbojies, lai radītu un publikai atskaņotu muzikālos skaņdarbus.

 Skolēni video formātā klausījās labu mūziku, uzzināja faktus par Maestro Raimondu Paulu un paplašināja savu redzesloku par latviešu mūzikas attīstību vairāk kā piecdesmit gadu garumā. Jaunie klausītāji varēja uzzināt, aizdomāties un, protams, dziedāt līdzi!

  Jēkabpils 2.vidusskolas 5.m klases audzinātāja Antra Skutela


Rēzeknes teātra digitālā izrāde “Ziemas māja”

 Baltie sniegi nokusuši, bet mēs vēl atmiņās pārcilājam redzēto izrādi ar jauko stāstu par vecvecākiem. Šī gada 25.februārī Jēkabpils 2.vidusskolas 3.c un 3.d klašu skolēniem projekta ”Latvijas skolas soma” ietvaros bija iespēja noskatīties Rēzeknes teātra “Joriks” iestudēto izrādi “Ziemas māja”.

 Izrāde stāsta par seniem laikiem,  pirms vairākiem gadiem, kad dzīvoja mazs zēns vārdā Mārtiņš un viņa vectēvs Antons. Mazais Mārtiņš kopā ar vectēvu iepazīst pasauli, mācās darīt darbus un nedarbus, vērot dabu, saprast tās likumus – vasaras, ziemas, dzimšanas un nāves mūžīgo ciklu.

 Notikumi izrādē balstās uz režisora Mārtiņa Eihes atmiņām par savu vectēvu un bērnību. Tā ir veidota objektu teātra estētikā un uzrunā gan mazos, gan lielos skatītājus.

 Aktieri aicināja bērnus iesaistīties izrādes norisē, veidot pikas un pikoties,  veidot lidmašīnas un palaist tās tālajā lidojumā, kā arī pēc izrādes aprunāties ar aktieriem, uzdodot tiem interesējošos jautājumus, iepazīt aktiera un režisora profesijas.

 Šī izrāde mācīja skolēniem novērtēt vecvecāku nozīmi katra cilvēka dzīvē. Cik laimīgs ir tas bērns, kuram ir mīļa vecmāmiņa un mīļš vectētiņš! Šajos, ne īpaši vieglajos laikos, kad viss notiek attālināti un ar vecvecākiem var sazināties telefoniski, ir ļoti svarīgi saprast, ko mums var dot otrs cilvēks, it īpaši mūsu ģimene.

 

Rakstu veidoja Ilona Bikovska un Anita Ščegalkova


 

Ekskursija uz Daugavpils skrošu rūpnīcu

Saulainā 6.oktobra rītā 2.d klases skolēni devās ekskursijā uz Daugavpili.
Pirmais no apskates objektiem – Daugavpils skrošu rūpnīca.
Skolēnus pārsteidza tālu saredzamais rūpnīcas tornis, visi gribēja zināt, kas atrodas tornī. Liels bija skolēnu pārsteigums, kad uzzināja, ka tornī līst svina lietus.
Bērniem interesēja rūpnīcas muzejs, kurā varēja uzzināt, kā senajos laikos bija iekārtota rūpnīca, cik smags bija rūpnīcas strādnieku darbs. Bērni varēja izmēģināt dažas rūpnīcas strādnieku darbības, pacilāt un saprast, cik smags var būt pēc izmēra nelielais, ar svina lodēm piepildītais maisiņš. Patika gida interesantais, ar humoru caurvītais stāstījums.
Noslēgumā katrs varēja izmēģināt šaušanu mērķī. Zēni un meitenes kādu brīdi varēja sajusties kā senajos laikos, kas likās mazliet biedējoši, bet reizē saistoši.

2.d klases audzinātāja Alda Sperga


Pļavas muzejs un radošās darbnīcas Kaldabruņā

3.c klase 1. oktobrī apmeklēja radošās amatnieku darbnīcas Kaldabruņā, kur skatāma orģināla ekspozīcija, kas veidota kā cilvēka dzīves gājums saistībā ar dabu un latviešu tautas tradīcijām. Atsevišķas ekspozīcijas veltītas smilgām, aizsargājamajiem augiem, Latvijas dabisko pļavu augiem. Vērojama videofilma "Pusnakts pļavā". Šajā video materiālā ir iekļautas zināšanas, tēli, skaņas un ainavas, kas stāsta par tām mūsu tautas tradīcijām, kas saistās ar notikumiem pēc krēslas iestāšanās. Putni, kas lido naktī, nakts dzīvnieki. Vērojami ārstniecības augi un vasaras saulgriežu tradīcijas.
Skolēniem iespēja darboties ar stiklu radošajās darbnīcās.
Radošās darbnīcas labi organizētas, izzinošo materiālu pasniedz atbilstoši vecumposmam, izmantojot rotaļu elementus.

Klases audzinātāja Anita Ščegalkova


Katram savs maizes klaipiņš

3. e klases skolēni 1. oktobrī apmeklēja Maizes muzeju Aglonā. Tur mūs uzņēma tā vadītāja Vija Kudiņa, kura, tērpusies tautastērpā, mūs uzrunāja latgaļu valodā. Bijām tiešām gaidīti viesi- māla krūzītes gozējās uz baltā galdauta starp pīrāgu un medus traukiem. Pirms pusdienām skolēnus iepazīstināja ar maizes tapšanas ceļu, rādot gan labības augus, gan traukus un instrumentus maizes raudzēšanai un gatavošanai.
Katram skolēnam bija iespēja kārtīgi noglaudīt savu maizes kukulīti, uz tā atstāt savu zīmējumu un jau pēc mirkļa to saņemt pavisam karstu no krāsns.
Pie pusdiena galda, pirms ķerties pie maltītes, Vija atgādināja pieklājības normas, kuras jāievēro pie galda. Saimniece mūs cienāja ar zāļu tēju, rudzu maizi ar medu, kā arī gardu ābolmaizi.
3. e klases skolēni vakarā ģimenes cienāja ar savām rokām veidoto kukulīti. Vēl otrā dienā sajūsma par ekskursiju uz Aglonu nebija noplakusi, un, sēžot pie pusdienu galda, centās ievērot maizes muzejā gūtās zināšanas.

3.e klases audzinātāja Jolanta Šinkūne


Aizraujošā ekskursija uz Varakļāniem

2. oktobra rītā 4.c klases skolēni kopā ar klases audzinātāju Līgu Vītolu un sociālo pedagogu Ivetu Mašinsku devās ekskursijā uz Varakļāniem.
Vides izpētes programmu bērniem „Pa grāfa Borha piedzīvojumu takām Varakļānos" piedāvāja Varakļānu novada muzejs sadarbībā ar skolas somas programmu. Tajā tika iekļauta pils apskate un gida stāstījums par Borha pils noslēpumiem, ceļojums ar skrejriteņiem pa pilsētas ieliņām, kā arī aizraujošs piedzīvojums pils parkā, kur vajadzēja pierādīt sevi gan šaujot ar loku, gan pārvarot nelielu upīti. Skolēni viens otru atbalstīja un sniedza padomus, kā veiksmīgāk trāpīt mērķī un vieglāk šķērsot upīti. Tas rosināja skolēnus domāt, ka kopā var pārvarēt visas grūtības un sasniegt mērķi.
Ekskursijas noslēgumā pie ugunskura tika pārrunāti dienas interesantākie un spilgtākie mirkļi, ceptas desiņas un kartupeļi, kā arī baudītas skaistās rudens ainavas. Aktīvas nodarbes svaigā gaisā ir ne tikai viens no veselības veicināšanas stūrakmeņiem, bet arī labs kolektīva saliedēšanas veids.

Klases audzinātāja Līga Vītola


Pa grāfa Borha piedzīvojumu takām Varakļānos.

2020. gada 9.oktobrī Jēkabpils 2.vidusskolas 5.e klase devās ekskursijā uz Varakļāniem. Ko mēs tur darījām? Braucām ciemos pie grāfa Borha!
Esam laimīgi, jo laikapstākļi mums bija lieliski. Ekskursijas sākumā apskatījām grāfa Borha pili un pagrabu. Pagrabā gan bija bailīgi, jo tur mums bija jāatrod apslēptie priekšmeti. Ekskursiju turpinājām, dodoties iepazīt Varakļānus. Ar skrejriteņiem devāmies un Varakļānu centru, kur apskatījām gan seno kapelu, gan baznīcu, gan arī slaveno Varakļānu saules pulksteni. Pēc centra apskates atgriezāmies Varakļānu pils parkā, kur šāvām ar loku un bultām un vilkām sevi ar trosēm pāri upītei. Bija ļoti jautri.
Ekskursijas beigās cepām desiņas un baudījām silto zāļu tēju. Mums ļoti patika. Paldies!

5.e klases audzinātāja Ligita Voltmane


Vietā, kur satiekas pagātne, tagadne un nākotne

Programmas „Latvijas skolas soma" ietvaros 8.oktobrī 5.m klase devās uz Likteņdārzu, kurš atrodas uz salas Daugavā pie Kokneses. Likteņdārzs ir tautas kopīgā dāvana Latvijai tās 100. dzimšanas dienā. Kā norāda Likteņdārza veidotāji, "tā ir vieta, kur satiekas pagātne, tagadne un nākotne. Gan cilvēka, gan valsts. Satiekas, lai dotu mierinājumu pagātnei, spēku šodienai un iedvesmotu piepildīt savus sapņus nākotnē." Te skolēni apmeklēja un ar interesi vēroja amfiteātri, Draugu aleju, Liktens gāti, bērnu un jauniešu radošo laukumu un citas īpašas vietas Likteņdārzā.
Šajā nozīmīgajā vietā piedalījāmies izzinošā nodarbībā ar kultūrvēsturisku programmu un aktīvu līdzdarbošanos brīvā dabā. Skolēniem bija jāparāda savas sadarbības prasmes grupu darbā, jāprot orientēties ar kartes palīdzību, jābūt vērīgiem apkārtnē un jāprot meklēt informāciju ar viedtālruņu palīdzību. Pēc gides izsmeļošas instrukcijas skolēni tika sadalīti grupās. Pēc kartēs norādītā maršruta skolēni devās stundu garā piedzīvojumā un meklēja atbildes uz jautājumiem par Likteņdārzu, Latviju, dabu un vēsturi. Noslēgumā visi pulcējās, lai pārrunātu redzēto un uzzināto. Noskaidrojām arī veiksmīgāko un centīgāko grupu, kura uzrādīja vislabāko rezultātu un saņēma suvenīrus.
Gadu gaitā Likteņdārza radīšanā ar savu darbu vai ziedojumiem iesaistījušies desmitiem tūkstošu cilvēku un daudzas iestādes. Arī mūsu klases skolēni ar programmas „Latvijas skolas soma" ziedojumu tagad jutīs, ka ir devuši kaut nelielu ieguldījumu Likteņdārza tapšanā un uzturēšanā.

Jēkabpils 2.vidusskolas 5.m klases audzinātāja Antra Skutela


Raimondam Paulam - 85

Pateicoties projektam "Latvijas Skolas soma", Jēkabpils 2.vidusskolas skolēniem bija iespēja skatīties digitālā veidā koncertlekciju par Latvijas populāro komponistu Raimondu Paulu, kuram šogad apritēja 85 gadi.
Vienlaicīgi tā bija iespēja iepazīties ar aktuālo Latvijas mūzikas dzīvē. Skolēni varēja sev piemērotā laikā noskatīties šo lekciju, tādējādi iepazīties ar mūsu izcilā latviešu komponista, pianista, Maestro R. Paula daiļradi un dzīves gājumu. Koncertlekcijas veidotāji arī piedāvāja pēc filmas noskatīšanās skolēniem darba lapu, kurā atbildes uz jautājumiem varēja rast filmas saturā.
Skolēni ar lielu interesi piedalījās šajā "Skolas somas" piedāvātajā projektā un izteica vēlēšanos piedalīties vēl kādā no muzikālajiem projektiem. Pēc koncertlekcijas noskatīšanās ar skolēniem izrunājām, kas viņiem patika, kas likās interesants, kas bija priekš viņiem jauns un nezināms.

Jēkabpils 2. vidusskolas mūzikas skolotāja Kristīne Studāne - Indriksone


Kā top izrāde?

,,Skatuves dizains, mūzika un aktieru spēle, - tas mums ir izbaudāms teātrī un redzams no skatuves. Tikmēr pārējo teātru darbinieku darbs paliek ēnā" - tā pēc Liepājas teātra digitālās mācībizrādes "Kā top izrāde" izteicās 5.e klases skolnieks.
Liepājas teātra aktieru izrāde par teātra ikdienu sniedza priekšstatu, kā veidojas teātra izrādes. Cik daudz dažādu cilvēku profesiju ir iesaistīti teātra izrādē! Cik daudz laika tas aizņem!
Atraktīva veidā, izspēlējot dažādas etīdes no teātra dzīves ikdienas, skolēniem bija iespēja izprast teātra izrādes tapšanas procesu, iepazīties ar izrādes veidotājiem, sākot no tikšanās ar dramaturgu, režisoru, scenogrāfu, kostīmu mākslinieku, horeogrāfu, rekvizītoru un, protams, iepazīt pašus Liepājas teātra aktierus - Armandu Kaušeli un Pēteri Lapiņu.
Kā atzīst skolēni, izrādē varēja uzzināt daudz ko jaunu, Liepājas teātra aktieri rosināja arī skolēnus emocionāli pieslēgties no skatuves pasniegtajam stāstam, izrādes laikā veidojot abpusēju dialogu, aicinot izspēlēt kopīgas etīdes. Pēc izrādes skolēni izmantoja iespēju uzdot aktieriem sevi interesējošus jautājumus.
Noteikti var apgalvot, ka mācībizrādes mērķis – iedvesmot skolēnus savas nākotnes profesijas izvēlē, apliecinot, ka katrai no tām var būt nozīme kaut kā lielāka tapšanā – tika sasniegts. Par to liecina pēc teātra izrādes noskatīšanās sniegtās skolēnu atsauksmes:
"Lai izrāde izdotos, jāprot tēlot. Izrāde var veidoties gadiem, jo jāsagatavo tekstu, kostīmus un jāiemācās no galvas teksts. Lai sāktu strādāt teātrī, vajag daudz mācīties."
"Man patika pasākums, jo tas bija interesants. Aktieri darbojās profesionāli. Es uzzināju to, ka teātrī var darboties dažādu profesiju pārstāvji. Man patika pasākums no starta līdz finišam."
,,Man patika, ka aktieri izmantoja jokus, lai veidotu interesantāku dialogu."
,,Man patika tēlot ar neīstiem priekšmetiem. Es biju izbrīnīts, ka teātris var gatavoties izrādei vairāk par vienu gadu. Es nezināju, ka, veidojot izrādi, tiek iesaistīts tik daudz cilvēku. Teātris man liekas smieklīgs un jocīgs."
"Paldies par šo interesanto, jauko, izzinošo pasākumu! Tas viss ir veikts priekš mums, skatītājiem, lai mēs varētu interesanti pavadīt laiku un izbaudīt mākslu."

5.e klases skolēnu atzinībai pievienojas
latviešu valodas un literatūras skolotāja Sarmīte Straume


Svētku noskaņu koncertā

                   Programmas „Latvijas skolas soma” ietvaros 22.decembrī 2.a un speciālās izglītības klases skolēni apmeklēja svētku noskaņu koncertu, kurā muzikālajam stāstam par "Ezīti miglā" bija radīts turpinājums – „Ezītis sniegā”.

          Abi draugi - Ezītis ar Lācēnu - tik ilgi skaitīja zvaigznes un dzēra tēju, kamēr sāka snigt pirmās sniega pārslas... Vai tiešām jau klāt ziema? Draugi tik ļoti vēlējās sagaidīt Ziemassvētkus, ka bija gatavi iztikt bez lielā ziemas miega. Teiksmainos piedzīvojumos viņi satika Sniega māti, vāverīti un vilku, arī medniekus, bet miedziņam bija savi plāni... Vai viss piedzīvotais notika tikai sapnī?

          Koncerts izskanēja Ziemassvētku noskaņās, mūziķi spēlēja populārus fragmentus no Mocarta, Bēthovena, Šūberta un citu komponistu daiļrades.

          Skolēnu atsauksmes par koncertu:

Marks: „Man patika, kā dziedāja. Ļoti skaistas balsis.”

Ņika: „Man patīk klaviermūzika, tāpēc koncerts ļoti patika.”

Daniels: „Man patīk dejot. Bija skaistas dejas.”

Katrīna: „Es pirmo reizi klausījos tādu mūziku. Man patika.”

Jegors: „Ezītis un Lācītis bija tik mīļi!”

Marija: „Stāsts bija interesants. Es piedalīšos skatuves runas konkursā, lai gan es vēl neprotu tā lasīt. Bet es centīšos!”

          Paldies par jauko koncertu pirmssvētku laikā!

2.a klases audzinātāja Tatjana Karnauhova


 Saldumu ražotni iepazīstot

             Piektdien, 22. novembrī, 2.a un 2.b klases skolēni no Jēkabpils 2. vidusskolas kopā ar klases audzinātājām devās uz „Skrīveru saldumu” ražotni. Sākumā skolēniem  izstāstīja par uzņēmumu un par ražotnes vēsturi. Bērniem parādīja filmu par konfekšu ražošanu.

            Skolēni uzzināja, ka SIA „Skrīveru saldumi” ir ģimenes uzņēmums, kurš darbojas vairākās paaudzēs. Uzņēmumam ir savs logotips, uzzināja zīmola logotipa simbolisko nozīmi – tas simbolizē „Skrīveru saldumu” uzņēmēju ģimenes paaudzi. Pašā sākumā uzņēmums atradās pienotavā, bet tagad tas ir liels uzņēmums, kur strādā cilvēki no Skrīveru novada.Skolēni saprata, ka konfekšu ražošanā tiek iesaistīti dažādu profesiju ļaudis. Darbs ir diezgan grūts un atbildīgs. Tā bija neliela lekcija. Skolēni cītīgi sekoja filmiņas sižetam, lai varētu piedalīties viktorīnā unpar pareizām atbildēm saņēma saldu pārsteigumu.

            Pēc tam visiem bērniem bija iespēja degustēt „Skrīveru saldumu” ražotos gardumus -“Gotiņas” šokolādē, šokolādi un īrisus. Tie bija ļoti garšīgi!

            Pēc informatīvās daļas skolēniem bija piedāvāta iespēja pašiem izveidot savas konfektes. Bērniem tika iedots pa gabalam marcipāna un īrisa masas un silikona formiņas. „Jaunie meistari” varēja salikt marcipāna un īrisa masu visdažādākajās silikona formiņās. Bērni ar aizrautību veidoja savas konfektes, kādas nu kuram tīk!Tas nemaz neveicās tik viegli, kā likās.  Pašu radītās konfektes  viņi ielika kastītēs, lai aiznestu mājās un palepotos ģimenē.

            Prieks par to, ka mūsu Latvijā un tik tuvu no mūsu pilsētas (tikai 67 km) ir tik pazīstams uzņēmums, kuru iepazīt palīdzēja projekts ”Latvijas skolas soma”. Paldies programmai "Latvijas skolas soma", kas palīdz skolotājiem un skolēniem uzzināt vairāk, apskatīt vairāk un pašiem aktīvi iesaistīties dažādās nodarbībās.

            Šādas bija skolēnu atsauksmes par piedzīvoto Skrīveros:

„Man bija ļoti interesanti, un, manuprāt, patika arī pārējiem klasesbiedriem.”

„Varējām arī degustēt meistaru radītos gardumus! Ļoti garšīgi!”

„Man patika savām rokām veidot dāvanu sev un saviem mīļajiem - garšīgas konfektes. Tas nebija ļoti viegli, bet interesanti gan.”

„Man patika veidot savas konfektes. Man sanāca ļoti skaists ananass un lācis. Es to uzdāvināju savai mammai!”

„Agrāk man negaršoja marcipāns, bet marcipāns  no „ Skrīveru saldumiem” man iegaršojās.  Un es konfektes veidoju pats. Man iepatikās!”

Informāciju apkopoja 2.a un 2.b klases audzinātājas

Tatjana Karnauhova un Jeļena Džeikuna


Latvijas vēstures stunda – filma „Dvēseļu putenis”

            20.novembrī 10.-12.kl. skolēni no Jēkabpils 2.vidusskolas programmas „Latvijas skolas soma” ietvaros noskatījās jauno latviešuvēsturisko kara drāmu „Dvēseļu putenis”. Filma veidota pēc strēlnieka Aleksandra Grīna romāna motīviem, kas skatītājus veda 100 gadus senā pagātnē. Filmā atainota latviešu tautas cīņa par neatkarību. Tā ir kā vēstures stunda, kas ved cauri reāliem notikumiem, padarot tos par personīgo pieredzi.

            Skolēnu atsauksmes par filmu „Dvēseļu putenis”:

Anna: „Man ļoti patika šī filma, jo tā ir balstīta uz reāliem notikumiem. Filmā atainots baisais kara laiks. Latvijas mūžs nav bijis viegls. Tikai tautas vienotība palīdzēja nosargāt tās brīvību un neatkarību.”

Valērija: „Pirms dažām dienām noskatījos jauno latviešu filmu „Dvēseļu putenis”. Filmā lieliski atainotas sīkas detaļas, kas man kā skatītājai deva iespēju sajust galvenā varoņa emocijas.”

Oļegs: „Man patika filma „Dvēseļu putenis”, ko mēs, vidusskolēni, novembrī noskatījāmies programmas „Latvijas skolas soma” ietvaros. Filmai labs sižets, nofilmēts ļoti reālistiski.”

Ksenija: „Noskatījos filmu „Dvēseļu putenis”, kas ir atstājusi spilgtus iespaidus, jo gan sižets, gan tā atspoguļojums neļāva palikt vienaldzīgai. Pēc filmas biju aizkustināta līdz sirds dziļumiem, jo tik reālistiski attēlotie notikumi un galveno tēlu emocijas uz lielā ekrāna radīja emocionālu pārdzīvojumu.”

 

10.a klases skolnieces Karina Isakova un Ksenija Naumova


6.c klases skolēni iepazīst Madonas pilsētu un novadu

 26.novembrī Jēkabpils 2.vidusskolas 6.c klases skolēni devās labāk iepazīt Latviju un apmeklēja vairākus objektus. Pirmais apstāšanās punkts - Aiviekstes HES - lielākā elektrostacija Latvijā līdz 1939.gadam, kad uzcēla Ķeguma HES. Skolēni uzzināja Aiviekstes HES vēsturi un aplūkoja konstrukcijas.

Nākamā pieturvieta - Kalsnavas arborētums. Skolēni pārliecinājās, ka šajā visaukstākajā vietā Latvijā audzē dažādus skaistus un interesantus kokus un krūmus, te notiek to aukstumizturības pārbaude mūsu klimatiskajiem apstākļiem. Visu arborētuma ainavu varēja apskatīt no 25 metru augsta skatu torņa.

Pēc šīs pastaigas mūs sagaidīja Madonas novadpētniecības un mākslas muzejā, kur skolēni piedalījās nodarbībā „Jaunais arheologs”, iegūstot iespēju ne tikai apskatīt muzeja eksponātus, bet arī darboties ar tiem, pētīt un prezentēt. Vēlāk savas pētīšanas prasmes skolēni varēja izmantot, apskatot Cesvaines pili un tās apkārti.

Visvairāk skolēniem patika darboties „Karameļu darbnīcā” Madonā, kur viņi paši veidoja dažādu formu karameles un iesaiņoja tās.

Šī diena skolēniem bija interesanta un izglītojoša, bet praktiskā darbošanās - daudzveidīga. Paldies programmai „Latvijas skolas soma” par iespēju labāk iepazīt Latviju!

 

6.c klases audzinātāja Marina Voitenko


 

Latvijas Dabas muzeja interesantās nodarbības 

Projekta “Latvijas skolas soma” ietvaros Jēkabpils 2.vidusskolas 5.a un 5.b klases skolēni apmeklēja Latvijas Dabas muzeju Rīgā, kur bija iespēja iepazīt Latvijas dabas daudzveidību, vēsturi, un gūt izpratni par dabā notiekošajiem procesiem, par zemes izcelšanos un par pirmajām dzīvajām būtnēm uz tās.

5.a klases skolēni nodarbībā “Skelets un kauli” uzzināja par vienu no nozīmīgākajām cilvēka organisma sistēmām – skeletu – un kā par to labāk rūpēties. Nodarbības praktiskajā daļā darbojās ar dažādiem eksponātiem un mulāžām, kā arī nostiprināja iegūtās zināšanas, aizpildot darba lapas.

5.b klases skolēni nodarbībā “Daudzveidīgā pasaules daba” uzzināja, kā kustas planēta Zeme; kāpēc dažās zemeslodes vietās ir ļoti karsts, bet citur savukārt – ļoti auksts; kādi augi un dzīvnieki ir dažādās zemeslodes vietās. Veicot praktiskus uzdevumus uz ekspozīcijas grīdas, kas ir veidota kā pasaules karte, nodarbībā tiek izskaidrotas šķietami sarežģītas tēmas.

Pēc nodarbības bija iespēja izstaigāt muzeju un apskatīt daudzveidīgas ekspozīcijas – par dzīvību jūrā, par pasaules dzīvniekiem, par augiem un sēnēm, par cilvēka evolūciju, par Zemi, Sauli un mums, par ģeoloģiju un iežiem un tādām lietām, kuras daudzi skolēni pirmo reizi redzēja. Bērni ar prieku staigāja pa muzeju un pētīja vēl un vēl. Vispirms apmeklējām zivju ekspozīciju. Ļoti skaista un izzinoša. Tad sekoja dabas ekspozīcija, kur zālē bija skapji ar dažādām atveramām durtiņām, kur skolēns var atvērt un apskatīt, kas aug un dzīvo kāpās, mežā, purvā. Bērni ļoti cītīgi visu pētīja. Tālāk gājām pie kukaiņiem, kur varēja apskatīt miljons dažādu tauriņu un citu kukainīšu; varēja darboties ar gaismiņām un salikt kukaiņu varavīksni. Nākamā ekspozīcijas daļa bija veltīta dzīvniekiem un putniem. |Ilgu laiku pavadījām pētot ģeogrāfiskās kartes, tur varēja sameklēt dzīvnieciņus, nospiest pogu, un tad uz kartes attiecīgais dzīvnieciņš izgaismojās, parādot, kur tas dzīvo. Putnu sadaļā varēja salikt puzli, kas māca, kādas ir un kā veidojas putna spalvas. Visbeidzot, apmeklējām zemestrīču un dinozauru daļu - iespaidīgi un interesanti. Ļoti interesanti un izglītojoši bija tas, ka bērniem tika piedāvātas dažādas spēles un atrakcijas, kas rosināja domāt par dabu un pētīt dzīvniekus, putnus un augus.

 

Pēc muzeja apmeklējuma skolēni dalījās iespaidos:

             Marks Minalto (5.a): „Muzejs ir ļoti interesants un aizraujošs. Es daudz uzzināju par dzīvniekiem un dažādām fosilijām. Skaists interjers un ēka. Visiem iesaku to apmeklēt!”

             Nikola Kuļikova (5.a): „Mēs ar paralēlklasi braucām uz Rīgu, uz Dabas muzeju. Vispirms mūs aizveda uz kabinetu, kur gandrīz viss bija saistīts ar cilvēku. Mums stāstīja par cilvēka skeletu. Es uzzināju jaunu informāciju par cilvēku. Kad mēs izgājām no kabineta, mums bija atļauts apskatīt muzeju. Tajā bija daudz interesantu eksponātu. Man patika Latvijas Dabas muzejā.”

             Valērija Bogatirjova (5.a): „Man ļoti patika šī diena. Muzejā mums stāstīja par cilvēka skeletu. Tad mēs gājām un apskatījām dažādus dzīvniekus, zivis un kukaiņus. Tie izskatījās īsti! Pēc tam mēs devāmies uz “Lido”. Tur viss jau bija noformēts Jaunajam gadam, svētku noskaņojums mani pārņēma mirklī, kad ieradāmies.”

             Artjoms Valainis (5.a): „Man muzejā visvairāk patika aplūkot eksponātus, īpaši – zvērus. Es redzēju daudz jaunu dzīvnieku, kā tie izskatās dzīvē. Bet visvairāk man patika, ka muzejā ieguvu pozitīvas emocijas.”

             Julianna Lapteva (5.a): „Man patika nodarbība muzejā, kur mums stāstīja par cilvēka skeletu. Tur bija arī dzīvnieku skeleti. Muzejā man vēl patika skaisti, spīdīgi akmeņi, kurus reti var atrast dabā. Man ļoti patika, es ar prieku apmeklētu šo muzeju vēlreiz.”

             Karina Kovaļova (5.a): “Mēs bijām Latvijas Dabas muzejā. Mums bija nodarbība, kurā mēs runājām par cilvēka skeletu un kauliem, es uzzināju daudz ko jaunu un interesantu. Muzejā bija kauli, galvaskausi. Tad mēs devāmies tur, kur bija jūras dzīvnieki, gliemežvāki, jūras zvaigznes. Diena bija ļoti interesanta un aizraujoša. Man ļoti patika!”

             Martins Mašinskis (5.a): „Dabas muzeja gide nodarbībā mums stāstīja par cilvēka skeletu. Tas bija diezgan aizraujoši. Muzejā bija ekspozīcija, kur bija ļoti skaisti kristāli. Es tur stāvēju ļoti ilgi, skatoties uz šiem skaistajiem kristāliem. Tādu skaistumu es redzēju pirmo reizi. Mēs vēl redzējām, kā veidojas elektrība. Muzejs bija brīnišķīgs!”

             Jaroslavs Jeršovs (5.b): „Man ļoti patika Latvijas Dabas muzejā. Es uzzināju daudz jauna par dzīvniekiem, kur viņi dzīvo un ar ko barojas. Visiem iesaku apmeklēt šo muzeju.”

             Diāna Kalverša (5b): „Man patika muzejā. Man patika, kā stāstīja gide. Mēs redzējām daudzus dzīvniekus. Man patika pavadītais laiks kopā ar klasi.”

             Julianna Borisika (5.b): „Man patika muzejs, sākumā gide mums stāstīja par Zemi, pēc tam mēs pildījām uzdevumus par kontinentiem un par dzīvniekiem. Kad tas beidzās, mēs devāmies pastaigāties pa muzeju, tur arī bija izbāzeņi, karte ar dzīvnieku izplatību un paneli ar pogām. Kopumā muzejs ir interesants, es visiem iesaku to apmeklēt!”

             Jeļena Zeņina (5.b): „Mēs kopā ar klasesbiedriem braucām uz Dabas muzeju. Muzejā bija daudz dzīvnieku un zivju eksponātu. Likās, ka viņi ir īsti un var atdzīvoties. Ekskursija bija ļoti interesanta un jautra. Gribētu biežāk šādus braucienus.”

 

 

5.a un 5.b klases audzinātājas

Jeļena Graudiņa un Marina Ļitvinova


 

Rēzeknes vēstures un teātra iespaidos

 2019.gada 6.decembrī projekta “Skolas soma” ietvaros mēs, 6.a un 6.b klases 44 skolēni,  apmeklējām  Rēzeknes teātra “Joriks” izrādi “OLE LUKOIJE” un iepazinām Rēzeknes vēsturisko centru un nozīmīgus arhitektūras pieminekļus gidu pavadībā. Rēzeknē un teātrī bijām jau otrreiz, bet šoreiz no gidēm uzzinājām vairāk par pilskalnu un leģendām, pabijām “Gorā” un neparastā celtnē “Zeimuļs”, kur no augšas paveras interesanta ainava.

Izrāde veidota kā sapnis pēc H.K.Andersena pasaku motīviem. Interesanti par to raksta relīzē: ”Neviens nezina tik daudz pasaku, cik zina Ole Lukoije. Viņš gan prot vareni stāstīt! Vakarā, kad bērni samiegojas, ierodas Ole Lukoije. Vienās zeķēs viņš klusītiņām nāk augšup pa kāpnēm, nedzirdami iesoļo istabā un apsēžas uz gultas malas. Katrā padusē viņam lietussargs viens ar košām bildītēm, kuru viņš izpleš pār labiem bērniem, un tad tie visu nakti sapņo visjaukākās pasakas; bet otru, pavisam vienkāršu, viņš izpleš pār nepaklausīgiem bērniem, un tie savukārt guļ visu nakti kā bluķi, un no rīta atklājas, ka viņi itin neko nav sapņojuši.

Miega vīriņš nāk no dāņu tautas pasakām, bet par Ole Lukoije viņu savulaik nosauca pasaku meistars Hanss Kristiāns Andersens. Mūsu izrāde - sapnis aicina jūs kopā ar Oli doties pasakainā ceļojumā un satikt arī citus iemīļotus Andersena pasaku varoņus.”

Skolēni izteica šādas atsauksmes par ekskursiju:

“Patika teātris, baznīcas un piemineklis “Vienoti Latvijai!”,

“Teātra izrādē atpazinu vairākas pasakas,”

“Uzzināju, cik daudz un dažādi pulciņi ir “Zeimuļī”, es labprāt būtu daudzus apmeklējusi,”

“Gide ļoti interesanti stāstīja par pilsētas vēsturi,”

 “Pie pilskalna ir uzstādīta jauna skulptūra- princese Roze; tagad ir interesantāk klausīties leģendu,”

“Atcerēšos faktu, ka Rēzeknes nozīmīgāko pieminekli vairākkārt demontēja,”

 “Teātris bija jautrs, un vēl man patika mani klasesbiedri un skolas biedri, ar ko kopā es braucu.”

 6.a un 6.b skolēni un klases audzinātājas I.Korabovska un S.Avišāne


 

Aizraujošā īsfilmu veidošana

                   Šī gada 29.novembrī pie 4.klašu skolēniem ieradās filmu studijas „Nofilmē savu filmu” pārstāve Marta Bite, lai iemācītu skolēniem filmēt īsfilmu, izmantojot vienkāršas lietas.

          Katra klase izvēlējās sev interesējošas filmas tēmas. Filmu veidošanas process bija saistošs un pamācošs. Visaizraujošākais, pēc skolēnu atsauksmēm, bija skatīties, kas no tā visa sanāca.

          Lūk, 4.klašu skolēnu iespaidi par šo procesu:

          "Filmas veidošanas nodarbība radīja pozitīvas emocijas, iepazinām ne tikai filmas tapšanas procesu, bet arī atklājām klasesbiedru apslēptos talantus. Bija interesanti redzēt, kā viņi izpaudās savā lomā, kā viņi improvizēja, kā uzņēmās „režisora” lomu un kā katrs varēja paust savas idejas."

          ,,Iepriekš zinājām, ka filmēšanā tiek izmantots zaļš fons, taču nezinājām, kādēļ tieši zaļš. Tagad zinām, ka kamera spēj ātri vien atpazīt zaļo krāsu, ļaujot to izgriezt un ievietot jebkādu citu fonu. Likās, ka ir obligāti nepieciešama profesionāla kamera, taču mūs filmēja ar kvalitatīvu Apple produkcijas planšetdatoru.”

          Apvienojot mūsdienu tehnoloģijas, fantāziju un stāsta veidošanas brīnumu, skolēniem tika atklāta neliela daļa no kino pasaules. Filmu veidošana tika parādīta kā aizraujošs un izklaidējošs process. Un, protams, katra klase saņēma savas nofilmētas filmas.

 

4.klašu skolēni un klases audzinātājas Jeļena Blumentāle un Žanna Molčanova


 

Brīnumainā mākslas pasaule

          Novembrī Jēkabpils 2. vidusskolas 1.a un 1.b klases skolēni apmeklēja Jēkabpils mākslas galeriju “MANS'S”. Galerijas apmeklējuma mērķis bija iepazīt mākslinieka profesiju, uzzināt par slaveniem Jēkabpils māksliniekiem, kādās tehnikās tie strādājuši.

          Izstāžu zāles telpas ir izvietotas ēkas divos stāvos. Bērni uzzināja par slaveniem Jēkabpils māksliniekiem, aplūkoja dažādās tehnikās veidotas gleznas. Ļoti interesanti bija klausīties gida stāstījumu. Viņš stāstīja par gleznām: kurš mākslinieks tās gleznoja, mākslas darba vēsturi un kurā gadā gleznas tapa.

          Galerijā bija arī daudz skaistu keramikas skulptūru un trauku.

          Liels paldies par patiesi interesanto informāciju galerijas “MANS'S” vadītājam un kolektīvam.

 

Skolēnu atsauksmes:

Z. Parfjonova: “ Mākslas galerijā “MANS'S” man ļoti patika gan gleznas, gan gids, kurš stāstīja par gleznām.”

O. Kazakeviča: “Fantastiska galerija ar izcilu mākslas darbu kolekciju. Interesants mūsdienu mākslas muzejs.”

V. Gasparovičs: “Vislabākās gleznas, manuprāt, bija “Pasakainais mežs” un “Cilvēks ar melno suni”. Patiesībā visas gleznas bija ļoti skaistas.”

A. Bernāns: “Man patika glezna, kur bija attēlota skeleta galva. Tas bija pašportrets!”

Jēkabpils 2. vidusskolas 1.a un 1.b klases skolēni un

klases audzinātājas G. Auzāne, S. Jekaraševa


 

 

 

Latvijas dabas un medicīnas izpēte

            Rudens ir kā sētnieks, kas ar savām vēju slotām noslauka pēdējos vasaras krāšņumus, bet novembris ir mēnesis, kad ar katru mirkli dienas kļūst drūmākas. Rudens pazīmes mēs varam ieraudzīt debesīs, kas atspoguļojas pelēkajās peļķēs.

            Mēs, 8.a un 8.b klases skolēni, 13. novembrī projekta ”Skolas soma” ietvaros devāmies uz Rīgu, lai apmeklētu Latvijas Dabas muzeju un Medicīnas muzeju. Brauciena mērķis bija uzzināt par medicīnas attīstību no senajiem laikiem līdz mūsdienām, izprast vēstures un medicīnas ciešo saistību, kā arī apzināties, ka Latvijas daba ir kā nacionāla bagātība un daļa no pasaules dabas daudzveidības. Vai cilvēces vēsturē ir laiks, kad nepastāvēja ārsta kabinets? Uz šo jautājumu atbildi atradām Medicīnas muzejā. Lekcijas laikā iepazinām ārstēšanas metodes, apskatījām ārstu kabinetus dažādos gadsimtos. Tālāk mūs ceļš veda uz Latvijas Dabas muzeju. Mums ļoti paveicās, jo bija interesantas lekcijas. 8. b klase klausījās lekciju par biežāk pārvadātajām nelegāli iegūtām lietām: austrumu medicīnas preparātiem, kosmētikas līdzekļiem, krokodilādas un čūskādas izstrādājumiem, kažokādām, čūskām alkoholisko dzērienu pudelēs, koraļļiem, gliemežvākiem, medību trofejām. 8.a klase pētīja cilvēka skeletu, saskaitīja kaulus, iegūtās zināšanas pārbaudīja, aizpildot darba lapas praktiski. Mums paveicās, jo šajā muzejā lekcijas lasīja ļoti zinoši gidi. Laiks tik ātri paskrēja, ka sapratām, ka visu līdz galam tā arī nepaspējām uzzināt. Būs iemesls atgriezties vēlreiz! Mājupceļā bija jūtams nogurums, jo diena bija iespaidiem bagāta. Ja kāds nav bijis šajos muzejos, tad iesakām!

Skolēnu atsauksmes:

Daniella: “Šī diena bija izzinoša. Sapratu, ka vēl tik daudz ko nezinu. Patika tas, ka Dabas muzejā apskatījām tik daudz eksponātu. Atraktīva gide radīja interesi uzmanīgi klausīties lekciju.”

Daniels: “Ieguvu noderīgu informāciju! Par ārstu laikam nekļūšu, bet par veselīgu dzīvesveidu domāšu!”

Vlads: ”Paldies par iespēju! Man patika viss! Visvairāk pārsteidza Latvijas dzīvnieku izbāzeņi to dabiskajā lielumā.“

Daņila: ”Esmu sajūsmā! Nenožēloju, ka braucu. Labi un lietderīgi pavadīts laiks kopā ar klasesbiedriem!”

Iespaidos dalījās 8.a un 8.b klase


 

Rudens – muzeju apmeklējumu laiks

             Rudens ir lietains gadalaiks. Bet mums, Jēkabpils 2.vidusskolas 9.a un 9.c klases skolēniem, paveicās: 8. novembrī devāmies uz Rīgu, un laika apstākļi tajā dienā izrādījās silti un pat nedaudz saulaini. Ņēmām līdzi labu garastāvokli un devāmies apgūt interesantas un svarīgas lietas Rīgas muzejos.

            Dzelzceļš – civilizācijas vēstnesis, dzīvības artērijas, piedzīvojumu meklētāju draugs ar savu nepārvērtējamo nozīmi, ar savu īpatno smaržu un varenību, zināmu noslēpumainību. Iepazīt šo pasauli mums palīdzēja 1990. gadā izveidotais Latvijas dzelzceļa vēstures muzejs. Īpašu šarmu piešķīra tas, ka še jūtams un dzirdams mūsdienu dzelzceļa pulss – tepat netālu garām iet dzelzceļa līnija. Pirmajā muzeja ekspozīcijas daļā „Ritekļu vēsture Latvijā 1858.–1940. gads”, kas skatāma Baltajā zālē, mēs iepazināmies ar tvaika lokomotīves pirmajiem soļiem Anglijā 19. gs. sākumā, animācijā izpētījām tvaika lokomotīves uzbūvi un darbības principus. Pēc tam ekspozīcija pārceļas uz Latviju, kur 1858. gadā sāka būvēt pirmos dzelzceļus.

            Otrā ekspozīcijas sadaļa veltīta Latvijas valsts dzelzceļu (1919–1940) lokomotīvju parkam. Tomēr pa īstam sajust dzelzceļa elpu iespējams ritošā sastāva brīvdabas ekspozīcijā. Uz četriem sliežu ceļiem līdzās stāv dažāda laika lokomotīves, vagoni, sliežu ceļu apkopes tehnika. Semafora spārni šķeļ gaisu un perona galā pirms Torņakalna preču stacijas mirdz luksoforu gaismas. Tiem, kuri vēlas, ir iespēja nesteidzīgi baudīt stacijas atmosfēru, uz mirkli apsēžoties uz soliņa, vai gida pavadībā apskatīt dīzeļlokomotīves kabīni un mašīntelpu, iekāpt kontaktakumulatoru un tvaika lokomotīvēs, kā arī aplūkot 30. gadu salonvagonu. Un tieši tas mirklis, kad veras lokomotīves durvis un tu sper kāju šajā līdz šim slēgtajā valstībā, rodas sajūta, ka dzelzs rumaka sirds noslēpums ir saprasts.

            Pēc tam mēs devāmies uz Paula Stradiņa Medicīnas vēstures muzeju, kurā lieliskais gids Valdis mūs iepazīstināja ar muzeja ekspozīciju. Der atzīmēt, ka šis ir viens no trim lielākajiem medicīnas vēstures muzejiem pasaulē. Ekspozīcijas apskate sākās ar eksponātiem un diagrammām, kas atspoguļo medicīnas attīstības pirmsākumus. Traumu ārstēšana, brūču pārsiešana, tautas dziedniecības paņēmieni - tas viss bija zināms jau tālajā senatnē. Neatņemama sastāvdaļa tajā laikā bija maģiskā medicīna – amuleti, talismani un burvestības -, kuru pārstāvēja burves, šamaņi un zinātnieki. Mēs redzējām rekonstruēto viduslaiku klostera hospitāli un aptieku, apmeklējām pēc profesora Paula Stradiņa ieceres izveidoto viduslaiku pilsētu, kā arī iepazināmies ar tā laika izplatītākajām slimībām un to ārstēšanas metodēm.

            Jauno laiku ekspozīcija sniedza ieskatu straujajā medicīnas progresā. Tas bija sasniegumu un atklājumu laiks. Tika atklāti rentgena stari un iespējas tos izmantot medicīnā, notika pirmās operācijas ētera narkozē, tika atklāts tuberkulozes ierosinātājs un vakcīna pret bakām. Ekspozīcijas apskate noslēdzās ar Latvijas medicīnas sasniegumiem.

            Mēs laiku pavadījām interesanti, uzzinot un redzot daudz noderīga un izzinoša. Brauciet un izziniet pasauli ap jums!

9.a klases skolnieces Nikola Baklanova, Anna Bobrova


 

 3. klašu skolēni Dabas muzejā

            01.11.2019. Jēkabpils 2.vidusskolas 3.klašu skolēni un SI klases skolēni devās iepazīt Latvijas Dabas muzeju Rīgā. Šī lieliskā iespēja mums tika sniegta valsts programmā “Latvijas skolas soma”.

            Mācību mērķis: Iepazīt un mācīties iemīlēt savas dzimtenes – Latvijas – dabu, lai vēlāk prastu rūpēties par tās daudzveidības saglabāšanu un tīru vidi šai un nākamajām paaudzēm.

            Latvijas Dabas muzejā skolēni aplūkoja ekspozīcijas: Dinamiskā ģeoloģija un ieži, Zemes un biosfēras evolūcija, Mineraloģija, Latvijas ģeoloģija, Latvijas putni, Latvijas zīdītāji, Pasaules dzīvnieki, Entomoloģija (kukaiņu pasaule), Dzīvība jūrās no ziemeļiem līdz dienvidiem, Latvijas augi un sēnes, Cilvēks un vide, Cilvēka evolūcija.

Pēc ekspozīcijas apmeklējama notika nodarbība: “Āpsis un viņa kaimiņi”. Veicot praktiskus uzdevumus, nodarbībā bērni uzzināja, kādas pārmaiņas notiek Latvijas mežā dažādos gadalaikos, varēja „paciemoties pie āpša” un noskaidrot, kā viņam un viņa kaimiņiem klājas visa gada garumā.

Skolēnu atsauksmes:

Maksims, 3.b klase: „Šī piektdiena bija īpaša. Īpaša ar to, ka mēs ar klasi braucām uz Rīgu - uz Dabas muzeju un kinoteātri. Latvijas Dabas muzejā mēs staigājām un apskatījām dažādus dzīvniekus un kukaiņus. Muzejā bija ļoti interesanti. Pēc tam mēs braucām uz kino. Multfilma bija interesanta. Šī diena bija lieliska. Gribētu atkārtot.”

Kirils, 3.b klase: „Mūsu klase kopā ar 3.a klasi braucām uz Rīgu. No Jēkabpils līdz Rīgaijābrauc divas stundas. Brauciena laikā mēs spēlējām spēles telefonā un planšetēs. Kad mēs aizbraucām uz Rīgu, mēs gājām uz Latvijas Dabas muzeju. Tur bija daudz iežu un dzīvnieku eksponātu. Tur bija dinamiskā ģeoloģija, Latvijas putni, zīdītāji, pasaules dzīvnieki, kukaiņi. Bija ļoti interesanti. Man visvairāk patika cilvēka vide un cilvēka evolūcija. Pēc muzeja mēs braucām uz kinoteātri un skatījāmies animācijas filmu bērniem.”

Alina, 3.b klase: „Latvijas Dabas muzejā es uzzināju daudz interesantu lietu. Mēs skatījāmies arī animācijas filmu. Man tā iemācīja mīlēt dzimteni, ģimeni un draugus.”

Aleksandra, 3.a klase: „Mēs ar klasi braucām uz Dabas muzeju. Mums stāstīja par āpsi. Mēs gājām pie dzīvniekiem, jūras iemītniekiem un bijām kino. Man ļoti patika šī diena Rīgā!”

Polina, 3.a klase: „Mēs bijām Dabas muzejā. Tur bija ļoti skaisti un interesanti. Muzejā man patika visi stendi par dzīvniekiem.”

Dins, 3.a klase: „Man patika Dabas muzejs. Tur interesanti stāstīja par āpsi. Un vēl man patika filma par draudzību.”

Vladlens, 3.a klase: „Mēs braucām uz muzeju un kino. Muzejā mums stāstīja par āpsi, mēs skatījāmies skeletu. Kino mēs skatījāmies animācijas filmu.”

3.a un 3.b klases skolēni un audzinātājas O.Demčenko un J.Jaskova


 


Mākslas darbi iedvesmo!

            11.oktobrī Jēkabpils 2.vidusskolas 1.c klases skolēni ar klases audzinātāju Tatjanu Novikovu devās uz mākslas galeriju “Mans’s”, lai iepazītu mākslas darbu ekspozīciju, sekmējot skolēnu emocionālo un intelektuālo attīstību.

            Mākslas galerijā skolēni aplūkoja latviešu mūsdienu gleznotāju darbus, bija patīkami pārsteigti par keramiku, rotaslietām, kā arī suvenīriem. Pēc galerijas ekspozīcijas apskates skolēni guva iedvesmu radoši izpausties gleznojot, bija sirsnīgi un aizrautīgi sarunu biedri, jo mākslas galerijā gūto emociju bija daudz. Šāds pasākums brīvā atmosfērā ir lieliska alternatīva mācību stundai.

Atsauksmes:

„Mākslas galerijā “Mans’s” es guvu daudz jaunu iespaidu, apskatīju latviešu gleznotāju gleznas. Iespaidīgākais bija kāds mākslas darbs, kurā gleznotājs, manuprāt, apvienoja bailes, nāvi un izbrīnu. Katrā gleznā gleznotājs prot sarunāties ar krāsām.” (Milana)

            „Liels paldies programmai “Latvijas skolas soma” par iespēju apmeklēt galeriju “Mans’s”! Man bija ļoti interesanti iepazīt Jēkabpilī esošo galeriju, apskatīt gleznas, mākslas darbus un galerijā esošos priekšmetus. Es vēlos kopā ar ģimeni vēlreiz aiziet uz galeriju.” (Adelina)

 

1.c klases audzinātāja Tatjana Novikova


 

Rīgas muzeju aizraujošo nodarbību varā

10.10.2019. Jēkabpils 2.vidusskolas 9.b un 11. a klases skolēni programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros devās uz Rīgu.

Mācību mērķis: Papildināt skolēnu zināšanas Latvijas vēsturē, sekmēt skolēnu integrāciju Latvijas sabiedrībā, nacionālās un valstiskās identitātes un  patriotisma nostiprināšanos.

Rīgā skolēni apmeklēja Žaņa Lipkes memoriālu. Gida stāstījums bija tik emocionāls, ka skolēni varēja sajust Eiropas tautu traģisko likteni un izjust lepnumu par to, ka mūsu valstī ir tik drosmīgi cilvēki, kuri gatavi riskēt ar savu dzīvību citu cilvēku labā. Šāda veida programmas veicina tolerances veidošanos attiecībā pret dažādu tautību pārstāvjiem, māca cienīt visus cilvēkus.

Ļoti interesanta bija ar Ķīpsalas arhitektūru saistītā praktiskā nodarbība. Skolēniem bija jāatbild uz jautājumiem. Varējām apskatīt namus, kuri atvesti no Jēkabpils un kuri ir būvēti no koksnes, kura atvesta no Jēkabpils. Šādā veidā var iegūt jaunas zināšanas par dzimtā novada vēsturi.

LKA Rīgas kino muzejā notika praktiska nodarbība animācijas darbnīcā bērniem. Skolēniem kā atklājums bija fakts, ka Latvijā ir 20.gadsimta režisori un filmas, ar kurām vērts lepoties. Praktiskā nodarbība sniedza iespēju pašiem izveidot nelielu filmu. Izglītojoša bija nodarbība Dzelzceļa muzejā. Skolēniem tika izsniegtas darba lapas. Nodarbības laikā bija jāizpēta muzeja eksponāti un jāatbild uz dotajiem jautājumiem. Rezultāti bija jāpublicē sociālā tīkla vietnē Facebook. Izpētes darbs tika saistīts ar mūsdienu tehnoloģiju izmantošanu. Tika piedāvāta arī iespēja pabūt senajos vilcienu vagonos un pasēdēt pie mašīnista pults.

Latvijas Nacionālajā vēstures muzejā skolēniem tika piedāvāta praktiskā nodarbība „Mode Latvijā un Eiropā 17.- 20.gs.”. Uzzinājām daudz jauna par to, kā tērpās vīrieši, sievietes un bērni. Izbrīnīja 32. izmēra sieviešu kurpītes. Skolēni uzzināja, ka cilvēki 17.gadsimtā bija mazāki augumā nekā mēs, tādēļ apavu izmērs tiem arī bija mazāks. Aizraujoši bija pielaikot cepures un paturēt rokās 19.gadsimta džentelmeņa spieķi.

            Paldies programmas “Latvijas skolas soma” organizatoriem! Tieši muzeju apmeklējums un īpaši iespēja darboties praktiskajās nodarbībās, kuras tiek organizētas jauniešiem, sniedz praktiskās iemaņas, māca sadarboties, meklēt nestandarta risinājumus, gatavo skolēnus reālajai dzīvei, nostiprina draudzīgas attiecības, kas atbilst kompetenču pieejai izglītībā.

            Skolēnu atsauksmes:

v  Īpaši patika praktiskā nodarbība Dzelzceļa muzejā. Tieši tāpēc, ka mēs visu informāciju meklējām un atradām paši. Aizraujoši bija pasēdēt vagoniņā. Mūsdienās vilcieni ir pavisam citādāki.

v  Ļoti patīkami bija klausīties gidus, viņu skaisto, pareizo valodu.

v  Nekad nebiju apmeklējis 4 muzejus vienā dienā. Patika tas, ka nebija tikai lekcijas, bet arī praktiskās nodarbības, piemēram, savas mini filmiņas veidošana Kino muzejā. Uzzināju daudz jauna par modi. Negribētu nēsāt parūkas un zeķes kā 17.gadsimta vīrieši. Mūsu mode ir ērtāka. Mūsu apģērbā ir vienkāršāk. Ceru, ka turpmāk būs vairāk tādu izzinošu braucienu.

v  Man ļoti patika nodarbības muzejos. Uzzinājām diezgan daudz jauna, nostiprinājām to, ko zinājām iepriekš. Ļoti patika tas, ka mēs kaut ko darījām paši. Interesanti bija uzzināt Ķīpsalas vēsturi, par Žani Lipki, par modi senatnē (Latvijā), par to, kā tiek uzņemts kino, kā arī par Latvijas dzelzceļiem. Iespaidu ļoti daudz! Šī bija vispiesātinātākā ekskursija no visām, kurās es kādreiz esmu bijusi.

v  Aizkustināja stāsts par Žani Lipki. Gids stāstīja ļoti emocionāli. Uz mirkli pat likās, ka atrodos bunkurā un slēpjos no nacistiem. Mums jālepojas ar tādiem cilvēkiem kā Žanis Lipke.

 

9.b un 11.a klases audzinātājas Natālija Zarkeviča, Žanna Vinogradova


1.klašu skolēni iepazīst stīgu instrumentus

            30. septembrī Jēkabpils 2.vidusskolā notika koncertlekcija ''Shape of music'' programmas ''Latvijas skolas soma'' ietvaros. Ciemos bija atbraukušas trīs burvīgas mākslinieces - Lelde Zaržecka, Inese Fedorovska un Arta Abaroniņa, kuras iepazīstināja bērnus ar stīgu instrumentiem: vijoli, altu, čellu un kontrabasu, atskaņojot pasaulslavenu autoru skaņdarbus.
Koncertlekcijā piedalījās 1.a, 1b, 1.c klases skolēni un audzinātājas G. Auzāne. T. Novikova, S. Jekaraševa.

            Pasākuma mērķis bija sekmēt skolēnu emocionālo un intelektuālo attīstību, veidojot priekšnoteikumus, lai katrs spētu kļūt par aktīvu mūzikas klausītāju.

            Skolēniem pasākums ļoti patika. Visi uzmanīgi un ar interesi klausījās un skatījās. Mākslinieces deva iespēju izmēģināt instrumentu spēli arī bērniem.
Laiks aizritēja ļoti ātri un bērni ieguva labu pieredzi, par ko izsaka pateicību valsts programmai “Latvijas skolas soma”.

 

1.a klases audzinātāja Guna Auzāne


 

 

2018./2019.mācību gads

Projekta “Skolas soma” ietvaros 23.septembrī, arī mēs, četrdesmit seši trešo klašu skolēni izmantojām iespēju apmeklēt “Rīgas kino muzeju”. Mūs sagaidīja ļoti atsaucīgs kinostudijas darbinieks Juris Freidenbergs, kurš mūs aicināja uz kinozāli. Sākumā viņš pastāstīja par kino muzeja tapšanas vēsturi, uzsverot, ka muzejs darbojas no 1988.gada. Muzejā nav pastāvīgas ekspozīcijas, tāpēc tiek veidotas tematiskas izstādes. Muzeja fondā glabājas 32 tūkstoši eksemplāri, kas saistīti ar kino. Mums tika demonstrēti 19.gadsimta mēmo kinofilmu fragmenti: “Vilciena pienākšana” un “Lidojums uz Mēnesi”. Turpinājumā bērni dalījās 2 grupās, viena no tām skatījās latviešu animācijas filmas, bet otra devās iepazīt ekspozīciju “Aizekrānija”. Skolēni paši radīja savu animācijas filmiņu, izmantojot praksinoskopu. Bērni bija sajūsmā. Paldies projektam “Skolas soma” par doto iespēju iepazīt aizraujošo kino pasauli!

 3.klases audzinātāja Žanna Molčanova 


 2018.gada 18. oktobrī Jēkabpils 2.vidusskolas 5.а un 5.b klases 45 skolēni devās mācību ekskursijā uz Preiļiem, lai apskatītu Leļļu muzeju, un Aglonu, kur piedalījās muzejpedagoģijas nodarbībā Maizes muzejā. Mācību ekskursijas atbilda šādām “Latvijas skolas soma” saturiskajām jomām:

1. Latvijas valstiskuma attīstības un saglabāšanas liecības.

2. Latvijas kultūras vērtības un laikmetīgās izpausmes.

3. Latvijas daba un kultūrainava.

Pirms ekskursijas noskaidrojām skolēnu ieinteresētību par piedāvātajiem muzejiem, apskatījām muzeju mājas lapas. Latviešu valodas stundā pirms kāda laika izlasījām baltkrievu tautas pasaku “Vieglā maize”, kas izrādījās ļoti noderīga muzejpedagoģijas nodarbībā, un šīs zināšanas paaugstināja skolēnu pašapziņu un radīja vēl lielāku interesi par ražošanas procesu.

Mācību ekskursija attīstīja gan skolēnu sociālās prasmes un uzvedības normu ievērošanas nepieciešamību, gan latviešu valodas runas un klausīšanās iemaņas, gan praktiska satura uzdevumu risināšanas iemaņas, gan veicināja skolēnu vispusīgu attīstību. Skolēni izteica labas atsauksmes saviem vecākiem un vienaudžiem par muzeju ekspozīcijām un nodarbībām, ieteica citiem apmeklēt šos muzejus.

Ieskats skolēnu atsauksmēs:

* Mums ļoti patika šī ekskursija. Bija saulains laiks. Jau no paša rīta visiem bija labs garastāvoklis un priecīgs prāts.

* Leļļu muzejā bija tik interesanti! Mēs bijām izbrīnīti, ka lelles izskatījās kā dzīvas.

* Demonstrētā filma par lellēm un to tapšanu bija ļoti interesanta.

* Muzeja darbinieki palīdzēja mums, meitenēm, pārģērbties senlaicīgos tērpos, bet zēni uzvilka musketieru drēbes.

* Es labi iejutos musketiera lomā un tērpā.

* Es pārģērbos par rudens karalieni un sapratu, ka man ļoti piestāv ruda krāsa.

* Kad es pārģērbos, es pati jutos kā īsta lelle.

* Muzeja lelles bija vienkārši brīnišķīgas!

* Mani pārsteidza tas, ka lelli var izgatavot viens cilvēks 5-10 dienu laikā. Gandrīz neticami!

* Maizes muzejā mēs uzzinājām, no kādiem graudiem cep maizi. Mēs pat pagaršojām šos graudus.

* Izrādās, ka izaudzēt un izcept maizi – tas ir grūts darbs.

* Muzejā mūs uzcienāja ar pašas saimnieces cepto maizi un gatavoto tēju.

* Es uzzināju daudz jauna par maizes cepšanu.

* Muzeja veikalā es nopirku arī maizīti uz mājām. Tā bija ļoti garšīga!

5.b klases audzinātāja Silvija Avišāne


9.a un 9.b klases skolēni 30. novembrī projekta “Skolas soma ”ietvaros apmeklēja Aizkraukles Vēstures un mākslas muzeja ekspozīciju “Padomju laiki” un Latvijas Dabas muzeju Rīgā.

Projekta “Skolas soma ”ietvaros mēs, 37 devīto klašu skolēni apmeklējām Aizkraukles Vēstures un mākslas muzeja ekspozīciju "Padomju gadi" - plašāko 20. gadsimta 50.-80. gadu kultūrvēsturiskajam mantojumam veltīto ekspozīciju Baltijā - trīs stāvos, 1060 m2 platībā. Ekspozīcijas mērķis - parādīt padomju cilvēka dzīvi tās daudzpusībā: visu dzīves pušu ideoloģizāciju, sadzīvi, darbu un atpūtu, izglītību un kultūru.

Latvijas Dabas muzejā apskatījām ekspozīciju “Latvijas putni un dzīvnieki”.

Skolēnu atsauksmes:

Abos muzejos bija ļoti interesanti, it īpaši patika ekspozīcija “Padomju laiki”, jo ekskursijas vadītāja ļoti aizraujoši stāstīja par divdesmitā gadsimta laiku. (I.Skrimble)

Man ļoti patika mūsu ekskursija. Mēs uzzinājām, ka 2016. gadā Aizkraukles Vēstures un mākslas muzejs uzsāka projektu: pastāvīgās ekspozīcijas “Padomju gadi” izveidošanu trīs stāvos. 2017. gadā tika pabeigta 1. kārtas realizācija, kas ir ieguvusi plašu sabiedrības atzinību. Otrās kārtas izveide tika noslēgta 2018. gada novembrī, līdz ar to pilnībā pabeidzot ekspozīciju. Mēs iepazināmies ar to laiku kultūras un sociālo dzīvi. Latvijas Dabas muzejā mēs iepazināmies ar Latvijas dzīvniekiem un putniem. Ļoti sīki mums pastāstīja par cilvēka organismu, mēs varējām apskatīt arī cilvēka iekšējos orgānus. Mēs apmeklējām arī “Lido” (K.Isakova)

Man ekskursija ļoti patika, īpaši ekspozīcija “Padomju laiki”. Bija interesanti uzzināt, kā dzīvoja mūsu vecāki, vecvecāki. Muzejā apskatījām arī padomju laika automašīnas. Tas bija aizraujoši! Latvijas Dabas muzejā mēs apskatījām putnu un dzīvnieku izbāzeņus. Aizraujošs bija gides stāstījums par Latvijas dzīvnieku pasauli un cilvēka uzbūvi. (P.Burdeļnaja)

9.a un 9.b klašu audzinātājas J.Ivanova, I.Rusiņa


Interešu izglītības centra „Lielvārdi” un ’’Zelmas maiznīcas’’ apmeklējums Lielvārdē

Visi mīl ceļot. Šoruden, 6.novembrī četrdesmit 4.a un 4.b klases skolēni devās uz Lielvārdi. Pa ceļam mēs labprāt aplūkojām rudens ainavas, bijām pārsteigti par mūsu Pļaviņu HES.

Projekta Nr.8.3.5."Karjeras atbalsts vispārējās un profesionālās izglītības iestādēs" ietvaros Lielvārdē mēs apmeklējām Izziņas un eksperimentu centru. Centrs "Lielvārdi" piedāvā interaktīvas izglītojošas nodarbības skolēniem par dažādām tēmām. Mēs piedalījāmies eksperimentos ar Elektrību un iepazināmies ar 3D modelēšanas un 3D printēšanas pamatiem.

Nodarbību vadītāju pavadībā skolēni sākumā apguva teorētiskās zināšanas un pēc tam tās nostiprināja praksē ar dažādiem eksperimentiem.

Šajā nodarbībās uzzinājām par to, kas ir elektrība un kur tā rodas. Iemācījāmies saslēgt dažādus slēgumus un uzzinājām, kādi drošības noteikumi jāievēro darbojoties ar elektroierīcēm!

Noskaidrojām, kas ir 3D datormodelēšana un kur to šodien pielieto. Skolēni paši iemēģināja roku telpiskajā modelēšanā, lai saprastu, ka izmantojot modernākās tehnoloģijas, šis process nav nemaz tik sarežģīts un, galvenais, tas ir aizraujoši! Bērni paši iemēģināja – savu skolas modeli.

Centrs "Lielvārdi" piedāvā vērtīgas nodarbības, kas var palīdzēt jauniešiem izvēlēties savu nākotnes profesiju un karjeru. Eiropas Sociālā fonda projekts “Karjeras atbalsts vispārējās un profesionālās izglītības iestādēs” piedāvā īstenot izglītības iestādēm šīs nodarbības.

Pēc tam mēs projekta “Skolas soma” ietvaros apmeklējām Lielvārdes novada Lielvārdes pagasta “Zelmas maiznīcu”, kuras pamatnodarbošanās ir mājražošana. Īpašniece Ligita Lastmane nodarbojas ar maizes cepšanu mājas apstākļos. Skolēniem tika dota iespēja ieskatīties mazās ceptuvītes darbībā, izskaidrots maizes ražošanas process. Visi bērni izcepa dažādus kliņģerus.

Kopā ar saimnieci Ligitu dziedājām tautas dziesmu. Pēc tam gājām rotaļās. Noslēgumā dzērām piparmētru tēju ar pašu ceptiem kliņģeriem.

Šis brauciens uz mums visiem atstāja neaizmirstamu iespaidu.

Gribam pateikties skolas administrācijai par doto iespēju organizēt šādu mācību ekskursiju.

Sirsnīgu pateicību izsakām autobusa vadītājam Vilnim Cirponim par uzmanīgo attieksmi pret mums!

Bērnu atsauksmes:

Maiznīcas saimnieki savu darbu dara patiesi un no sirds!

Man ļoti patika ekskursija! Sevišķi Zelmas maiznīca!

Interesanti bija eksperimenti ar elektrību!

Gribu vēl reizi apmeklēt šīs vietas!

Ļoti interesanti bija izveidot mūsu skolas modeli!

4.klašu audzinātājas: S.Jekaraševa, T. Novikova


Iniciatīvas “Latvijas skolas soma” ietvaros 26.11.2018. Jēkabpils 2.vidusskolas četrdesmit 2.klašu un speciālās izglītības klases skolēni apmeklēja Rēzeknes teātra “Joriks” muzikālo izrādi “RIEKSTKODIS” pēc E.Hofmaņa pasakas motīviem. Skolēni uzrakstīja atsauksmes par redzēto.

Lielisks brauciens!

           Nesen ar klasi mēs bijām ekskursijā Rēzeknē. Braucām ar autobusu. Autobusa šofere bija sieviete. Pa ceļam mūs baroja un mēs spēlējām spēles. Bija jautri. Kad atbraucām uz teātri, skatījāmies pasaku “Riekstkodis”. Aktieri uz skatuves dziedāja un dejoja. Skanēja skaista mūzika. Mēs uzzinājām, kā pasakas galvenais varonis kļuva par riekstkodi – pie visa bija vainīgas peles. Izrāde man ļoti patika. Bija skaisti un interesanti. Pēc uzveduma mēs atgriezāmies mājās  ar patīkamiem iespaidiem.                               

Iļja Skopenko, 2.bklase

26. novembrī visa mūsu klase devās ekskursijā uz teātri. Teātris atradās Rēzeknes pilsētā. Es īstā teātrī biju pirmo reizi. Izrādes nosaukums bija “Riekstkodis”. Izrāde man ļoti patika. Esmu ļoti apmierināts ar braucienu.

 VladislavsDeruks, 2.b klase

Šī gada novembrī visas otrās klases brauca uz izrādi. Braucām mēs ar autobusu, brauciens ilga pusotru stundu.Autobusā mēs spēlējāmies, runājām. Mums nebija garlaicīgi. Rēzeknes pilsētā izrāde notika kultūras namā. Zāle bija pilna. Mēs skaļi applaudējām aktieriem, tāpēc, ka uzvedums ļoti patika.

                                                                                  Kirils Krasuļenko, 2.bklase

Man ļoti patika brauciens ar klasi uz izrādi “Riekstkodis”Un uz skatuves visinteresantākās bija peles.

Dins Sekretovs, 2.аklase

Bija ļoti skaisti, neparasti, dīvaini, bailīgi, interesanti un aizraujoši. Man ļoti patika.

Aleksandra Seļivanova, 2.аklase

Izrāde bija lieliska. Man bija labi un es biju priecīgs.

Aleksandrs Barbakars, 2.аklase

Man ļoti patika izrāde. It īpaši patika Riekstkodis. Bija viņu žēl. Teātrī bija forši. Paldies!

Poļina Aļimkina, 2.аklase

Brauciens bija satriecošs! Izrāde bija ļoti interesanta, tikai žēl, ka tik īsa, un brauciens autobusā paskrēja ļoti ātri, kā viena minūte.

Vladlens Mālnieks, 2.а klase

 Nekad nebiju domājis, ka teātrī var būt tik tumšs, un patika mūzika.

Dmitrijs Aļimovs, 2.а klase

Teātrī ļoti patika. Bija jautri, forši un lieliski!

Kristiāns Maslobojevs, 2.аklase

 Teātrī es redzēju princesi, karali, karalieni. Kad peles dejoja, bija mazliet bail, bet es zināju, ka viss būs labi. Labs brauciens! Es atkal gribu uz teātri.

Darina Lukjanova, 2.аklase


Decembris- tas ir svētku un dāvanu gaidīšanas laiks. Arī mums- 8.a un 8.b klašu skolēniem- mūsu Valsts, par godu savai 100.-tajai dzimšanas dienai, 5.decembrī sagādāja dāvanu- ekskursiju uz Rīgu.

Laikapstākļi bija mums vēlīgi: nedaudz uzsala, nebija ne lietus, ne sniega.

Mūsu ceļojums sākās ar Latvijas Nacionālās bibliotēkas (jeb Gaismas pils), kura tiek uzskatīta par vienu no mūsdienu ievērojamākajām arhitektūras celtnēm Latvijā, apmeklējumu. Pēc tam mēs devāmies uz Vecrīgu, kur viesojāmies Latvijas Kara muzejā. Jau ieejot muzejā, ap mums virmoja vēstures “gars”, senās fotogrāfijas, dažādu gadsimtu ieroči, dokumenti, dažādu laikmetu un armiju karavīru formastērpi un ikdienas piederumi, kuri bija apskatāmi ekspozīcijās vairākos stāvos.

Piederību savas valsts vēsturei pilnīgāk palīdzēja izjust interaktīvā nodarbība “Lielais Ziemeļu karš Latvijas teritorijā 1700.-1710.gados”.

Batutu centra “Sky jump” apmeklējums un atpūtas centra “Lido” Ziemassvētku un Jaunā gada rotājumu pilnā atmosfēra palīdzēja mums visiem atcerēties bērnības priekus un izpriecāties no sirds.

Pēc brauciena mums visiem sirdīs palika patīkamas atmiņas un vēlēšanās izzināt pagātni un uzzināt jauno.

Oļesja Stankeviča 8.a, N.Zarkeviča, K.Mičko


 7. klašu skolēnu ekskursija “Latvijas skolas soma” ietvaros

2018. gada 7. decembrī 7.a un 7. b klases skolēni kopā ar klases audzinātājām V. Lovčinovsku un V. Mežaraupi, kā arī latviešu valodas un literatūras skolotāju J. Taškāni projekta “Latvijas skolas soma” ietvaros devās ekskursijā uz Rīgu. Ekskursijā devās 37 skolēni.

Kā apskates objektus izvēlējāmies Latvijas Nacionālo bibliotēku, Latvijas Kara muzeju. Dodoties mājup, apmeklējām pirmo iekštelpu batutu parku “Jump Space”.

Ekskursija Latvijas Nacionālajā bibliotēkā notika gidu pavadībā, tāpēc uzzinājām ļoti interesantus faktus, piemēram, pašlaik bibliotēkā strādā ap 400 darbinieku un dienā ir iespējams apkalpot 3000 lasītāju, viņu ērtībām ir iekārtotas tūkstoš lasītāju vietas, bibliotēkas krājumā ir vairāk nekā 4 miljoni vienību. Ikvienam ir iespēja dāvināt Latvijas Nacionālajai bibliotēkai sev nozīmīgu grāmatu, titullapā ierakstot vēlējumu vai personisku stāstu, kas saistās ar šo grāmatu. Tā kopā ar citām tiks glabāta Gaismas pils Tautas grāmatu plauktā, kas sniedzas piecu stāvu augstumā. Interesenti gida pavadībā var doties ekskursijā pa bibliotēku no pirmā stāva līdz divpadsmitajam. Ekskursanti uzzina par lasītavām un bibliotēkas piedāvātajiem pakalpojumiem, apskata Rīgas panorāmu no augšas. Ekskursijas tiek organizētas latviešu, krievu, angļu un vācu valodā. Latvijas Nacionālajā bibliotēkā apmeklētājiem pieejamas dažādas lasītavas- Periodikas lasītava, kuras krājumu veido Latvijā un citviet pasaulē izdotie laikraksti un žurnāli latviešu valodā, kā arī Latvijā citās valodās publicētie laikraksti un žurnāli. Materiāli saglabājušies no 18. gadsimta līdz mūsdienām. Audiovizuālajā lasītavā glabājas skaņu un video ieraksti, filmas, multimediju izdevumi, valodas mācību līdzekļu komplekti, aptverot periodu no 20. gadsimta sākuma līdz mūsdienām. Kolekcijā ietilpst klasiskās un populārās mūzikas un teātra mākslas ieskaņojumi, dabas skaņu un tehnisko trokšņu ieraksti. Pieejami arī operu, baletu un koncertu videoieraksti, kā arī dažādu žanru un tematikas filmas. Karšu un ģeotelpiskās informācijas lasītava piedāvā informāciju par Latviju un citām pasaules valstīm. Apmeklētāji var aplūkot kartes, pilsētu plānus, atlantus, globusus, tūrisma ceļvežus.

Latvijas Kara muzejā bija ekskursija pa muzeju un radošā darbnīca ”Kā kļūt par karavīru?” Ekskursijas laikā noskaidrojām, ka Latvijas Kara muzejs ir viens no vecākajiem muzejiem Latvijā. Varējām atklāt Latvijas militāri politisko vēsturi, apskatīt ieroču, foto, dokumentu, ordeņu, formas tērpu kolekcijas. Kā izaicinājums izrādījās radošā darbnīca, jo ne visi bija gatavi pildīt pavēles kā armijā. Par pavēles nepildīšanu bija sods- piepumpēšanās 5 reizes. Radošajā darbnīcā bija dažādi vēstures jautājumi (vajadzēja atpazīt Latvijas prezidentus, bija āķīgi jautājumi par armijas formu, izmēģinājām savu precizitāti šaujot mērķī- labākā izrādījās skolotāja Jolanta).

Tā kā mums, 7. klases skolēniem, patīk aktīvā izklaide un sports, tad lēkāšana uz batutiem Jump Space batutu parkā bija ne tikai jautra laika pavadīšana, bet arī liels ieguvums mūsu veselībai, jo lēkāšana uz batuta stiprina kaulus, locītavas, kā arī palielina kaulu blīvumu.

Skolēnu atsauksmes:

 • Man ļoti patika Latvijas Nacionālā bibliotēka, jo tā ir ļoti augsta un neparastas formas būve.(Artjoms Kozlovs, 7.b klase)
 • Latvijas Nacionālajā bibliotēkā es uzzināju, ka tā celta pēc G. Birkerta projekta. Iespaidīga celtne! Interesanta ekskursija, interesanti pavadīts laiks kopā ar klases biedriem. Noteikti apmeklētu vēl!( Jekaterina Zeņina, 7.a klase)
 • Latvijas Nacionālajā bibliotēkā bija interesanti! Bijām augšējā bibliotēkas stāvā, varējām apskatīt Rīgu no augšas. Kara muzejā bija interesanti stāsti par Latvijas vēsturi, interesantas ekspozīcijas!( Artūrs Krastiņš, 7.a klase)
 • Ekskursija izdevās! Interesanta informācija, atraktīvi gidi! Atgriezīšos vēlreiz!( Angelina Zapivalova, 7. a klase)
 • Visvairāk atmiņā paliks Latvijas Nacionālā bibliotēka. Daudz stāvu, katrs stāvs citā krāsā. Interesants fakts- varu uzdāvināt kādu grāmatu bibliotēkai! Tik daudz moderno tehnoloģiju! Noteikti apmeklēšu vēlreiz!( Anastasija Veličko, 7. a klase)
 • Gribu kļūt par policisti! Ekskursija Latvijas Kara muzejā mani  pārliecināja, ka piepildīt sapni var ar mērķtiecību, darbu.(Daniella Saveļjeva, 7. b klase)

12. klašu skolēnu ekskursija uz Melngalvju namu un Rīgas Motormuzeju

Ņemiet ekskursijas gida pavadībā!

2018. gada 7. decembrī 28 divpadsmito klašu skolēni un 2 pedagogi projekta “Latvijas skolas soma” ietvaros devās ekskursijā uz Rīgu. Apmeklējām Melngalvju namu un Rīgas Motormuzeju.

12. a klases audzinātāja Ludmila Movčane un 12. b klases audzinātājs Andris Lazdiņš kopā ar skolēniem klases stundā apsprieda, ko skolēni vēlas apskatīt projekta “Latvijas skolas soma” ietvaros, tad tika nosūtīti pieteikumi uz izvēlētajiem apmeklējuma objektiem.

Apmeklējam Rīgas vizītkarti – krāšņo Melngalvju namu! Apskatījām greznās, kristāla lustru apmirdzētās Melngalvju nama svētku zāles, izzinājām Melngalvju brālības pagātni 14. gadsimta pagrabos. Uzzinājām, ka Melngalvju nams celts 1334. gadā kā pilsētas elites centrālā sanāksmju un reprezentāciju telpa, kā arī tirgotāju sanākšanas un svinību vieta. Tā ir viena no krāšņākajām mūsdienu Rīgas celtnēm, kas glabā unikālu mantojumu par leģendām apvīto Melngalvju brālību.

Rīgas Motormuzejaekspozīcijā ir apskatāmi vairāk kā 100 unikāli senie spēkrati. Seno spēkratu ekspozīcija veidota kā aizraujošs stāsts par unikāliem spēkratiem, ievērojamām personībām un auto pasaules nozīmīgākajiem vēstures notikumiem.

Kas vislabāk patika?

 • Diāna, 12. a kl. : “Bija ļoti interesanti iepazīties ar arhitektūras objektiem, kuri tika atjaunoti, lai mēs varētu to visu redzēt un iepazīt.”
 • Aļina, 12. a kl. : “Ļoti ieinteresēja Melngalvju nams, īpaši gida stāstījums. Pārsteidza ēkas skaistums un greznība. Ļoti patika divas zāles, kā arī klases biedrs bruņinieka tērpā. Bija interesanti izkalt savu monētu. ”
 • Diāna, 12. a kl. : “Man bija ļoti interesanti klausīties gidu, kas stāstīja mums par to, kas notika Melngalvju namā. Motormuzejā patika aplūkot dažādus vecos auto. ”
 • Viktors, 12. b kl. : “Melngalvju namā es uzzināju ēkas vēsturi un to, kas tur atradās”
 • Aleksandrs, 12. b kl. : “Man ļoti patika ekskursija, it īpaši Motormuzejs, gids ļoti skaidri un interesanti pastāstīja par automašīnu vēsturi. Ekskursijas rezultātā uzzināju daudz jauna”.
 • Helēna, 12. b kl. : “Es sen gribēju apmeklēt Melngalvju namu, un beidzot mans sapnis piepildījās. Tur bija ļoti interesanti. Motormuzeju es apmeklēju jau otro reizi. Šoreiz bija interesantāk, jo ekskursija bija kopā ar gidu, varēja uzzināt arī daudz par automašīnu vēsturi. Mans ieteikums: brauciet uz Rīgas Motoru muzeju un ņemiet ekskursiju kopā ar gidu, tad varēsiet uzzināt daudz vairāk.”
 • Nadežda, 12. b kl. : “Bija ļoti interesanti apmeklēt Melngalvju namu no iekšpuses, es vairākas reizes redzēju to no ielas. Melngalvju manā ļoti patika skaistā arhitektūra, interesanti stāsti par nama dibinātājiem, par tradīcijām. ”
 • Lulu, 12. b kl. : “Man viss patika. Melngalvju namā bija ļoti skaisti, patika vēsturiskā atmosfēra. Interesanti bija skatīties filmu par ēkas rekonstrukciju. Motormuzejā mēs redzējām daudz interesanta vecām automašīnām”.

Ekskursijas laikā skolēni papildināja savas zināšanas par Latvijas kultūru un vēsturi, padziļināja zināšanas par auto tehnikas daudzveidību un attīstības vēsturi.

Paldies “Latvijas skolas somai!”

12. klašu audzinātāji L. Movčane un A. Lazdiņš


Radošās darbnīcas zinātkāres centrā ,,Zinoo” Daugavpilī.

6.decembrī projekta “Skolas soma ” ietvaros, mēs, četrdesmit divi 8.c un 5.c klases skolēni apmeklējām Dinaburgas cietoksni, Rotko mākslas centru un ,,Zinoo” centru Daugavpilī.

Mēs apskatījām gobelēnu izstādi, ka arī citus mākslas darbus Rotko centrā. Noklausījāmies gida aizraujošo stāstu par Dinaburgas cietokšņa likteni dažādos laika posmos un pastaigājamies pa tā teritoriju. Zēnus, protams, vairāk interesēja lielgabali, kuri eksponēti cietokšņa teritorijā, un visus ieinteresēja zirga spoks netālu no ieejas vārtiem. Bet meitenes bija sajūsmā no redzētā izstādē un no vietēja runča Ādolfa.

Zinātkāres centrā ,,Zinoo” mūs gaidīja radošā darbnīca, kur 8.klases piecas komandas būvēja tiltus no spageti makaroniem, katram darbam bija jāpiedalās konkursā “Visizturīgākais tilts”, bet 5.klases komandām no kartona, papīra, kokteiļsalmiņiem jābūvē trīsstāvu māja uz pāļiem, kurai jāiztur spēcīga zemestrīce. Tad tiltus pārbaudīja uz nestspēju, bet mājas – uz spēju izturēt zemestrīci. Tas bija tik tiešām aizraujoši! Vēl mums atlika laiks izmēģināt dažādus interaktīvus eksponātus –šķību istabu, iepazīties ar fizikas likumiem, spēlēt videospēli, uzrāpties uz klinšu sienas un citus. Viennozīmīgi, pavadīt laiku ,,Zinoo” centrā patiktu katram. Paldies par tādu iespēju “Skolas somai”!

                                          5.c, 8.c un klases audzinātājas M.Voitenko un I.Semjonova


 5.b un 5.c klases teātra apmeklējums Rēzeknē

13.februārī projekta “Skolas soma” ietvaros mēs, 5.b un 5.c klases 44 skolēni,  apmeklējām Rēzekni, kur skatījāmies Rēzeknes teātra “Joriks” izrādi “Sārtais ziediņš”.

Mēs iepazināmies un apskatījām Rēzeknes pilsētu, kura ir Latvijas republikas nozīmes pilsēta. Uzzinājām, ka pēc iedzīvotāju skaita tā ir septītā lielākā pilsēta valstī, ka pilsēta atrodas Rēzeknes upes ielejā un Rēzekne ir izvietojusies uz 7 pakalniem.

Iebraucot pilsētas centrā, mūsu redzeslokam pavērās piemineklis "Vienoti Latvijai", kurš ir Latgales atbrīvošanas piemineklis (tautā dēvēts “Latgales Māra”). Tas arī ir Rēzeknes simbols.

Mēs uzkāpām uz viena no šiem pakalniem, kur atrodas Rēzeknes ordeņa cietokšņa pilsdrupas; vērojām pilsētas skatus no turienes, uzklausījām skolotājas stāstu par pilskalna vēsturi, pētījām tuvāko apkārtni un mēģinājām iedomāties, kur kas varēja atrasties pirms pils tika nopostīta, kā cēla šo pili, kādus instrumentus un materiālus lietoja.

Blakus pakalnam vērojām ļoti interesantu celtni – Austrumlatvijas radošo pakalpojumu centru “Zeimuļs”. To sauc par mūsdienu arhitektūras pērli.

Apskatījām nozīmīgākās Rēzeknes vietas: Rēzeknes koncertzāli – Latgales vēstniecību GORS. Skolēni izteica vēlēšanos to apmeklēt kādā pasākumā. Ēkas tuvumā ir gan neliels atpūtas parks ar estrādi un rotaļu laukumu, bet interesantākais objekts ir koks ar sirsniņām, kurš nosaukts par “Sapņu koku”, kura “lapotne” kalpo par pamatu cilvēku pozitīvo emociju, atmiņu un vēlmju uzkrāšanai. Mēs arī sajutām prieku, atrodoties tam blakus.

Apskatījām no ārpuses Rēzeknes Jēzus sirds Katedrāli, kura ir slavena ar savām vitrāžām un pirmo Livonijas bīskapu – Svētā Meinarda un Svētā Alberta, attēlojumiem tajās. Uzzinājām, ka kopš 1995. gada te atrodas Rēzeknes-Aglonas diecēzes kūrija.

Nobraucām gar Olimpiskā centra atklāto baseinu un topošo stadionu pa tautā iesaukto serpentīna ceļu. Nedaudz laika pavadījām Rēzeknes kultūras un atpūtas parkā. Tur atrodas Raiņa piemineklis, skeitborda celiņi un rotaļu laukumi.

Ekskursijas noslēgumā mēs devāmies uz teātra studiju “Joriks”, kur noskatījāmies izrādi “Sārtais ziediņš”. Mums ļoti patika iestudējums, dekorācijas, atbilstīga mūzika, aktieru spēle un kostīmi. Neparasti bija tas, ka izrādē visi aktieri dziedāja, izrāde bija ļoti raita un iespaidīga. Daudzi skolēni teātri apmeklēja pirmo reizi, un bija sajūsmā par redzēto.

Saka, ka Rēzekne – pilsēta, kurā piepildās sapņi. Un mums tur patika. Paldies projektam „Latvijas skolas soma” par iespēju labāk iepazīt Latgales kultūras centru – Rēzekni – un baudīt tur teātra mākslu!

5.b, 5.c skolēni un klases audzinātājas S.Avišāne un M.Voitenko


Jēkabpils 2. vidusskolas 12.a un 12.b klases skolēni viesojas  Rīgas Doma ansamblī

    2019. gada 1. martā mēs devāmies uz Rīgu, vēlējāmies apmeklēt izstādi “Skola 2019” un projekta “Skolas soma” ietvaros Rīgas vēstures un kuģniecības muzeju.  Rīgas vēstures un kuģniecības muzejs atrodas Rīgas vēsturiskajā centrāRīgas Doma ansamblī, ko veido baznīca, gotiskā krusteja un muzejs. 

Ekskursijas sākumā gids pastāstīja mums, ka šis muzejs ir vecākais publiskais muzejs Latvijā un Baltijā, kurā apskatāma plaša ekspozīcija 16 zālēs par Rīgas rašanos un attīstību vairāk nekā 800 gadu laikā, kā arī par kuģniecību Latvijas teritorijā no 10. gadsimta līdz mūsdienām.

Muzejā redzējām vienu no Rīgas senajiem brīnumiem un simboliem – 17. gadsimta skulptūru "Lielais Kristaps". 

Nākamajā zālē mūs sagaidīja viduslaiku bruņinieki un demonstrēja savus ieročus. Katram bija iespēja piemērīt bruņinieku bruņas, paņemt rokā zobenu, nofotografēties ar kaujas cirvi un bruņucepuri. 

Mums bija iespēja aplūkot daudzus unikālus eksponātus: Rīgas bendes zobenu, rotas, darbarīkus, ieročus, apģērbus un mākslas darbus; 13. gadsimta "Rīgas kuģi"; ļoti skaistus Rīgas sudrabkaļu darinājumus. Ļoti patika Kolonnu zāle, kura bija  celta pilsētas bibliotēkas vajadzībām bijušā Doma klostera austrumu spārna otrajā stāvā pēc arhitekta Kristofa Hāberlanda projekta. Tā uzskatāma par vienu no izcilākajām klasicisma sabiedriskajām telpām Rīgā.  

Pēc muzeja ekspozīcijas apskates mēs nokāpām Rīgas Doma krustejā, kur uzreiz varēja just gadsimtu elpu, jo tā celta 13. gadsimtā. Gids pastāstīja, ka krusteja ir 118 metru garš agrās gotikas meistardarbs. Sākotnēji krusteja savienoja arhibīskapa katedrāli Rīgas Domu ar klosteri – augstākās garīdzniecības padomes mītni. Rietumu spārnā darbojās 1211. gadā dibinātā Domskola.  16. gs. klosteris beidza pastāvēt un tā telpas izmantoja saimnieciskām vajadzībām. Krustejā var apskatīt Rīgas vēstures un kuģniecības muzeja kolekcijas: lielgabalus un lodes, kapaplāksnes… 

Visvairāk mums patika Doma baznīcā, gandrīz visi skolēni te bija pirmo reizi. Doma baznīca pārsteidz ar savu iespaidīgo lielumu, greznumu un senlaiku gaisotni. Un, protams, 1884. gadā tapušās ērģeles ar 6800 stabulēm, kas savulaik bija lielākās pasaulē. 

Pateicamies programmai “Latvijas skolas soma” par sniegto iespēju ieskatīties  Rīgas vēstures nozīmīgākajos brīžos, uzzināt daudz interesantu faktu par skaisto Rīgas vizītkarti- Doma ansambli.

 Jēkabpils 2. vidusskolas 12. a klases skolnieces

Diāna Noveičuka un Diāna Jageloviča


11.a klases ekskursija uz Rīgu

 Mēs pastāstīsim par šo aizraujošo, piedzīvojumu pilno ekskursiju.

Vispirms, projekta “Skolas soma” ietvaros, mēs aizbraucām uz Motormuzeju (“Skolas somas” programmas ietvaros). Tur mēs apskatījām senās automašīnas, kuras mūsdienās vairs nav redzamas uz ielām. Ļoti interesanti bija uzzināt par automašīnu ražošanas vēsturi, bija daudz jaunu faktu, kuri mums likās ļoti aizraujoši. Patīkami pārsteidza tas, ka muzejā bija brīnišķīgs un daudzveidīgs dizains, daudz vietu, kur var veidot skaistas bildes un jauki pavadīt laiku.

Tālāk mēs apmeklējam centru “Accenture”, tur mēs daudz uzzinājām par jaunākajām tehnoloģijām. Bija aizraujoši vērot ieprogrammēta robota darbību. Darbinieki stāstīja par savu darbu, centra darbību un dažādām neparastām lietām.

Pēc tam, projekta Nr.8.3.5."Karjeras atbalsts vispārējās un profesionālās izglītības iestādēs" ietvaros, mēs apmeklējām mācību iestāžu izstādi Ķīpsalā. Liels paldies organizatoriem par lielisko izstādi! Daudziem iegūtā informācija noderēs, izvēloties nākotnes profesiju un veidojot karjeru.

Visiem jauniešiem un skolotājiem ekskursija palika atmiņā, un par to ir labas atsauksmes. Mācību ekskursija bija ļoti interesanta. Marijas viedoklis par ekskursiju ir šāds: ,,Mēs bijām Rīgas Motormuzejā, kur uzzinājām daudz jauna par mašīnbūves vēsturi, arī jautri pavadījām laiku centrā ,,Accenture”. Tur mums pastāstīja par visjaunākajām tehnoloģijām. Ķīpsalā mums bija iespēja uzzināt vairāk par savu sapņu profesiju un uzdot jautājumus par dažādām mācību iestādēm. Iegūtā informācija bija ļoti noderīga.”

Pateicamies par iespēju doties interesantā un izglītojošā ekskursijā par  valsts piešķirtajiem  līdzekļiem.

11.a klases skolnieces Diāna Ivanova un Marija Klencare


Cita Rīga 10.a un 8.b klases skolēnu acīm

2019.gada 9.aprīlī projekta „Latvijas skolas soma” ietvaros 8.b un 10.a klases skolēni devās ekskursijā uz Latvijas galvaspilsētu – Rīgu. Tā bija lieliska iespēja izbaudīt viduslaiku arhitektūru, iepazīt citu Rīgu. Pateicoties gida aizraujošajam stāstījumam, mēs nokļuvām pilnīgi citā pasaulē. Iespaidīgi izskatījās lodziņš, kurā bende izlika melnu cimdu, ja bija gaidāms nāvessods. Mēs gājām pa ieliņu, pa kuru tika vesti uz nāvi notiesātie.

Apskatījām to, par ko runājām vēstures stundās: Sv. Pētera baznīcu, Rolanda statuju, Melngalvju namu, Doma baznīcu.

Doma baznīca pārsteidza ar savu varenību, vitrāžām logos, interjeru.

Visspilgtāko iespaidu atstāja ekskursija Melngalvju namā. Tā pagrabos, kad turējām rokās bruņukreklu un zobenu, mēs sajutāmies kā viduslaiku bruņinieki. Par piemiņu mums paliks monēta, kuru paši izkalām.

Melngalvju nama zāles žilbināja ar savu mirdzumu, bagātību. Tik daudz zelta, kristāla lustru un trauku mēs nebijām redzējuši! Neviļus radās vēlme paviesoties neprecētu, bagātu vācu tirgotāju sabiedrībā.

Atgriezties 21.gadsimtā nemaz negribējās. Tomēr brauciens beidzās. Paldies par iespēju labāk iepazīt mūsu valsts vēsturi!

 Skolēnu atsauksmes:

„Man ļoti patika Melngalvju nams, kur mēs uzzinājām, kā radās tā nosaukums un daudz ko citu. Kā arī patika staigāt kopā ar gidu pa Vecrīgu, jo es ieguvu jaunu informāciju, ko vēl nezināju līdz šim.”

„Ļoti patika ekskursija Melngalvju namā un Vecrīgā gidu pavadībā. Tagad daudz vairāk zinu par baznīcām un citām vēsturiskajām ēkām. Arī informāciju par Melngalvju brālībām es iepriekš nebiju dzirdējusi.”

„Man iepatikās gids, kurš mums stāstīja par Vecrīgu, un patika arī Melngalvju namā, jo arī tur mums interesanti stāstīja par šī nama vēsturi. Pats Melngalvju nams izskatījās skaisti. Man viss patika. Es esmu apmierināts!”

„Ļoti patika Melngalvju namā. Lielisks gids, ļoti interesanti stāstīja. Protams, pašam izkalt monētu bija aizraujoši.”

10.a, 8.b skolēni un klases audzinātājas Ž.Vinogradova un N.Zarkeviča


Gaismas pils un Melngalvju nama apmeklējums

28. martā 9.a un 9.b klases skolēni devās braucienā uz Latvijas galvaspilsētu Rīgu.

Brauciena mērķis bija Gaismas pils jeb Latvijas Nacionālās bibliotēkas un Melngalvju nama apmeklējums.

Dalāmies ar mūsu iespaidiem no redzētā un dzirdētā:

Poļina Burdeļnaja, 9.b

Man patika ekskursija, īpaši Melngalvju nams, kur bija 5D. Bija ļoti interesanta informācija, kuru varēs izmantot vēstures eksāmenā.

Inese Skrimble, 9.b

Šī semestra ekskursija bija ļoti aizraujoša. It īpaši man patika Melngalvju nams, kur bija greznas zāles un gleznas. Vēl mēs apmeklējām Nacionālo bibliotēku, kur mums pašiem vajadzēja orientēties šajā ēkā.

Valērija Radionova, 9.b

Visvairāk man patika Melngalvju namā, jo es atcerējos to, ko agrāk mācījos vēstures stundās. Kā arī man patika Nacionālā bibliotēka, jo es jau agrāk to gribēju apmeklēt. Diemžēl mēs tur bijām ļoti neilgu laiku.

Karina Isakova, 9.b

28.03.2019. mēs ar klasi braucām ekskursijā uz Rīgu. Tur mēs apmeklējām Latvijas Nacionālo bibliotēku un Melngalvju namu. Visvairāk man patika Melngalvju nams, jo tur mums plaši pastāstīja par šīs vietas vēsturi.

Aļona Krutova, 9.b

Ekskursija izdevās ļoti interesanta. It īpaši man patika uzdevums, kas bija iedots Nacionālajā bibliotēkā. Tur mums izdevās patstāvīgi izpētīt telpas.

Dana Blakunova, 9.b

No šīs ekskursijas es neaizmirsīšu lielās gleznas, kuras mums parādīja Melngalvju namā. Neaizmirsīšu arī tos interesantos faktus, par kuriem mums pastāstīja gids, tērpts simboliskā tērpā.

Cik labi, ka pastāv iespēja skolu jaunatnei bez maksas ceļot pa Latviju, pieredzēt Latviju, izzināt un iepazīt Latvijas vērtības.

 9.b klases skolēni un audzinātāja I.Rusiņa


7.klašu skolēni Rīgas muzejos

           26. aprīļa rīts sākās ar labu noskaņojumu, jo mēs, 7.a un 7. b klases skolēni, kopā ar klases audzinātājām V. Lovčinovsku un V. Mežaraupi, kā arī ar skolotāju J. Taškāni projekta “Skolas soma” ietvaros devāmies ekskursijā uz Rīgu. Pirmais apskates objekts bija Rīgas Motormuzejs. Motormuzejā mūs sagaidīja draudzīgi gidi.

Rīgas Motormuzejs - lielākais un modernākais seno spēkratu muzejs Baltijas valstīs.  Muzeja ekspozīcijā ir apskatāmi vairāk kā 100 unikāli senie spēkrati, bet muzeja krājums arvien tiek papildināts ar nozīmīgiem jaunieguvumiem. Seno spēkratu ekspozīcija veidota kā aizraujošs stāsts par unikāliem spēkratiem, ievērojamām personībām un auto pasaules nozīmīgākajiem vēstures notikumiem. Muzeju varējām  iepazīt ar modernu, daudzveidīgu multimediju un dizaina palīdzību, līdzdarbojoties dažādās interaktīvās nodarbēs. Bija sajūta, ka nokļūstam citā laikā, tālā pagātnē. Ieraugot pirmo automobili, kuram bija trīs riteņi, sākumā domājām, ka tas ir velosipēds. Uzzinājām, kā attīstījusies auto vēsture pasaulē un Latvijā. Jauki, ka muzejā bija arī dažādas interaktīvās lietas, piemēram, ikkatrs varēja izbaudīt, kā strādā ātrumkārba, bija piedāvātas spēles planšetēs, piemēram, vienai mašīnai varēja mainīt izskatu, tur bija arī autobuss, kurā varēja iekāpt un sajust, ka it kā tas brauc pa īstam. Jauki, ka Latvijā ir tik moderni muzeji! Tālāk mūsu ceļš bija uz Rīgas vēstures un kuģniecības muzeju, jo ieplānots bija apskatīt vecāko publisko muzeju Latvijā un vienu no vecākajiem Eiropā. Mēs iepazināmies ar Rīgas rašanās vēsturi un attīstību vairāk kā 800 gadu laikā. Muzejā bija unikālas vēstures liecības - senlatviešu rotas, ieroči un darbarīki. Latviešu valodas skolotājas Vinetu un Jolantu iepriecināja tas, ka bez aizķeršanās varējām izstāstīt teiku par Lielo Kristapu, jo tas ir arī viens no muzeja eksponātiem. Īpašs piedzīvojums ekskursijas - lekcijas gaitā bija iespēja pašiem apskatīt, aptaustīt, izpētīt vairākus arheoloģiskajās ekspedīcijās iegūtos priekšmetus - zobenus, šķēpus, alebardes, arbaletus, stopus un bultas. Laiks paskrēja nemanot.

Pateicoties projektam „Skolas soma”, mēs mācījāmies darot. Kopīgi guvām pozitīvas emocijas, eksperimentējām, pētījām, secinājām, sadarbojāmies un uzzinājām daudz ko jaunu, bijām kopā. Vēsture, tradīcijas, cilvēki, notikumi, daba – tā ir Latvija, kuru mēs iepazinām šajā mācību gadā.

V. Mežaraupe, 7.b klases audzinātāja


Ceļojums no 16. gadsimta līdz “padomju gadiem”

Jēkabpils 2. vidusskolas 12.a un 12.b klases skolēnu ekskursija uz Rundāles pili, Bausku un Aizkraukli

Skaistā, saulainā un siltā pavasara dienā pēdējo reizi savā skolas dzīvē devāmies mācību ekskursijā. Programma bija plaša: Rundāles pils muzejs (tā gadījās, ka pa 12 skolas gadiem klases ekskursijā uz Rundāli nebijām devušies), Rīgas Motormuzeja filiāle Bauskā, ekspozīcija  “Padomju gadi" Aizkraukles Vēstures un mākslas muzejā. 

Rundāles pils ansamblis – izcilākais un skaistākais baroka un rokoko arhitektūras un mākslas piemineklis Latvijā. No gida stāstījuma uzzinājām, ka pils celta Kurzemes hercogam Ernstam Johanam Bīronam pēc arhitekta F. B. Rastrelli projekta divos periodos - no 1736. līdz 1740. gadam un no 1764. līdz 1768. gadam. Pils austrumu korpusā mūs pārsteidza reprezentācijas telpas – Zelta zāle, Baltā zāle un Lielā galerija. Centrālajā korpusā - hercoga apartamenti – parādes saloni un privāto apartamentu telpas, bet rietumu korpusā – pilnībā restaurētas hercogienes apartamentu telpas. Varējām iepazīties ar lietišķās mākslas, tēlotājmākslas un kultūrvēsturiskām izstādēm. Tad devāmies apskatīt franču stila regulāro parku ar rožu dārzu, Zaļo teātri un strūklaku. 

Rīgas Motormuzeja filiālē Bauskā divās plašās telpās mūs sagaidīja liela seno spēkratu izstāde - ekskluzīvi vieglie auto, ar kādiem latvieši devās izbraukumos pagājušā gadsimta 30.-50. gados, bet lauku noskaņu radīja traktori, kuļmašīna, autoveikals un citi 20.-30. gadu lauksaimniecības un kara tehnikas paraugi. Visvairāk atmiņā palika traktori Forg Fordson un Lanz Buldog, kā arī vieglie automobiļi Pobeda un Mosvič.

Pēdējais ceļojuma punkts - ekspozīcija “Padomju gadi" Aizkraukles Vēstures un mākslas muzejā. Liekas, ka laika mašīna pārnesa mūs, 2019. gada 12. kl. Absolventus, 60 gadus senā vēsturē, mūsu vecvecāku bērnības laikā. Atmiņā palika partijas funkcionāra kabinets, gāzētā ūdens aparāts, medicīnas kabinets. Atsevišķas telpas veltītas emigrācijai, padomju gadu represijām, valsts struktūrām (milicija, armija) un sportam. Daudzi priekšmeti no muzeja ekspozīcijas mums bija labi pazīstami: kādam vasarnīcā vēl stāv tāda sekcija, kāds atceras traukus, ko redzēja pie vecmammas…   

Ceļojums 300 gadu ilgumā. Tā vienā teikumā varam raksturot šo braucienu. Paldies “Skolas somai” par iespēju labāk iepazīt Latviju un lieliski kopā pavadīt laiku.

2019. gada 26. aprīlī 

Jēkabpils 2. vidusskolas 12. a klases skolnieces

Diāna Jageloviča un Diāna Noveičuka


 

 

5.a klases skolēnu ekskursija projekta “Skolas soma” ietvaros

 27.maijā mēs, 5.a klases  skolēni,  apmeklējām Rēzekni, kur skatījāmies Rēzeknes teātra “Joriks” izrādi “Sārtais ziediņš”. Mums ļoti patika iestudējums, dekorācijas, atbilstīga mūzika, aktieru spēle un kostīmi. Neparasti bija tas, ka izrādē visi aktieri dziedāja, izrāde bija ļoti raita un iespaidīga. Daudzi skolēni teātri apmeklēja pirmo reizi, un bija sajūsmā par redzēto.

 Pēc tam mēs devāmies uz Gaigalavu. Gaigalavā, savā senlaiku mūzikas instrumentu darbnīcā, mūs gaidīja Gunārs Igaunis. Mūzikas stundās mēs runājām par latviešu un krievu tautas mūziku. Arī iepazināmies ar latviešu un krievu tautas instrumentiem, klausījāmies, kā instrumenti skan, apskatījām ilustrācijas.

 Gunārs Igaunis ir liels mūzikas instrumentu  kolekcionārs, viņš arī pats tos darina un spēlē. Viņa ekspozīcijā ir vairāk nekā 100 dažāda veida instrumenti, kas pēdējo 120 gadu laikā tika spēlēti Latvijas teritorijā - akordeoni, ermoņikas, garmoškas, bajāni, kokles, cītaras, cimboles un daudzi citi. Vecākais viņa kolekcijas eksemplārs ir simtgadīgais akordeons. Gunārs Igaunis arī izgatavo un remontē mūzikas instrumentus. Izgatavošanas tehniku Gunārs apguvis pats. Muzeja saimnieks ļauj arī katram sajusties kā muzikantam. Gunāram Igaunim ir savas metodes, kā viesus īsā laika sprīdī pārvērst muzicējošā orķestrī, to viņš laikam apguvis, strādājot par pedagogu mūzikas skolā.

Apmeklētājiem piedāvā noklausīties stāstus par instrumentu vēsturi un izgatavošanas procesu. Viesi var iesaistīties muzicēšanā, kā arī pasūtīt un iegādāties pašdarinātus instrumentus.

Pateicamies par piešķirtajiem valsts līdzekļiem šai interesantajai un izglītojošajai ekskursijai. Mēs visiem iesakām apmeklēt šo brīnišķīgo muzeju.

5.a klases skolēni un klases audzinātāja I.Korabovska


6.klašu ekskursija “Latvijas skolas soma” ietvaros

Šī gada 25.aprīlī Jēkabpils 2.vidusskolas 6.a un 6.b klases skolēni (kopā 47 skolēni) un viņu skolotājas I.Velecka, L.Kravcova un L.Koņeva devās mācību ekskursijā uz Jaunpils pili projekta “Skolas soma” ietvaros.

Ekskursijas laikā gide kopā ar bērniem  devās pastaigā pa pili, sniedzot ieskatu bruņinieku pils vēsturē, sadzīves notikumos un ievērojamāko personu dzīves stāstos.  Skolēni tika iepazīstināti ar pils celtniecības noslēpumiem, arhitektūras detaļu simboliku, pils iekšējās kārtības ruļļiem, barona un galminieku ikdienu, galma manierēm, viduslaiku audzināšanas metodēm, bruņinieku ieroču valdīšanas māku. Ekskursijas aktivitātes norisinājās pils pagalmā, tornī un Vīna pagrabā. Bērniem tika sniegta iespēja ne tikai apskatīt, bet arī paturēt rokās viduslaiku ieročus. Ekskursijas noslēgumā par godu pils viesiem šāva senais zviedru lielgabals.

Jaunpils pils apmeklējums deva skolēniem iespēju gūt jaunas zināšanas viduslaiku vēsturē.

Skolēnu atsauksmes par ekskursiju:

 • Violeta (6.a): Jaunpils pilī mums stāstīja par senajiem laikiem, kad dzīvoja bruņinieki. Pilī dzīvoja baroni. Senatnē tikai bagāti cilvēki varēja kļūt par bruņiniekiem. Lai varētu atpazīt bruņiniekus, viņiem bija speciāli karogi. Jaunpils pils bruņinieku karogu rotāja melnais krusts.
 •  Linda(6.a): Ekskursija bija interesanta. Mēs braucām uz Jaunpils pili. Mums stāstīja par muzeju, un mēs uzzinājām par to, ka šajā pilī dzīvo spoks Brunis. Muzeja darbinieki mums rīkoja spēles, tas man ļoti patika. Noslēgumā mūs uzcienāja ar garšīgu tēju un pankūkām. 
 • Alīna (6.a): Es piedalījos ekskursijā uz Jaunpils pili. Tur bija ļoti interesanti. Mums pastāstīja par bruņinieku spoku. Bija interesanti uzzināt, ka bruņinieki mazgājās 3 reizes gadā. Pilī bija ļoti skaisti. Mēs spēlējām spēles. Spēles bija dažādas: cīņas ar maisiem, boulings, “krustiņi un nullītes”, loka šaušana. Man tur ļoti patika.

Paldies projektam “Skolas soma”!

Skolotājas I.Velecka un L.Kravcova


Ekskursija  uz Daugavpils Novadpētniecības un mākslas muzeju

 2019. gada 9.maijā Jēkabpils 2.vidusskolas 1. klašu skolēni apmeklēja Daugavpils Novadpētniecības un mākslas muzeju.

Daugavpils Novadpētniecības un mākslas muzejs ir viens no vecākajiem un lielākajiem muzejiem Latgalē. Tas dibināts 1938. gadā, un atrodas vienā no pilsētā skaistākajām jūgendstilā celtajām ēkām, kura ir kultūrvēsturisks arhitektūras piemineklis. 

Muzejā mēs apskatījām ekspozīciju - “Daugavpils novada kulturvēsture”.
Ekspozīcija sniedza ieskatu novada vēsturē no 9. gadsimta līdz pat 1940. gadam. Tajā bija eksponēti autentiski priekšmeti, kuri stāsta par novada pagātni. Ekspozīcijā īpaša uzmanība veltīta notikumiem, kas ir saistīti ar 13. gs. celto Dinaburgas pili un 19. gs. celto Dinaburgas cietoksni. Turpinājumā mēs pievērsāmies dabai, aplūkojot ekspozīciju “Daugavpils novada daba”. Bērni uzzināja par novadam raksturīgākajiem dzīvniekiem, ieguva informāciju par skujkoku un jaukto koku mežiem, aplūkoja retus un aizsargājamus augus un dzīvniekus, kuri ir iekļauti Latvijas Sarkanajā grāmatā. Bagāti un daudzveidīgi tika pārstāvēta novada kukaiņu fauna. Ekspozīcijā varēja iepazīt dažādus dabas retumus, atklāt daudzus dabas noslēpumus un iegūt jaunas zināšanas par Latvijas dabu.

Eksursija tika organizēta interaktīvā formā. Stāsts bija veidots bērnu uztveres līmenī, bija daudz spēļu un interesantu uzdevumu, jaunā informācija bija aizraujoša un saprotama, tāpēc bērniem nekļuva garlaicīgi.

Pēc ekskursijas bērniem bija piedāvāta iespēja piedalīties ļoti interesantā nodarbībā par etiķeti - "Etiķete laika griežos". Skolēni uzzināja par uzvedības normām senatnē, mācījās uzvesties pie galda. Radošajā darbnīcā bērniem tika piedāvāta iespēja izveidot savu vēdekli un uzrakstīt savu vizītkarti ar spalvu.

Ekskursija bērniem ļoti patika, tādēļ pateicamies iniciatīvai “Latvijas skolas soma” par iespēju izzināt Daugavpils novadu.

                                              Bērnu atsauksmes par redzēto:

Vladislāvs Murāns, 1.а klase:  “Man patika rakstīt ar spalvu. Tas bija ļoti grūti."

Daniils Ļebedevs, 1.bklase: “Man patika ekskursijā viss, kas tur bija. Bet visvairāk – pils un rakstīt ar tinti.” 

Marija Dubovska, 1.аklase: “Bija ļoti interesanti. Man patika veidot savu vēdekli.” 

Renāte Račko, 1.b klase: “Ekskursija man patika. Tur mēs uzzinājām daudz jaunas un interesantas lietas. Man iepatikās istaba pilī.” 

Iļja Iļuks, 1.аklase: “Muzejā bija interesanti. Man patika skelets un bruņas. 

Vitalijs Ivanovs, 1.bklase: Tur bija ļoti interesanti. Tur bija ļoti senas pils makets. Muzejā bija īstas bruņas.”

Polina Grigorjeva, 1.b klase: “Ekskursijā man ļoti patika veidot vēdekli, un ar mums daudz spēlējās.”

Nika Peškova, 1.аklase: “Man ļoti patika brauciens ar klasi uz muzeju. Bija ļoti interesanti.”

Informāciju apkopoja 1.a  un 1.b klases audzinātājas T.Karnauhova un J. Džeikuna


Jēkabpils 2.vidusskolas skolēni elektroenerģijas ražotnē un ādas izstrādājumu darbnīcā

 2019.gada 23. maijā Jēkabpils 2.vidusskolas 2.а un 2.b un S klases 45 skolēni devās mācību ekskursijā uz Kokneses Ādas izstrādājumu darbnīcu „Mazā Kāpa”, Ķeguma HES un Enerģētikas muzeju.

 Mācību ekskursija atbilda šādām “Latvijas skolas soma” saturiskajām jomām:

 • Latvijas kultūras vērtības un laikmetīgās izpausmes
 • Zinātnes un inovāciju attīstība Latvijā
 • Latvijas daba un kultūrainava

Ekskursijas mērķis:

 • Iepazīšanās ar Latvijas enerģētikas mantojumu.
 • Uzzināt par Ķeguma spēkstacijas vēsturi.
 • Apgūt elektrodrošības zināšanas.
 • Iepazīt ādas darbnīcu, tās izstrādājumus un tapšanas gaitu.
 • Sava suvenīra izgatavošana.
 • Gūt izpratni par ētiskajām vērtībām – godīgumu, čaklumu, uzticību, draudzību.
 • Attīstīt pilsoniskās aktivitātes prasmes.

Pirms ekskursijas skolēni tika iepazīstināti ar ādas darbnīcu, tās izstrādājumiem un tapšanas gaitu, ar uzvedības normām ādas darbnīcā. Iepriekš  tika novadīta dabaszinību mācību stunda “Elektrība”. Iepazināmies ar drošības noteikumiem Ķeguma HES.

Skolēnu atsauksmes:

“Mēs ar klasi braucām ekskursijā. Mēs braucām uz Koknesi. Mēs taisījām atslēgu piekariņu. Pēc tam braucām uz Ķeguma HES, tur bija interesanti. Un vēl aizgājām uz Latvenergo muzeju. Man ļoti patika.” Alimkina P.

 “Man patika, ka mēs bijām Koknesē. Tur mēs bijām ārā un tur bija suns. Mēs taisījām atslēgu piekariņu.” Zujevs D.

 “Man patika braukt ar autobusu, taisīt atslēgu piekariņu un spēlēties ar suni.” Sekretovs D.

“Mēs braucām uz Koknesi un Ķeguma HES. Mēs taisījām atslēgu piekariņus. Vēl mēs dzērām tēju un spēlējāmies ar suni.” Seļivanova A.

                             O.Demčenko, J.Jaskova, I.Ozoliņa


Pasaules izzināšana Latvijas Dabas muzejā

 

29.05.2019. 3.klašu skolēni devās ekskursijā uz Latvijas Dabas muzeju Rīgā. Šī lieliskā iespēja mums tika sniegta valsts programmā “Latvijas skolas soma”.

Latvijas Dabas muzejs – tā ir lieliska laika pavadīšana –  modernas un interaktīvas ekspozīcijas, daudzveidīgas izstādes, ekskursijas gidu pavadībā, izzinoši un daudzveidīgi vides izglītības pasākumi, dabas izpēte, aktuāli notikumi un jaunumi dabas pasaulē, plašas dabas bagātību kolekcijas. Tās ir tikai dažas lietas, kas raksturo Dabas muzeju.

    Kā kustas planēta Zeme? Kāpēc dažās zemeslodes vietās ir ļoti karsts, bet citur savukārt – ļoti auksts? Zemes un saules kustīgā modeļa – telūrija – demonstrējums palīdzēja labāk saprast, kāpēc uz mūsu planētas ir tik atšķirīgi dabas apstākļi. Atšķirīgi esam arī mēs – cilvēki. Kur un kā dzīvo dažādu tautību pārstāvji? Mums, kā spēles dalībniekiem, bija iespēja „izdzīvot” dažādu zemeslodes tautību dzīves veidu, sekojot viņu tradīcijām. Bija sagatavoti spēļu modeļi – dažādu atšķirīgu cilvēku manekeni, tiem atbilstošie mājokļu tipi, sadzīvei nepieciešamie priekšmeti; kā arī uzdevumu komplekti, kuros bija jāatrod pareizās atbildes. To visu uzzināt un izjust ļāva mums nodarbība “Ceļojums pa kontinentiem – daba un cilvēki”.

3.a klases audzinātāja J.Blumentāle


 

Latvijas dabas un kultūras izzināšana

            Lietainā 27.maija rītā Jēkabpils 2.vidusskolas 4.klašu skolēni ar klases audzinātājām devās ekskursijā. Vispirms bija paredzēts apmeklēt Rēzeknes teātri “Joriks”. Pēc teātra izrādes noskatīšanās, daudzi skolēni atzina, ka labprāt vēl apmeklēs šo teātri, jo ļoti patika profesionāļu uzstāšanās.

            Pēc izrādes uz autobusu visi devās priecīgi un emocionāli saviļņoti, jo bija paredzēts pikniks. Bija iespēja noklausīties interesantu stāstu par Lubānas ezeru, lielāko ezeru Latvijā, izstaigāt apkārtni un aplūkot vietu, kur tiek audzētas karpas. Pie Lubānas ezera visi arī garšīgi paēda.

Nākamā pietura - Teirumnīku purva taka, kas ir  ap 800 m gara laipu taka, kur var iepazīt augstā purva ainavu, Teirumnīku ezeru un purva augu valsti. Pa purvu varēja pastaigāties un elpot tīru gaisu, nedaudz gan traucēja lietus. Bet visi bija apmierināti ar šo braucienu.

Mājupceļā bija doma labāk iepazīt arī Teiču purvu, kas ir arī dabas rezervāts. Diemžēl ekskursija pa dabas rezervātu nenotika nelabvēlīgu laika apstākļu dēļ.

            Kopumā ekskursija bija gan izglītojoša, gan izklaidējoša, tādēļ liels paldies programmai “Latvijas skolas soma”, kas ļauj labāk iepazīt un izzināt Latviju.

4.a un 4.b klases audzinātājas S.Jekaraševa un T.Novikova

 

 

 

 

 

 

 

 

 

SKOLAS KONTAKTIContribute!

Powered by Joomla!®. Designed by: joomla 1.6 templates web hosting Valid XHTML and CSS.