top of page
  • Writer's pictureJēkabpils 2. vidusskola

7.a un 7.b klase “Latvijas Skolas soma” ietvaros bauda kultūru

2024.gada 26.aprīlī mēs, 7.a un 7.b klases skolēni, devāmies ekskursijā uz Rīgu, lai ‘’Skolas soma’’ ietvaros apskatītu  mūsu Gaismas pili – Latvijas Nacionālo bibliotēku. Pirms ekskursijas uzzinājām dažus interesantus faktus: komponista Jāzepa Vītola balāde "Gaismas pils" ir latviešu  Dziesmu svētku simbols, tādēļ arī Latvijas Nacionālās bibliotēkas ēka veidota kā simbols un atgādinājums par Latvijai nozīmīgiem vēsturiskiem notikumiem un tās valstiskuma veidošanos, kā arī sumina valsts atdzimšanu un tās atjaunoto kultūras bagātību krājumus, Latvijas Nacionālā bibliotēka dibināta 1919.gadā, tās jauno ēku projektējis ASV dzīvojošais latviešu arhitekts Gunārs Birkerts. 2008.gadā sākta jaunās ēkas būvniecība, un 2014.gadā Gaismas pils tika atvērta apmeklētājiem.

  Ceļš uz Rīgu nešķita kā vesela mūžība, jo pa autobusa logiem pavērās brīnumaini dabas skati un visiem bija labs noskaņojums. Mērķis bija viegli sasniedzams, jo bibliotēkas ēka Mūkusalas ielā 3 jau iztālēm bija labi pamanāma. Pirms doties bibliotēkā, nolēmām nedaudz apskatīt apkārtni un nofotogrāfēties pie pašas bibliotēkas. Un tad mēs ieraudzījām bibliotēkas iekšpusi … elpa aizrāvās no tā augstuma un plašuma, kas pavērās mūsu skatiem! Ne tikai Latvijas Nacionālās bibliotēkas ārējais veidols, bet arī interjers bibliotēkā ir moderns. Lai mācību process būtu interesantāks uzzināt daudzveidīgus faktus par Latvijas Kultūras kanona vērtībām, LNB ēku un plašā krājuma daudzveidību, mums bija paredzēta ekskursija pa bibliotēku atraktīvā veidā-orientēšanās spēle. Mūsu uzdevums bija  staigāt pa visu ēku vai braukt ar liftiem, meklēt karodziņus un atrast atbildes uz jautājumiem, kas iekļauti Latvijas kultūras kanonā. Kas ir kultūras kanons?Latvijas kultūras kanons ir izcilāko un ievērojamāko mākslas darbu un kultūras vērtību kopums. Tajā iekļautas Latvijas kultūru raksturojošās vērtības dažādās mākslas jomās, ar kurām lepojamies un kurām vajadzētu veidot ikviena Latvijas iedzīvotāja kultūras pieredzes pamatu un piederības izjūtu Latvijai.Izstaigājot visus bibliotēkas stāvus gandrīz līdz pašai virsotnei, tika meklētas atbildes uz jautājumiem. Tā bija lieliska iespēja iepazīt kultūras vērtību saistību ar grāmatām. Atvērām sevī visas maņas grāmatai izstādē „Grāmatniecība Latvijā”, varējām ostīt un minēt, pēc kā smaržo grāmata, mēģināt lasīt Braila rakstā, klausīties rakstīto tekstu tā autora lasījumā un izbaudīt grāmatas animāciju. Animācija apaļajā projekcijas telpā, šķiet, neatstāja vienaldzīgu nevienu!  Pārsteigti, priecīgi un apjukuši – tā mēs jutāmies! Kāpēc mēs vēlētos vēlreiz atgriezties bibliotēkā? Lai uzbrauktu 12.stāvā, jo šajā reizē mums tas neizdevās!  

Tālāk mēs devāmies uz Nila Īles mūzikas studijas izglītojošo, muzikālo darbnīcu, lai baudītu un iepazītu ritma un skaņu pasauli,lai caur kopīgu instrumentu saspēli iepazītos ar dažādiem perkusiju instrumentiem no visas pasaules.Mēs iepazinām un izmēģinājām dažādu tautu skaņu instrumentus (perkusijas), guvām pirmās iemaņas ritma spēlē, veidojām kopējas muzikālas kompozīcijas mūziķu vadībā. Šī muzikālā saruna caur instrumentiem palīdzēja darboties  visiem kopā,attīstījām arī savas koordinācijas spējas, uzdrošināšanos, ieklausīšanās prasmi, ritma izjūtu, radošo fantāziju, iemaņas improvizācijā, intelektuālo domāšanu.

Mūsu ekskursija bija jauka,kultūras pieredzi bagātinoša un pozitīvām emocijām bagāta.Mēs noteikti turpināsim interesēties par pasauli, dzīvi, cilvēkiem-par visu, ko vien varam iedomāties!

Skolēnu atgriezeniskā saite par piedzīvoto pasākumā:

Darina Lukjanova (7.a): “Latvijas Nacionālajā bibliotēkā risinājām apslēpto mīklu. Bez klases audzinātājas zināšanām literatūrā mums nebūtu bijis tik viegli tikt galā ar šo āķīgo uzdevumu.Mēs devāmies pa LNB stāviem un atklājām Kultūras kanona dārgumus! ”

Emīls Mikšts(7.b): “Es esmu priecīgs, ka varēju apmeklēt Nila Īles mūzikas studiju. Spēlēt džambu nebija viegli, pat sāpēja rokas, bet cik labi mums visiem skanēja kopā! Es šo meistarklasi ieteiktu apmeklēt arī citiem, jo šāda kopā būšana noteikti saliedē.”

Deniss Skačko(7.b): “Nila Īles mūzikas studijā man patika visvairāk, jo šeit es varēju smelties enerģiju, kas pa dienu bija nemanāmi zudusi.Cik labi būtu, ja šāda klase būtu arī mūsu skolā, jo tad mūzikas stundas noteikti būtu vēl interesantākas!”

Artjoms Demidovs (7.a): “Spilgtākais iespaids bija LNB apmeklējums, jo tik lielā bibliotēkā biju pirmo reizi. Mani pārsteidza fakts, ka Kultūras kanonu veido 99 vērtības, un LNB un tās krājumā var iepazīties ar tām visām.

7.a un 7.b klases skolēni un klases audzinātājas V.Mežaraupe un V.JakoveleComentários


bottom of page