top of page
  • Writer's pictureJēkabpils 2. vidusskola

Apmeklējot Jēkabpils Vēstures muzeja Brīvdabas nodaļu “Sēļu sēta”

Trešdien, 24.maijā, 2.a klases skolēni piedalījās programmā "Latvijas skolas soma", apmeklējot Jēkabpils Vēstures muzeja Brīvdabas nodaļu "Sēļu sēta".

Darba sākumā kopā ar bērniem iepazināmies ar muzeja nosaukumu, izrunājām, kāpēc tas pastāv, pārspriedām par to, ko mēs šeit varētu apskatīt, bet, galvenais, izvirzījām mūsu ekskursijas mērķi.

Pirmā mums bija darbnīca. Bērni taisīja ļoti skaistas dabīgas ziepes, pievienojot ziedus. Uzzinājām par veiksmīgu krāsu saskaņošanu, kompozīciju, proporcijām. Programmas sākumā dalībnieki tiek iepazīstināti ar ziepju gatavošanas vēsturi. Kā radās ziepju nosaukums? Kad un kāpēc sāka ražot sintētiskās ziepes? Kādas mazgāšanās paražas ievēroja karaļi un augstmaņi senatnē? Programmas otrajā daļā dalībnieki aicināti līdzdarboties ziepju gatavošanas procesā. Tās tiek gatavotas no dabīgiem materiāliem, sajaucot dažādus kaltētus augus un ziedus ar ziepju masu. Izdomājām un noformējām savu izgatavoto ziepju nosaukumu un vizītkarti. Šis darbs bērniem ļoti patika, viņi uzreiz sāka sapņot, kā izmantos savas ziepes.

Tālāk mēs devāmies iepazīties ar muzeju. Jēkabpils Vēstures muzeja Brīvdabas nodaļas "Sēļu sēta" ekspozīciju veido sešas 19. gadsimta Augšzemes lauku celtnes - dzīvojamā māja, graudu klēts, mazā klēts, kalve, vējdzirnavas un pirts, apskatāmi arī Sēlijas novada vidēji turīga zemnieka 19. gadsimta darba rīki un sadzīves priekšmeti. Bērni kaut ko tādu redzēja pirmo reiz un tas izraisīja lielu interesi par šiem priekšmetiem.

Ekskursijas laikā bija vēl viena darbnīca “Senās spēles”. Nodarbības gaitā skolēni tiek iepazīstināti ar bērnu un jauniešu ikdienu sēļu zemnieka sētā. Caur aktīvu līdzdarbošanos skolēni tiek iepazīstināti ar senajām spēlēm un rotaļām, tiek staigāts ar ķekatām, koka klučiem, izspēlētas lomu spēles.

Bērniem ļoti patika šī ekskursija, un tika saņemtas pozitīvas atsauksmes:


“Ekskursijā bija ļoti interesanti un aizraujoši. Man patika viss, īpaši kad taisījām ziepes. Ļoti nesaprotams objekts man likās aka. “ (Andželina Račko)

“Man ļoti patika dzirnavas. Pirmo reizi dzirdēju un redzēju tādu priekšmetu kā nēši. Esmu ļoti priecīga, ka piedalījos šajā ekskursijā un pat nepiekusu.” (Sofija Sergune)

“Ekskursija man ļoti patika, tur bija interesanti. Mēs uzzinājām daudz jauna par senām ēkām. Vēl mēs spēlējām dažādas spēles, bet visvairāk man patika taisīt ziepes.” (Romans Volkovs)

“Es biju sajūsmā par ekskursiju. Man viss ļoti patika, bet īpaši taisīt ziepes. Šajā ekskursijā es uzzināju, kādas mājas bija agrāk, kādi darbarīki, kā arī es redzēju, kā taisa darbarīkus kalēja smēdē.” (Kirills Zubovs)

2.a klases audzinātāja Jeļena Džeikuna“Apkārt pasaulei”

Programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros speciālās pamatizglītības programmas izglītojamajiem bija iespēja piedalīties attālinātā smilšu kino un smilšu aplikāciju nodarbībā “Apkārt pasaulei”. Skolēn

Ekskursija pa Rīgas ielu

31. maijā Jēkabpils 2.vidusskolas 7.d klase, programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros, devās uz Krustpili. Skolēni piedalījās Jēkabpils Vēstures muzeja piedāvātajā ekskursijā Jēkabpils pilsētā par R

Comments


bottom of page