top of page
  • Writer's pictureJēkabpils 2. vidusskola

Apvienojot senatnīgo un mūsdienīgo

03.11.2022. Jēkabpils 2.vidusskolas 11.a un 12.a klases skolēni programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros devās ekskursijā.

Mūsu mērķis bija: Papildināt zināšanas Latvijas vēsturē, sekmēt integrāciju Latvijas sabiedrībā, valstiskās identitātes un patriotisma nostiprināšanos. Paplašināt skolēnu redzesloku. Kolektīva saliedēšana.

Skolēni pirmo reizi apmeklēja HES.

Ieguva zināšanas par elektroenerģijas ražošanu, latviešu patriotismu, kopīgiem spēkiem būvējot Ķeguma HES. Apmeklēja izstādi, kur var apskatīt agrāko laiku elektroierīces.

Iepazinās ar fotogrāfijām, kas atspoguļo Ķeguma HES celtniecību 1936.g. –1940.g.

Papildināja zināšanas par K. Ulmaņa laikiem.

Daži atcerējās, ka šādus eksponātus: telefonus un atskaņotājus ir redzējuši pie savām vecmāmiņām un vecvecmāmiņām.

Mācību ekskursijā Rīgas vēstures un kuģniecības muzejā paplašināja zināšanas par Latvijas vēsturi un viduslaiku bruņinieku dzīvesveidu un ieročiem.

Uzzināja, cik sver zobens, kāda ir sajūta ar bruņucepuri galvā. Skolēni varēja uzvilkt bruņinieku bruņas, cīnīties ar zobeniem un justies kā viduslaiku bruņinieki.

Bija iespēja salīdzināt latviešu senču rotas un mūsdienīgās. Pārsteidza, ka daudzas rotas ir aktuālas arī mūsdienās. Pārsteidza mazās krelles, kas ir ļoti līdzīgas mūsdienīgām un to cena ir aptuveni 10000 eiro.

Ieraudzīja pirmos velosipēdus, bija iespēja novērtēt 21. gs. progresu . Radās jautājums: kā var uzkāpt uz tik augsta velosipēda un kā to vadīt, ja viens ritenis ir milzīgs, bet otrs mazs.

Milzīgs paldies Rīgas vēstures un kuģniecības muzeja ekskursijas gidam par mīlestību pret profesiju un aizraujošo stāstījumu.

Mencendorfa namā skolēni iepazinās ar turīga rīdzinieka sadzīves kultūras tradīcijām, apmeklēja viesu salonu, deju zāli, ģimenes kapelu, meitenes istabu. Uzzināja, kā uzraudzīja higiēnu, kā apsildīja telpu. Pirmo reizi ieraudzīja atklāta tipa pavardu, degustēja uz pavarda tapušas pankūkas. Pankūkas bija ļoti garšīgas, vēl jo vairāk tāpēc, ka visi jau bija izsalkuši. Pateicoties gidam, sajuta sen aizgājušu laiku atmosfēru. Novērtēja mūsdienu civilizācijas priekšrocības.

Visi lieliski atpūtāmies, uzzinājām daudz jauna un ar nepacietību gaidām nākamo ceļojumu!


Skolēnu atgriezeniskā saite par piedzīvoto pasākumā.

Ekskursija bija lieliska! Esmu ļoti apmierināts ar stāstījumu par HES un elektrības muzeja apmeklējumu, par kuru mums stāstīja fizikas skolotājs.

Pirmo reizi pēc ilgiem laikiem varējām vienā reizē apmeklēt tik daudz vietu. Par Ķeguma HES bija interesanti uzzināt jaunus faktus, jo tas ir viens no galvenajiem latviešu enerģētikas sasniegumiem.

Interesantākais man izrādījās Rīgas vēstures un kuģniecības muzejs, kas mums deva daudz zināšanu par Latvijas vēsturi.

Bet Mencendorfa nams palīdzēja tieši iejusties 17. - 18. gadsimta latviešu dzīvē, sajūtot tā laika atmosfēru.

Mencendorfa namā, kā laika mašīnā nokļuvu vairākus gadsimtus senā pagātnē. Domāju, ka istabās bija auksti. Labi, ka naktspods un mazgāšanās bļodā ir zuduši pagātnē. Pirmo reizi dzirdēju par deju- menuets.

Man ļoti patika Rīgas vēstures un kuģniecības muzejs. Gids ļoti aizrautīgi stāstīja par muzeja eksponātiem un pārsteidzoši, ka mani pirmo reizi ieinteresēja vēsture.

Lieliski, ka mums deva iespēju piemērīt bruņinieku bruņas un pat iejusties bruņinieku turnīrā.

11. a, 12.a klases skolēni un klases audzinātājas

Žanna Vinogradova un Natālija Zarkeviča

“Apkārt pasaulei”

Programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros speciālās pamatizglītības programmas izglītojamajiem bija iespēja piedalīties attālinātā smilšu kino un smilšu aplikāciju nodarbībā “Apkārt pasaulei”. Skolēn

Ekskursija pa Rīgas ielu

31. maijā Jēkabpils 2.vidusskolas 7.d klase, programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros, devās uz Krustpili. Skolēni piedalījās Jēkabpils Vēstures muzeja piedāvātajā ekskursijā Jēkabpils pilsētā par R

Comments


bottom of page