top of page
  • Writer's pictureJēkabpils 2. vidusskola

Ceļojums laikā

17.10.2023. Jēkabpils 2.vidusskolas 10.a un 12.a klases skolēni programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros devās ekskursijā.

Mūsu mērķis bija: Papildināt zināšanas Latvijas un pasaules vēsturē, sekmēt integrāciju Latvijas sabiedrībā, valstiskās identitātes un patriotisma nostiprināšanos. Paplašināt skolēnu redzesloku. Kolektīva saliedēšana.

Mēs devāmies braucienā uz Daugavpili, lai apmeklētu Daugavpils Novadpētniecības un mākslas muzeju un Daugavpils cietoksni.

Ekskursija sākās Daugavpils cietokšņa informācijas centrā, kurš esot bijis ūdenstornis. Mēs uzzinājām, ka Daugavpils cietoksnis ir nozīmīgs 19. gadsimta arhitektūras un kultūrvēstures objekts, kā arī pēdējais uzbūvētais bastiona tipa cietoksnis pasaulē. Uzzinājām, kas ir bastions, ieraudzījām kazarmas, aizsargvaļņus, noliktavas, kur glabājās ieroči. Ieinteresēja zirga piemineklis. Gids pastāstīja, ka Baltais zirgs simbolizē spēku un lepnumu, jo, būvējot cietoksni, zirgi veica vissmagākos darbus.

Cietokšņa vēsture ir Latvijas vēstures un pasaules vēstures atspoguļojums. Mēs uzzinājām daudz jauna par laikiem, kad Latvija atradās Krievijas impērijas sastāvā, par Napoleona kariem, Pirmo pasaules karu, Brīvības cīņām, Latvijas armijas laiku Daugavpils cietoksnī, Otro pasaules karu, padomju laikiem. Uzzinājām, ka šo vietu apmeklējuši Krievijas imperatori Nikolajs I, Aleksandrs II, Nikolajs II, apmeklējām vēsturisko objektu Nikolaja vārtus.

Liels paldies brīnišķīgajam gidam, īstam profesionālim! Viņa aizraujošais stāstījums, emocionalitāte aizrāva arī mūs. Savu stāstu viņš pabeidza ar mūsu vētrainiem aplausiem.

Pēc tam mēs devāmies uz Daugavpils Novadpētniecības un mākslas muzeju.

Apmeklējuma mērķis bija iepazīt muzeja un Daugavpils novada vēsturi. Mēs uzzinājām, ka Daugavpils Novadpētniecības un mākslas muzejs ir viens no vecākajiem un lielākajiem muzejiem Latgalē. Tas dibināts 1938.gadā. Atrodas vienā no skaistākajām pilsētas ēkām – 1883.gadā jūgendstilā celtajā ēkā, kura ir kultūrvēsturisks arhitektūras piemineklis. Interesanti bija apskatīt seno cilvēku rotas, dažas izskatījās ļoti moderni. Bet vislielāko interesi izraisīja īsts skelets, apbedījumā saglabājušās arī rotas.

Mēs apmeklējām pulksteņu un monētu izstādes. Meitenēm bija interesanti redzēt, kā padomju laikos izskatījās kosmētika un bērnu ratiņi. Uzzinājām par to, ka Daugavpilī vienmēr dzīvojuši dažādu reliģiju cilvēki, muzejā ir ikonu ekspozīcija, Bībele senslāvu valodā, ir jūdu Toras rullis.

Mūsdienu mākslinieku izstāde uzlādēja ar optimismu un pozitīvām emocijām.

Ekskursijas pēdējais posms bija iepazīšanās ar cepuru izstādi, kuras mums atļāva pielaikot. Visi zēni pielaikoja cepures un, protams, nofotografējās.

Mēs ceļojām no seniem laikiem līdz mūsdienām. Vēlreiz pārliecinājāmies, ka pasaules notikumi ietekmē arī Latviju. Ekskursija lika aizdomāties par to, ka kari nes postījumus, sāpes un zaudējumus. Dzīvot mierā - liela laime.

Paldies programmai “Latvijas skolas soma” par iespēju paplašināt zināšanas par mūsu valsti, labāk iepazīt vienam otru un par lieliski pavadītu laiku.


Skolēnu atsauksmes par piedzīvoto pasākumā?

“Cietoksnī uzzināju par to, kādas idejas un stratēğijas izdomāja cilvēki, lai apstādinātu pretinieka uzbrukumu. Piemēram, tās var būt augstienes un cita cietokšņa daļa no citas puses aiz upes. Tas ir diezgan gudri.”

“Muzejā ļoti patika gleznas, īpaši mākslinieka, kurš to darīja 3D stilā. Pirmo reizi to redzēju.”

“Un mums arī bija iespēja paskatīties, kā izskatījās dzīvoklis PSRS laikā. Tas mani pārsteidza un ļoti iepatikās.”

“Īpaši patika eksponāti saistībā ar mūziku. Tie bija seni instrumenti, un daži piederēja pazīstamiem cilvēkiem.”

***

“Tā bija pirmā ekskursija pa Daugavpili. Cik reizes esmu braukusi garām slavenajam cietoksnim, bet tajā iekļuvu tikai pirmo reizi. Cietokšņa teritorijā es tiešām jutos kā pirms dažām desmitgadēm.”

“Mākslas muzejā interesantākais eksponāts bija padomju istaba, kurā varēja detalizēti aplūkot, kā dzīvoja tā laika cilvēki. Bija ļoti interesanti ienirt šajā atmosfērā.”

***

“17. oktobrī, kopā ar 12. klasi, devāmies ekskursijā uz Daugavpili. Apmeklējām Daugavpils cietoksni, kur uzzinājām tā vēsturi un izcelšanos, pateicoties jautrajam un interesantajam ceļvedim! Kā arī bijām Daugavpils Novadpētniecības un mākslas muzejā, kur apskatījām senos priekšmetus, saistītus tieši ar Latgali un Daugavpili. Tur varēja apskatīt pat reāla cilvēka skeletu. Pateicoties gidam uzzināju ļoti daudz jaunas informācijas par konkrētām lietām. Esmu ļoti pateicīga mūsu skolotājiem par tādu interesantu ekskursiju! Tā bija lieliska iespēja tuvāk iepazīties ar klasesbiedriem.”

***

“Man ļoti patika ekskursija. Es nekad vēl nebiju bijusi vietās, uz kurām mēs devāmies ar 12. un 10. klases pārstāvjiem. Visvairāk man patika klausīties Daugavpils cietokšņa vēsturi. Man bija interesanti klausīties gidu, kurš bija ļoti laipns un dažreiz smīdināja mūs.”

***

“Ekskursija bija ļoti interesanta un izglītojoša. Man ļoti patika Novadpētniecības un mākslas muzejā un cietoksnī, neskatoties uz to, ka esmu tur bijusi jau četras reizes.”

“Man patika gids cietoksnī, viņš bija ļoti jautrs.”

“Bet visvairāk Novadpētniecības un mākslas muzejā man patika zāle ar monētām un istaba no PSRS laikiem.”

10. a un 12.a klases skolēni un klases audzinātājas

Nataļja Dogureviča un Žanna VinogradovaComentários


bottom of page