Ceļojums no viduslaikiem uz mūsdienu Latviju
- Jēkabpils 2. vidusskola
- 23. maijs
- Lasīts 3 min
2025.gada 23. maijā Jēkabpils 2. vidusskolas 7.a un 7.b klases skolēni programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros devās mācību braucienāuz Rīgu.
Ekskursijas galvenie mērķi bija padziļināt zināšanas Latvijas un pasaules vēsturē, stiprināt valstisko identitāti un patriotisma izjūtu un paplašināt skolēnu redzesloku.Mūsu galamērķi bija Melngalvju nams un Paula Stradiņa Medicīnas vēstures muzejs.
Ekskursija sākās ar Melngalvju nama apmeklējumu, kas atrodas Rīgas pašā sirdī – Vecrīgā.Pirmais jautājums, kas radās, skatoties uz fasādi: „Kas ir šis cilvēks, attēlots uz ēkas?”Izrādījās – Svētais Maurīcijs, romiešu leģiona komandieris, kurš mira mocekļa nāvē – viņam tika nocirsta galva.
Gids pastāstīja, ka 17. gadsimtā Melngalvju nams kļuva par mājvietu vācu tirgotāju brālībai – Melngalvjiem, kas bija neprecēti, turīgi vīrieši – tirgotāji.Īpaši aizraujošs bija brīdis, kad paši varējām kalt monētu, kas lika justies, it kā mēs būtu nonākuši pagātnē – gluži kā laika mašīnā.
Mūs sajūsmināja nama greznā arhitektūra, gleznas, sudraba galda piederumi un kristāla lustras.
Pēc tam devāmies uz Paula Stradiņa Medicīnas vēstures muzeju.Uzzinājām, ka muzeja pamatu veido profesora Paula Stradiņa personīgā kolekcija, un šis ir viens no trim lielākajiem medicīnas vēstures muzejiem pasaulē.
Mēs bijām pārsteigti, uzzinot, ka viduslaikos cilvēki tika ārstēti bez jebkādas narkozes – zobus rāva, rokas un kājas amputēja bez pretsāpju līdzekļiem.Uzzinājām par mēra un baku epidēmijām, kas prasīja miljoniem dzīvību visā Eiropā. Tas lika novērtēt mūsdienu medicīnas sasniegumus un to, cik ļoti mums ir paveicies dzīvot šajā laikmetā.
Muzejā bija iespēja iepazīt arī kosmosa medicīnas sadaļu – redzējām astronautu pārtiku, uzzinājām, ka kosmosā devušies arī suņi.Mēs uzzinājām par eksperimentiem, kas mūsdienās būtu uzskatāmi par nežēlīgiem. Redzējām suni, kuram tika veikta ķirurģiska savienošana ar citu suni. Šādas metodes mūsdienās vairs nav pieļaujamas.
Ceļojot no viduslaikiem līdz mūsdienām, mēs pārliecinājāmies, cik būtiski pasaules notikumi ietekmējuši arī Latviju.Melngalvju namā sastapām daudz ārzemju tūristu un sajutām lepnumu par mūsu Latviju.
Pateicamies programmai “Latvijas skolas soma” par iespēju apmeklēt galvaspilsētu, iegūt jaunas zināšanas un savām acīm redzēt to, ko līdz šim bijām redzējuši tikai attēlos.
7.a un 7.b klases skolēni un klašu audzinātājas Tatjana Karnauhova-Kaja un Žanna Vinogradova
Skolēnu atgriezeniskā saite par piedzīvoto pasākumā.
“Ekskursija bija ļoti izzinoša. Īpaši interesanti bija Paula Stradiņa Medicīnas vēstures muzejā, jo tur varēja redzēt daudzas dažādas ekspozīcijas par cilvēka ķermeni.”“Īpašu iespaidu atstāja gids – bija redzams, ka viņš ir patiesi ieinteresēts savā darbā un to dara ar lielu entuziasmu, ir ļoti zinošs un stāsta aizraujoši par medicīnas vēsturi.”
“Paula Stradiņa Medicīnas vēstures muzejā izjutu nelielu diskomfortu, uzzinot par tik briesmīgām slimībām kā mēris un bakas, taču šī pieredze bija ļoti vērtīga.”
“Ekskursija Melngalvju namā bija patiesi aizraujoša. Ēka ir ļoti skaista. Manuprāt, tā ir pati skaistākā Rīgā. Iespaidu atstāja greznā galda piederumu kolekcija, lustras, gleznas un tā greznība, kurā kādreiz dzīvoja turīgie cilvēki.”
“Pārsteidza fakts, ka melngalvji bija tirgotāji. Bija interesanti uzzināt, kas bija Svētais Maurīcijs un kāpēc brālība ieguvusi nosaukumu “Melngalvji”.”
“Paula Stradiņa Medicīnas vēstures muzejs piedāvāja ļoti interesantu un izglītojošu nodarbību. Eksponāti bija dažādi – no senām medicīnas ierīcēm līdz mūsdienu tehnoloģijām. Gida stāstījums bija aizraujošs un palīdzēja saprast, kā attīstījusies ārstēšana un kādas metodes lietotas dažādos laikos.”
“Īpaši interesanti bija apskatīt ekspozīciju, kas veltīta kosmosam, un uzzināt vairāk par šo man līdz šim mazpazīstamo jomu.”
“Nodarbība bija ļoti izglītojoša! Īpaši patika Melngalvju nama greznās zāles un vēsturiskā atmosfēra. Paula Stradiņa Medicīnas vēstures muzejā pārsteidza senie instrumenti un interesantie fakti par medicīnas attīstību. Sajūsmināja arī medicīnas progresa sasniegumi – mums patiešām ir paveicies, ka zobus var ārstēt nesāpīgi.”