top of page
  • Writer's pictureJēkabpils 2. vidusskola

Līvānu stikla stāsti

17.maija rītā 1.e klases skolēni un skolotāja labā noskaņojumā pulcējās skolā. Šī bija īpaša diena- devāmies  pirmajā kopīgajā ekskursijā. Šoreiz brauciena galamērķis bija Līvānu stikla un amatniecības centrs.

  Sagaidījām autobusu, un mūsu ceļojums sākās. Galamērķī skolēnus sagaidīja smaidīga un atsaucīga muzeja darbiniece. Viņa informēja par to, ko redzēsim amatniecības centrā. Skolēni izveidoja divas grupas- puse skolēnu ekskursiju turpināja skolotājas Ingas un gides pavadībā, otra puse un skolotāja Laura sekoja otrai gidei.

  Abām skolēnu grupām bija iespēja vērot, kā top stikla izstrādājumi. Telpā, kur darbojās ar stiklu, bija ļoti karsti. Šeit bija iespēja ielūkoties, kā stikla pūtēju rokās top stikla izstrādājumi. Kāds no bērniem izsaucās: “Skat, kad stikls ir karsts, tas patiešām ir elastīgs!” Bijām par to runājuši dabaszinību stundās, mācoties par materiāliem, taču īsti šim faktam bērni toreiz nenoticēja. Darbnīcā mūsu acu priekšā no karstā, elastīgā stikla tapa balons, kuru meistars saplēsa smalkos gabaliņos, un … tapa stikla putniņš.

  Darbnīcā bērnu interesi izraisīja arī stikla pūtēju darba instrumentu kolekcija. Skolēni izjautāja meistaru: vai grūti strādāt tādā karstumā, cik grādu stikla kausēšanas krāsnī, ko vēl var pagatavot no stikla u.c.

  Atbildi uz pēdējo jautājumu, paši savām acīm varējām skatīt stikla darbu izstādē:  vāzes, glāzes, stikla puķes, bumbas un pat stikla lustra- bērni nespēja vien nobrīnīties par varavīksnes krāsās zaigojošo, košo  stikla izstrādājumu daudzveidību.

  Īpašā kinoistabā bija iespēja noskatīties Rīgas Kinostudijā tapušās dokumentālās filmas par Līvānu stikla fabriku, tās darbu  un darbiniekiem.

 Apskatījām arī ekspozīciju „Amatnieki Latgalē 19. – 20. gadsimtā”. Ekspozīcijā ir apskatāmi  darbarīki un priekšmeti, kurus darinājuši amatnieki senos laikos. Skolēni šo izstādi sasaistīja ar skolā latviešu valodas stundās lasīto stāstu “Kā dzīvoja senāk?” un skolotājas stāstījumu par šo tēmu. Lielu interesi izraisīja lielais rokas zāģis, unikālā, 94 metrus garā tautiskā josta, vīzes, pastalas, kurpnieku darba rīki…

  Noslēgumā, barona Līvena muižas velvju pagrabiņā, apskatījām ekspozīciju ar fotogrāfijām, aprakstiem, pilsētas iedzīvotāju atmiņām par plūdiem Līvānos un Līvānu apkārtnē.

  Labā noskaņojumā, guvuši daudz jaunas informācijas, varējām sākt mājupceļu. Skolā, pārrunājot redzēto un dzirdēto, pārspriežot gūtās emocijas, tapa skaidrs, ka ekskursija visiem klases bērniem ļoti patika. Nolēmām- rudenī brauksim vēl, uz citu  tik pat interesantu vietu.

 

1.e klases audzinātāja Laura LeiceCommentaires


bottom of page