Mācību ekskursija Kinopilsētiņa Cinevilla (Slampes pagasts) – Ķemeru Nacionālais parks

29.aprīlī programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros 9.b klases skolēniem tika organizēta mācību ekskursija maršrutā Jēkabpils – Cinevilla (Slampes pagasts) – Ķemeru Nacionālais parks – Jēkabpils.

Programmas “Latvijas skolas soma” projekta mērķis ir nodrošināt katram izglītojamajam iespēju vismaz vienu reizi mācību semestra laikā apmeklēt norises, kas saistītas ar mācību un audzināšanas darba saturu un dod iespēju iepazīt Latviju mākslas un kultūras norisēs (skatuves mākslā, mūzikā, vizuālajā mākslā, literatūrā, dejā, arhitektūrā, dizainā un kino).

Ekskursijas pirmajā daļa tika apmeklēta kinopilsētiņa "Cinevilla", kas atrodas 15 kilometru attālumā no Tukuma, Slampes pagastā. Kinopilsētiņas apmeklējums atgādina iekāpšanu laika mašīnā – tajā paviesojoties, redzēsiet, kāda izskatījās Rīga pirms aptuveni 100 gadiem.

Cinevilla ir lielākais filmēšanas laukums Latvijā. Tā ir izbūvēta butaforisku celtņu kopa. Kinopilsēta Cinevilla ir vienīgā tik plaša mēroga brīvdabas kino ekspozīcija Baltijā. Tā ir kļuvusi par ievērojamu tūrisma objektu. 2010. gadā Cinevilla komplekss tika apvienots ar Rīgas Kinostudiju.

Tur ir baznīca, vēsturiskie tilti, tirgus laukums, ielas bruģis, Daugavmala ar kuģīšiem, tramvajs, militārā tehnika un citi rekvizīti, kas ļauj ielūkoties kinofilmu tapšanas aizkulisēs. Kinopilsētiņā tika uzņemtas filmas "Rīgas sargi", "Rūdolfa mantojums", "Sapņu komanda1935" un citas Latvijas un ārzemju kinofilmas.

Dzelzceļš ir viens no Kinopilsētas interesantākajiem objektiem, jo šī dekorāciju daļa veidota no autentiska dzelzceļa aprīkojuma. Sadarbībā ar VAS „Latvijas Dzelzceļš" Kinopilsētā ir uzstādītas īstas sliedes, pārmijas un vēsturiski dzelzceļa vagoni. Gluži tāpat kā citi Kinopilsētas objekti, arī dzelzceļš veidots ar vēsturisku precizitāti, ievērojot, piemēram, attiecīgajam laikam raksturīgo sliežu platumu jeb, tā saukto Krievijas platumu. Arī lokomotīve ir leģendārs objekts, jo to bija paredzēts sagriezt un pārkausēt, taču ar VAS „Latvijas Dzelzceļš" gādību tā nonāca uz Kinopilsētas dzelzceļa sliedēm. Tā kā lokomotīve ir 140 tonnas smaga, tad tās transportēšanai uz Kinopilsētu tika organizēts īpašs transports no Somijas.

Ekskursijas otrajā daļa tika apmeklēta Lielā Ķemeru tīreļa taka kas ir populārākais apskates objekts Ķemeru Nacionālajā parkā, kur var iepazīt augsto purvu un tā iemītniekus. Takas laipa aizvedīs sūnu, purva priedīšu, akaču, tumšu ezeriņu un vaivariņu smaržas valstībā. Uzmanīgi ieskatoties, var ieraudzīt gan kukaiņēdāju augu – raseni, gan dažādus putnus – purva tilbīti, balto cielavu, koku čipsti un tālumā saklausīt dzērves. Īsāku pastaigu cienītāji var doties pa laipas mazo loku (~1,4 kilometri), savukārt tiem, kas izvēlēsies doties pa lielo loku (~3,4 kilometri), lielākā balva būs skatu platforma, no kuras paveras brīnišķīgs skats uz purva ainavu mazliet no augšas.

Skolēniem pēc mācību ekskursijas tika piedāvāts atbildēt uz dažiem anketas jautājumiem par ekskursijā redzēto. Kas ekskursijas laikā visvairāk patika, kas palika atmiņā, ko jaunu uzzināji, komentāri un jautājumi, kopējais iespaids par mācību ekskursiju.

Dažas no skolēnu atbildēm: