top of page
  • Writer's pictureJēkabpils 2. vidusskola

Mākslinieka Artūra Virtmaņa personālizstādes atklāšana Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā

No 2023. gada 25. novembra līdz 2024. gada 11. februārim Latvijas Nacionālā mākslas muzeja galvenās ēkas Kupola zālē (Rīgā, Jaņa Rozentāla laukumā 1) ir skatāma Artūra Virtmaņa personālizstāde “Psihopomps: iesācēja ceļvedis viņpusē”. Performatīvu intervenču programmā un izstādes atklāšanā 24.novembrī piedalījās arī Jēkabpils 2. vidusskolas zēnu koris “Tērcītes” un diriģente Agnese Levinska.

Paldies zēnu vecākiem, Jēkabpils novada Izglītības pārvaldei un Jēkabpils 2.vidusskolai par atbalstu.


“...iespējams, šī ir visaugstākā tirānijas forma, kas liek mums spert soļus pa taku, kuras virziens mums ir nezināms.” (no Fernandu Pesoa “Nemiera grāmata”)


Ekoloģiskā krīze, karš, pandēmija un nevienlīdzība ir kļuvuši par daļu no normālības. Distopiski pasaules bojāejas scenāriji arvien vairāk kļūst par mūsu realitāti. Jebkura sistēma, atstāta pašplūsmai, laika gaitā tiecas uz haosu: siltuma enerģija izkliedējas, bioloģiskie organismi iet bojā, sabiedrības sabrūk. Vai pastāv kāds, kas varētu mūs ievest šajā jaunajā realitātē, ceļvedis, kas mūs varētu sagatavot pārmaiņām?

Izstāde “Psihopomps: iesācēja ceļvedis viņpusē” sniedz iespēju ieraudzīt katastrofu kā izrādi (spectacle), kur drūmais un melanholiskais saplūst ar sapņaino un ekstātisko. Telpa un vide kā mākslas objekts un performatīvs notikums ļauj skatītājam piedzīvot uzburtas apokalipses ainas kā patiesi īstas un vienlaikus izbaudīt tās estētiski kā vērotājam no malas. Ar savu klātbūtni apmeklētājs kļūst par daļu no instalācijas. Projekts neaktualizē kādu konkrētu dabas, vides, tehnoloģisko vai sociāli politisko kataklizmu, bet drīzāk katastrofas ideju kopumā. Izstādi papildina performatīvu intervenču programma, kuru mērķis ir aktivizēt telpisko instalāciju.


Vairāk par izstādi:


Informāciju par izstādes atklāšanu sagatavoja

Agita Rimšēviča

direktora vietniece

Rīgas pašvaldības Kultūras iestāžu apvienības

Izstāžu zāle “Rīgas mākslas telpa”
Comments


bottom of page