top of page

Māla noslēpumi: ceļojums keramikas pasaulē

  • Writer: Jēkabpils 2. vidusskola
    Jēkabpils 2. vidusskola
  • 9. marts
  • Lasīts 2 min

06.03.2026. Jēkabpils 2. vidusskolas 4.a klases skolēni apmeklēja keramikas darbnīcu Krustpils pagastā, Spuņģēnos. Pirms norises skolotāja S. Jekaraševa stāstīja par Latvijas keramikas tradīcijām, amatniecību un māla izmantošanu. Pirms prezentācijas noskatīšanās skolēniem tika iedota “Domu karte”. Skolēni iepazinās ar informāciju un sagatavoja jautājumus.

       Norises laikā skolēni iepazinās ar Latvijas keramikas tradīcijām un Daigas Plociņas, mākslinieces un keramiķes, darbu. Māksliniece iepazīstināja bērnus ar savu darbnīcu un aizrautīgi pastāstīja par māla pasauli – par māla apstrādi un keramikas mākslu. Pirms nodarbības skolēni tika sadalīti divās grupās – keramiķu un dizaineru.

        Kultūras norises laikā skolēni vēroja keramikas izgatavošanas procesu, klausījās keramiķes Daigas Plociņas stāstījumu un uzdeva jautājumus. Ekskursijas laikā katram bērnam bija iespēja pašrocīgi izveidot interesantas formas šķīvi no māla un izrotāt to. Priecē, ka pēc apdedzināšanas procesa bērni varēs ieraudzīt un paturēt rokās savus šedevrus. Praktiskajā nodarbībā visi skolēni no māla izgatavoja savus šķīvjus.

Praktiskās nodarbības laikā skolēni sastapās arī ar dažiem izaicinājumiem. Strādājot ar mālu, daļai bērnu sākumā bija grūti izveidot vēlamo šķīvja formu, jo māls bija rūpīgi jāveido un jāizlīdzina. Vajadzēja būt pacietīgiem un uzmanīgi sekot keramiķes norādījumiem. Dažiem skolēniem izaicinājums bija arī izdomāt, kā vislabāk izrotāt savu šķīvi. Tomēr ar keramiķes palīdzību un savstarpēju atbalstu visi skolēni veiksmīgi tika galā ar uzdevumu un izveidoja savus unikālos darbus.

      Pēc norises skolēni dalījās iespaidos un, strādājot pāros, rakstiski atbildēja uz jautājumiem, īsi pārrunāja, ko jaunu viņi uzzināja par Latvijas keramikas tradīcijām. Katrs skolēns aizpildīja kultūras pieredzes emociju karti. Var secināt, ka lielākoties skolēniem ļoti patika nodarbība ar mālu – viņi to uzskata par aktuālu. Tomēr ir arī skolēni, kuri to novērtēja bez īpašām emocijām.

      Skolēni ieguva zināšanas par Latvijas keramikas tradīcijām, attīstīja izpratni par kultūras mantojumu un guva praktisku pieredzi darbā ar mālu. Šī norise ne tikai sniedza jaunas zināšanas, bet arī paliks atmiņā kā lieliska pieredze, kurā katrs bērns izveidoja ko savu un īpašu.

      Liels paldies par iespēju piedalīties “Latvijas Skolas somas” aktivitātē un personīgi māksliniecei, keramiķei Daigai Plociņai (Jēkabpils novadā, “Kalmītes”, Spuņģēni).

                                        Klases audzinātāja Svetlana Jekaraševa un 4.a klases skolēni


Marina Bernāne: “Ekskursija bija ļoti aizraujoša, jo mēs ne tikai klausījāmies stāstus, bet arī paši kaut ko radījām. Māla šķīvju veidošana bija mana mīļākā daļa.”

Andrejs Medvedevs: ”6.martā mums ar klasi bija mācību brauciens uz Spuņģēniem „Kalmītes“. Man ļoti patika šī norise, un bija interesanti un aizraujoši darboties ar mālu. Katrs no mums taisīja savu šķīvi. Ar mālu es darbojos pirmo reizi. Paldies par iespēju!”

Julija Groševa: “Mūsu klasei bija mācību brauciens uz Spuņğēniem, tur mēs redzējām un klausījāmies, ka jādarbojas ar mālu. Ļoti interesanti stāstīja un rādīja. Uzzināju daudz jauna. Vairāk patika, kad mums pašiem deva darboties un taisīt savu šķīvi, tas bija ļoti neparasti, bet patika. Norise bija laba.”

Daņils Penskojs: “Man patika, ka mēs darinājām šķīvi. Mēs skatījāmies traukus – krūzes un bļodiņas. Man patika arī, kā stāstīja, kur dabūt mālu.”

 
 
Gan lieliem, gan maziem prieki Cesvainē un Madonā

2.b un 5.c klases skolēni devās aizraujošā un piedzīvojumiem bagātā mācību ekskursijā uz Cesvaines pili. Jau ierodoties pie pils, skolēnus pārsteidza tās varenība, skaistā arhitektūra un noslēpumainā

 
 
bottom of page