top of page
  • Writer's pictureJēkabpils 2. vidusskola

Rudens romantika Cesvaines pilī

Lietainā, pelēcīgā dienā mēs devāmies uz Cesvaines pili, kas tika atvērta apmeklētājiem 2022.gada februārī pēc vērienīgiem restaurācijas un pārbūves darbiem.

Pils celta laikā no 1893. līdz 1896. gadam pēc vācu arhitekta Hansa Grīzebaha un tēlnieka Augusta Georga Dinklāges projekta kā dzīvojamā pils muižkungam Ādolfam fon Vulfam. No 1919. līdz 2002. gadam pilī atradās skola, līdz  ugunsgrēks nopostīja pils jumtu. Līdz 2022. gadam pils bija apskatāma tikai no ārpuses.

Kad piebraucām pie Cesvaines pils, tā pārsteidza ar savu ārējo izskatu: romantisks rudens parks, senās muižas ēkas un pasakaini skaista akmenī veidota pils!

Mūsu autobuss apstājās pie ieejas, rudens lietus vēl pasargāja krāšņos ziedus, tāpēc, kad izkāpām no autobusa, bijām pārsteigti, cik skaista ir ieeja pilī. Pavērās smagās koka durvis, un mēs ar gides palīdzību iepazinām Cesvaines un Cesvaines pils vēsturi. Kādas atziņas guvām no šīs ekskursijas?

·         Cesvaines pils ir valsts un arī Eiropas nozīmes kultūras piemineklis. Apmeklētājiem apskatei pieejama daļa pils iekštelpu, pagrabi, lielā torņa skatu laukums, āra terases.

·         Pilī sākotnējo izskatu saglabājuši pieci Valsts nozīmes mākslas pieminekļi: durvju komplekts, četri unikāli kamīni, metālkalumi fasādē, interjera dekoratīvā apdare dažās pils telpās un griestu gleznojumi.

·         Ļoti pārsteidza tas, ka tik liela pils tika uzcelta 3 cilvēku ģimenei. Patika kimono izstāde, kas izvietota pils 1. stāva telpās. 2. stāvā mūs sagaidīja vēl viena izstāde- “Turpinājums”, kas izbrīnīja ar vannu, kas bija pilna ar čiekuriem!  Izstādē aplūkojami dabas materiāli un no tiem radītie vainagi un svētku dekori.

·         Diemžēl iekštelpās restaurācija vēl tikai uzsākta. Ļoti patika gida stāstījums par pils vēsturi, apmeklējām telpas, kur norisinājās nozīmīga  Korejas kinoprojekta - spēlfilmas “HARBIN”- uzņemšanas darbi, kā arī bija filmēts fantastikas trilleris “Sonāte”.

·         Bija interesanti vērot, kā norisinās restaurācijas process. Ļoti patika gida stāsts, atmiņā palika, ka pilī 2002. gadā notika ugunsgrēks. Tajā laikā šeit atradās skola. No pils torņa paveras apbrīnojams skats, bet, lai to redzētu, jākāpj augšā pa spirālveida kāpnēm.

·         Cesvaines pils pakāpeniski atgūst savu  pasakaino skaistumu. Domāju, ka pils ir jāapmeklē vēlreiz, kad tā tiks pilnībā atjaunota un visas telpas būs atvērtas apmeklētājiem.Skolēnu atziņas apkopoja klases audzinātājas L. Movčane un A. Ķiploka

Comments


bottom of page