Skats pagātnē jeb iepazīstam, kā dzīvoja un auga mūsu vecāki, vecvecāki

2023.gada 31.oktobrī Jēkabpils 2.vidusskolas 9.c un 9.d klases skolēni ar savām klases audzinātājām devās nelielā mācību ekskursijā uz Aizkraukli.

Saulainais un siltais laiks, kas likās tik netipiski pēdējai oktobra dienai, neļāva mierīgi nosēdēt autobusā, tāpēc jau “Liepkalnos” kāpām ārā, lai varētu izbaudīt krāšņo rudens lapu un Daugavas burvību. Kāds izmeta loku gar upes malu, kāds vienkārši paelpoja silto rudens gaisu, bet kādam tomēr svarīgi likās nopirkt bulciņu vai kādu citu saldumu.

Ieguvuši rudens spēka dvesmu, devāmies tālāk. Ierodoties Aizkraukles Vēstures un mākslas muzejā, kur ir apskatāma ekspozīcija “Padomju gadi”, mūs sagaidīja 2 smaidīgas gides, kas ļoti operatīvi katru klases grupu ieveda citās telpās.

Ceļojums vēsturē sākās.

Pirmais, kas skolēniem “iekrīt acīs”, ir retro auto, kas tolaik piepildīja Latvijas ceļus. Kāds ieminas, ka arī viņa vecvecāku garāžā atrodams šāds “brīnums”. Tomēr kāds pasmejas par mašīnu ārējo izskatu, sēdekļiem u.c. sīkumiem.

Turpinām ekskursiju, kur skolēnu acīm paveras to gadu stils un dizains, mēbeles, sadzīves priekšmeti, medicīnas piederumi u.c. tikai tam dzīves posmam raksturīgās lietas.

Ļoti daudz informācijas uzzinām par pašas pilsētas rašanos un izaugsmi. Filma par Pļaviņu HES būvniecību un Aizkraukles (Stučkas) straujo būvniecību, kultūras un izglītības izaugsmi aizrauj visus skolēnus.

Vēl nedaudz izbaudot to laiku ziepju reibinošo smaržu, kas visiem par lielu pārsteigumu, joprojām satur spēcīgu aromātu, izpētot skaistumkopšanas piederumus, kā arī bērnu rotaļlietu un galda spēļu daudzveidību, sakām “paldies” par ieskatu pagātnē un dodamies tālāk.

Izejot no muzeja, mūs pārsteidz krasās laika izmaiņas, jo, kamēr ceļojām pagātnē, rudens parādīja savu “īsto seju” – spēcīgs lietus, peļķes un pelēki mākoņi visapkārt.

Dodamies tālāk karjeras iespēju izpētē uz Aizkraukles Profesionālo vidusskolu, kur mūs laipni sagaida, pastāsta, ļauj padarboties un beigās uzdāvina paliekošu atmiņu skolai.

Spītējot laika apstākļiem, mājupceļā izkāpjam Koknesē, pastaigājam pa teiksmaino parku, satiekam alā noslēpušos velnu un pieskaramies nedaudz vēsajam Pērses ūdenskritumam.

Tas bija lielisks oktobra noslēgums - rudens saule un lietus izbaudīti, zināšanas ir iegūtas  un papildinātas, bet svarīgākais – radītas kopīgas atmiņas, kas vienos arī pēc skolas gadiem.

Klases audzinātājas Līga Radzeviča un Ineta Dišlere