top of page
  • Writer's pictureJēkabpils 2. vidusskola

Uz Preiļiem!

Skaistā pavasara dienā 3.d klases skolēni, programmas „Latvijas skolas soma” ietvaros, dodas uz Preiļiem.

Pirmā pietura Polikarpa Čerņavska keramikas māja. Ienākot vienkāršajā mājā, atklājas, ka tā faktiski ir izstāžu zāle, kur var iepazīties ar Preiļu vēstures un lietišķās mākslas muzeja izveidoto ekspozīciju "Mūžs virpas apļos", veltītu Silajāņu keramikas meistaram Polikarpam Čerņavskim. Izstāde veidota tā, lai tās apmeklētāji varētu iepazīties ar keramikas izstrādājumiem, sākot ar vienkāršu saimniecības trauku darināšanu līdz izsmalcinātām un sarežģītām dekoratīvās keramikas formām, priecāties par meistara krāsu spēli un rotājošo rakstu daudzveidību. Starp ekspozīcijas priekšmetiem nevarēja nepamanīt lielu svečturi, kuram bija 19 žuburi. Izrādās, ka viens no meistara darinātajiem lielajiem svečturiem atrodas pat Vatikānā.

Tālāk darbnīcā varēja vērot, kā uz podnieka virpas, darbojoties meistaram, kurš “ar šņaraku nokasīja šļakačus”, top vāze. Skolēni izgatavoja māla medaļas, izrotājot tās pēc pašu gaumes.

Otrā pietura - Preiļu vēstures un lietišķas mākslas muzejs. Skolēni atsauc atmiņa zināšanas par Latvijas simboliem un svarīgākajiem notikumiem. Pēc tam katrs sev pērļo rokassprādzi “Es mīlu Latviju”. Darbs smalks un piņķerīgs. Labi, ka ir atbalsts no programmas vadītājām!

Trešā pietura – izglītojošā programma “Senatnei pa pēdām”. Skolēni veic izrakumus improvizētā pilskalnā, atrod dažādus priekšmetus, stāsta par savu atradumu. Vadītāja skaidro atradumu pielietojumu un izcelsmi. Skolēni mācās pazīt un sakārtot senlatviešu rotas.

            Noguruši, bet laimīgi! Guvuši jaunas zināšanas, pieredzi, klausījušies un daudz darbojušies paši! 3.d klases skolēni ir ieguvēji!

                                                           3.d klases audzinātāja A. ŠčegalkovaComments


bottom of page