top of page
  • Writer's pictureJēkabpils 2. vidusskola

Vērtīga un emociju bagāta ekskursija uz Daugavpili

7.a un 7.b klases skolēni programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros apmeklēja Daugavpils cietoksni un Daugavpils Skrošu rūpnīcu.


Daugavpils cietoksnis, agrāk - Dinaburgas cietoksnis un Dvinskas cietoksnis, ir ievērojamākais Daugavpils kultūrvēsturiskais piemineklis. Ekskursijas laikā skolēni apskatīja Daugavpils cietoksni, kas ir vienīgais 19. gs. celtais un līdz mūsdienām saglabājies cietoksnis Baltijā. Bija iespēja apskatīt krievu klasicisma stilā celtās ēkas: komandanta ēku, hospitāli, kazarmas, Nikolaja (dienvidu) vārtus. Tika apskatīts parks un lielgabali, kā arī skolēni varēja uzkāpt uz cietokšņa vaļņa, kas veiksmīgi pildīja savas funkcijas Napoleona armijas uzbrukumu laikā. Skolēni ar interesi noklausījās gida stāstījumu par cietokšņa vēsturi.


Pēc tam skolēni devās uz Daugavpils skrošu rūpnīcu, tā ir vienīgā tūristiem atvērtā munīcijas ražošanas rūpnīca Baltijā. Tur atrodas Eiropā vecākais, joprojām strādājošais skrošu liešanas tornis. Tas ir unikāls, 37 metrus augsts skrošu liešanas cehs, bet zem tā atrodas 19 metrus dziļa dzesēšanas aka, kurā skolēniem pat ļāva ielūkoties! Ekskursijas laikā skolēni uzzināja, ka tas ir veselībai bīstams un kaitīgs darbs, kas prasa labu fizisko sagatavotību. Gids ļoti interesanti stāstīja par rūpnīcas vēsturi. Daugavpils Skrošu rūpnīca uzsāka darbību 1886. gadā. Vēsturiskā skrošu apstrādes ceha divos līmeņos atrodas šķirošanas, žāvēšanas, pulēšanas u.c. iekārtas. Lielākā daļa ir saglabājušās no 20. gs. 30. gadiem un joprojām ir teicamā kārtībā. Līdz mūsdienām saražotā produkcija tiek eksportēta uz Eiropas valstīm. Skolēniem bija iespēja uzzināt, kā tiek ražota sporta un medību munīcija, iepazīties ar mūsdienās un senāk izmantotiem piederumiem un iekārtām, kā arī iztēloties, kāda bija dzīve industrializācijas laikā. Gida aizraujošs stāstījums un videofilma skolēniem sniedza atbildes uz daudziem viņus interesējošiem jautājumiem. Daudzi skolēni pirmo reizi mēģināja šaut pa metāla bundžām, tādā veidā pārbaudot savu vērīgumu un precizitāti!


Skolēnu atsauksmes:

Nikola Kuļikova, 7.a: „Ekskursija uz Daugavpils cietoksni man ļoti patika. Bija jautri, interesanti un aizraujoši! Man patika, kā gids stāstīja par cietoksni. Atmiņā palika stāsts par „Cietokšņa spoku”- zirgu! Mēs arī uzzinājām daudz jaunas informācijas par skrošu rūpnīcu un tās produkciju. Paldies par šo ekskursiju!”


Aleks Auzāns, 7.a: „Visa ekskursija bija brīnišķīga! Vēsturiskie objekti izraisīja interesi. Gida stāstījums paplašināja mūsu redzesloku. Bija jauka, saulaina diena un aizraujoša ekskursija. Man patika gids un viņa stāsts par Daugavpils cietokšņa vēsturi. Skrošu rūpnīcā mēs uzzinājām daudz ko jaunu, piemēram, kā izgatavo svina skrotis, rūpniecības vēsturi un noslēpumus. Mums bija iespēja pamēģināt šaut pa burkām ar pneimatiskajām bisēm.”


Leons Tučš, 7.a: „Skrošu rūpnīcā man vislabāk patika tas, ka mums atļāva šaut. Patika tornis, zem kura atrodas dziļa dzesēšanas aka. Mums rādīja filmu par svina kausēšanas, liešanas procesu un patronu ražošanu. Es uzzināju, ka daudzi skrošu ražošanas procesi notiek pēc fizikas likumiem.”


Daniels Matvejevs, 7.b: „Ekskursija Daugavpilī bija interesanta, es pirmo reizi biju cietoksnī. Gida stāstījums par cietoksni un tā vēsturi bija ļoti aizraujošs un izzinošs. Viņš prata mūs ieinteresēt, uzdodot dažādus jautājumus. Man patika staigāt pa skrošu rūpnīcu, kur taisa ieroču patronas. Gids ļoti interesanti stāstīja par uzņēmuma vēsturi. Biju ļoti apmierināts ar sevi, jo izdevās trāpīt mērķī.”


Liāna Budkeviča, 7.b: „Man patika DSR muzejs, jo bija interesanti skatīties, kā top lodes. Skatījāmies filmu, un es uzzināju jaunu informāciju. Izrādās, ka daudzu gadu laikā skrošu izgatavošanas tehnoloģija nav mainījusies. Saņēmām instruktāžu, kā uzlādēt un šaut. Varēju pati pamēģināt trāpīt mērķī. Apmeklējot Daugavpils cietoksni, bija interesanti gan uzzināt par Daugavpils pilsētas vēsturi, gan par dažādiem cietokšņa periodiem, gan par to, kā cietoksnis mainās.”


7.a, 7.b klases un kl. audzinātājas

Jeļena Graudiņa, Marina Ļitvinova

Senās spēles “Sēļu sētā”

Ir klāt mācību gada noslēgums. Ir paveikts liels darbs un esam pelnījuši atpūtu savu draugu un klasesbiedru lokā. Tik sen neesam kopā rotaļājušies, dziedājuši un priecājušies. Visi labā noskaņojumā, c

ความคิดเห็น


bottom of page