top of page
  • Writer's pictureJēkabpils 2. vidusskola

Ekskursija uz Latvijas Kara muzeju un Melngalvju namu

02.05.2024. Jēkabpils 2.vidusskolas  10.a un 12.a klases skolēni programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros devās ekskursijā.

Mūsu mērķis bija: Papildināt zināšanas Latvijas un pasaules vēsturē, nostiprināt valstiskās identitātes un  patriotisma jūtas. Paplašināt skolēnu redzesloku. Kolektīva saliedēšana.

Mēs devāmies braucienā uz Rīgu, lai apmeklētu Latvijas Kara muzeju un Melngalvju namu. 

Ekskursija sākās Latvijas Kara muzejā. Iespaidoja  automašīna, kuru  Ukrainas karavīri izmantojuši kaujās pret Krievijas okupācijas spēkiem. Šādos brīžos īpaši asi apzinies, ka nav nekā briesmīgāka par karu.

Gids pastāstīja  par tiem vēstures periodiem, kad Baltijas jūras piekrastes valstis cīnījās par kundzību Baltijas jūrā. Mēs redzējām ieročus (musketes, pistoles, zobenus un lielgabalus), karavīru un virsnieku formas tērpu.

Uzzinājām par Latvijas vēstures traģiskajām lappusēm. Kad Latvija atradās Krievijas impērijas sastāvā, saskaņā ar varas iestādēm izdotajiem likumiem  Latvijas iedzīvotāju kārtām ir jāpilda militārie pienākumi un jāpiedalās karos. Par latviešiem, kuri veidoja Livonijas lielāko- zemnieku kārtu, vēstures avotos teikts: „Nav neviena zemnieka, kas nebūtu labs strēlnieks”.

Uzzinājām daudz jauna par Pirmo pasaules karu un Otro pasaules karu.

Visi kari atstājuši traģiskas sekas Latvijā, nesuši postījumus un nelaimes.

Pēc tam mēs devāmies uz Melngalvju namu, kas kā Rīgas vizītkarte slejas pašā pilsētas sirdī. Iepazinām Melngalvju nama nosaukuma vēsturi  un kas bija svētais Maurīcijs- romiešu leģiona komandieris, kas miris briesmīgā mocekļa nāvē, nocērtot galvu. Gids pastāstīja, kā 17. gadsimtā par Melngalvju nama vienīgajiem iemītniekiem kļuva uzņēmīgie  vācu tirgotāji – Melngalvju brālība. Apbrīnu izraisīja greznā arhitektūra, gleznas un kristāla lustras.

Sevišķi interesanti bija kalt monētu, it kā laika mašīna būtu mūs pārnesusi tajos tālajos laikos.

Milzīgs paldies mūsu gidei, ļoti jautrai, interesantai, aktīvai, īstai profesionālei!

Mēs ceļojām no viduslaikiem līdz mūsdienām. Vēlreiz pārliecinājāmies, ka pasaules notikumi  ietekmē arī Latviju. Muzejos sastapām  daudz ārzemju tūristu. Mēs lepojamies ar mūsu Latvijas ievērojamākajiem vēstures objektiem.

Paldies programmai “Latvijas skolas soma” par iespēju apmeklēt Latvijas galvaspilsētu, paplašināt zināšanas par mūsu valsti, labāk iepazīt vienam otru un par lieliski pavadītu laiku.


Skolēnu atgriezeniskā saite par piedzīvoto pasākumā.

Ekskursija Latvijas Karā muzejā un Melngalvju namā bija kā ceļojums caur laiku un notikumiem, kas ne tikai izglītoja, bet arī iedvesmoja. No katra stūra atklājās jauns un apbrīnojams vēstures atspulgs, un ekskursijas gids lieliski vadīja grupu, padarot katru brīdi interesantu un patiešām aizraujošu. Ekskursijas laikā iegūtās zināšanas un emocijas noteikti paliks ilgākā atmiņā un iedvesmos izprast vēsturi un tās ietekmi mūsdienu pasaulē. Šo pieredzi noteikti ieteiktu visiem, kas vēlas piedzīvot ko īpašu un atklāt jaunas perspektīvas par pagātni.

***

Šī ekskursija bija ļoti izzinoša. Pilna ar dažādiem vēstures faktiem. Vislabāk man patika Melngalvju nams, tajā es vēl nebiju bijusi. To izrādīja jauka gide, kas spēja aizraut pat tos, kam vēsture nav mīļākais priekšmets. Pa ceļam uz Melngalvju namu mums bija iespēja apskatīt skaisto Rīgu, izbaudīt sauli un silto vēju.

***

Latvijas Kara muzejā stāstīja par Latvijas okupāciju un par to, kā tā ieguva neatkarību. Latvijas liktenis ir traģisks. Bet Latvija iztur! Melngalvju namā es uzzināju par tā vēsturi, un mēs pat mēģinājām kalt monētas. Es jutos kā viduslaiku iedzīvotājs.

***

Šī bija mūsu pēdējā klases ekskursija. Protams, mēs visi atkal atcerējāmies Latvijas vēsturi, apskatījām dažādus vēstures eksponātus, bet galvenais, mēs brīnišķīgi pavadījām laiku - bez šādiem brīžiem skolēni emocionāli mirst. Es neaizmirsīšu šo ekskursiju!

***

Ekskursijas laikā Latvijas Kara muzejā vairāk uzzināju par Latvijas traģisko  likteni divos Pasaules karos.

Melngalvju namā gids ļoti interesanti stāstīja par tā vēsturi. Iekšā bija ļoti skaisti un mēs atkārtojām populārus faktus arī par Rīgu vienkārši bija brīnišķīgi.

***

 Ekskursija sākās ar Latvijas Kara muzeju. Tur ļoti pārsteidza automašīna, kuru Ukrainas karavīri izmantojuši kaujās pret Krievijas okupācijas spēkiem. 

Tas, iespējams, ir tas, kas tur visvairāk palicis atmiņā. Tad mēs devāmies uz Melngalvju namu, kur visi varēja pamēģināt pagatavot sev monētu. Zāle, kura bija dekorēta ar freskām, tā laika zīmējumiem, izskatījās vienkārši neticami.

 

10. a un 12.a klases skolēni un klases audzinātājas

Nataļja Dogureviča un  Žanna Vinogradova
Comments


bottom of page