Ceļojums no 16. gadsimta līdz “padomju gadiem”

Jēkabpils 2. vidusskolas 12.a un 12.b klases skolēnu ekskursija uz Rundāles pili, Bausku un Aizkraukli

Skaistā, saulainā un siltā pavasara dienā pēdējo reizi savā skolas dzīvē devāmies mācību ekskursijā. Programma bija plaša: Rundāles pils muzejs (tā gadījās, ka pa 12 skolas gadiem klases ekskursijā uz Rundāli nebijām devušies), Rīgas Motormuzeja filiāle Bauskā, ekspozīcija “Padomju gadi" Aizkraukles Vēstures un mākslas muzejā.

Rundāles pils ansamblis – izcilākais un skaistākais baroka un rokoko arhitektūras un mākslas piemineklis Latvijā. No gida stāstījuma uzzinājām, ka pils celta Kurzemes hercogam Ernstam Johanam Bīronam pēc arhitekta F. B. Rastrelli projekta divos periodos - no 1736. līdz 1740. gadam un no 1764. līdz 1768. gadam. Pils austrumu korpusā mūs pārsteidza reprezentācijas telpas – Zelta zāle, Baltā zāle un Lielā galerija. Centrālajā korpusā - hercoga apartamenti – parādes saloni un privāto apartamentu telpas, bet rietumu korpusā – pilnībā restaurētas hercogienes apartamentu telpas. Varējām iepazīties ar lietišķās mākslas, tēlotājmākslas un kultūrvēsturiskām izstādēm. Tad devāmies apskatīt franču stila regulāro parku ar rožu dārzu, Zaļo teātri un strūklaku.

Rīgas Motormuzeja filiālē Bauskā divās plašās telpās mūs sagaidīja liela seno spēkratu izstāde - ekskluzīvi vieglie auto, ar kādiem latvieši devās izbraukumos pagājušā gadsimta 30.-50. gados, bet lauku noskaņu radīja traktori, kuļmašīna, autoveikals un citi 20.-30. gadu lauksaimniecības un kara tehnikas paraugi. Visvairāk atmiņā palika traktori Forg Fordson un Lanz Buldog, kā arī vieglie automobiļi Pobeda un Mosvič.

Pēdējais ceļojuma punkts - ekspozīcija “Padomju gadi" Aizkraukles Vēstures un mākslas muzejā. Liekas, ka laika mašīna pārnesa mūs, 2019. gada 12. kl. Absolventus, 60 gadus senā vēsturē, mūsu vecvecāku bērnības laikā. Atmiņā palika partijas funkcionāra kabinets, gāzētā ūdens aparāts, medicīnas kabinets. Atsevišķas telpas veltītas emigrācijai, padomju gadu represijām, valsts struktūrām (milicija, armija) un sportam. Daudzi priekšmeti no muzeja ekspozīcijas mums bija labi pazīstami: kādam vasarnīcā vēl stāv tāda sekcija, kāds atceras traukus, ko redzēja pie vecmammas…

Ceļojums 300 gadu ilgumā. Tā vienā teikumā varam raksturot šo braucienu. Paldies “Skolas somai” par iespēju labāk iepazīt Latviju un lieliski kopā pavadīt laiku.

2019. gada 26. aprīlī

Jēkabpils 2. vidusskolas 12. a klases skolnieces